کد خبر: 6896 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۳ - سه شنبه ۲۱ خرد ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

مهجوریت برنامه‌های اجتماعی در میان 8 نامزد انتخابات

همیشه ذهن‌های متفکری هست که راه‌حل‌هایی را برای عبور از مشکلات ارائه می‌دهد و البته همیشه برای انجام این راه‌حل‌ها انسان‌های دیگری هستند که موانعی را ایجاد می‌کنند. کمتر از یک هفته به انتخابات ریاست جمهوری مانده که جامعه شاهد ارائه برنامه‌های 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری است، برنامه‌هایی که شاید رگه‌هایی از راه‌حل‌های اقتصادی تاریخ گذشته در آن پیدا شود اما بی‌شک هیچ اولویت فرهنگی و اجتماعی در میان آن‌ها نمی‌توان دید. این در حالی است که در 4 سال گذشته دولت دهم اولویت خود را برنامه‌های فرهنگی عنوان کرده بود، اما بسیاری از اصحاب سیاست، موانعی شدند برای اجرای این برنامه‌ها. حالا با گذشت دوره دهم ریاست جمهوری، نامزدهای راه یافته به مرحله رقابت انتخاباتی برای دوره یازدهم، در حالی در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و همچنین مناظره‌ها حاضر می‌شوند که کمترین برنامه‌ای در موضوع‌های فرهنگی و اجتماعی و اندک راه‌حلی برای معضلات و آسیب‌های اجتماعی ندارند.

0012

برنامه‌هایی در حوزه جوانان، زن و خانواده، اعتیاد، پرونده‌های قضایی و زندان،‌ امنیت اجتماعی، ورزش، بهداشت و درمان، آموزش، کودک و نوجوان، محیط‌زیست، توسعه و رونق گردشگری، بیمه و تامین اجتماعی، دانشگاه، فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای و مواردی از این قبیل، به همراه فرصت‌ها، تهدیدها و آسیب‌هایی که در هر یک از حوزه‌های یاد شده، وجود دارد یا اصلاً در برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی نامی از آن‌ها برده نشده یا به کلی‌گویی در آن‌ها اکتفا شده است. از سویی در حالی که رسانه ملی در 3محور کلی یعنی اقتصاد، فرهنگ و اجتماع و سیاست، مناظره‌های جداگانه‌ای ترتیب داده است، اما به باور بسیاری از مردم و کارشناسان، هیچ دریافت دقیقی نمی‌توان از برنامه این 8 نامزد داشت.
صادق خرم‌دل، شهروند تهرانی، 27ساله در پاسخ به خبرنگار مبنی بر این‌که «برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه جوانان را چطور ارزیابی کردید»، می‌گوید: به نظرم برخی از نامزدها بیشتر به دنبال ایجاد شور و رای‌آوری هستند یعنی چندان برنامه مدونی در میان راه‌حل‌های آن‌ها پیدا نکردم. مثلاً امروز جوان‌ها با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اما کاندیداها نمی‌گویند برای فلان مشکل چه برنامه‌ای دارند. هما شالچی، 21 ساله هم می‌گوید: بیشتر، مسائل اقتصادی در برنامه‌های تلویزیونی مطرح شد، هرچند در آن‌ها هم چندان برنامه‌ای ندیدم، در حوزه مسائل اجتماعی به ویژه حوزه جوانان هم تقریباً کاندیداها برنامه‌ای ارائه ندادند.

با کلی‌گویی نمی‌توان راه‌حل پیدا کرد
یک جامعه‌شناس با اشاره به همین موضوع می‌گوید: هیچ‌کدام از این کاندیداها برنامه مشخصی برای فرهنگ و برطرف کردن مشکلات و معضلات اجتماعی نداشتند و فقط به کلی‌گویی بسنده کردند.
امان‌الله قرائی‌مقدم با تاکید بر این‌که فرهنگ به وسعت یک جامعه است در گفت‌وگو با می‌افزاید: این کاندیداها فقط با گفتن بخشی از این فرهنگ تلاش کردند با کلی‌گویی برای آن راه‌حل پیدا کنند. وی درباره ارائه راهکارهای جدی جوانان برای حل مسائل هم این‌گونه توضیح می‌دهد که
8نامزد انتخابات بیشتر در زمینه پالایش ذهنی و فکری جوانان تاکید داشتند، اما بیان نکردند که با تغییر ذهن جوانان نسل چهارمی چه کار خواهند کرد. وی اضافه می‌کند: این‌که نامزدها اعلام می‌کنند مشکلات اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی است، حرف بی‌ربطی نیست، اما باید پرسید آیا با درست کردن اقتصاد می‌توان طرز تفکر جوانان را تغییر داد؟ قرائی‌مقدم با اشاره به تجربه اوایل انقلاب در زمینه مسائل اجتماعی، می‌افزاید: خیلی از دولت‌های قبلی با بگیر و ببندها نتوانستند اخلاقیات را در جامعه ساری کنند، حالا باید از این کاندیداها پرسید شما چرا در این چند سال در زمینه تغییر باورهای جوانان کاری انجام ندادید؟ به نظر من
اینها فقط کلی‌گویی می‌کنند.

کاندیداها اهمیتی برای مسائل اجتماعی قائل نیستند
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران هم می‌گوید: سلامت اجتماعی و ارائه تحلیلی جامع از آسیب‌ها و موضوع‌های اجتماعی در برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، مورد غفلت واقع شده است که این غفلت نیز در آینده عواقب خیلی بدی به دنبال خواهد داشت.
سیدحسن موسوی چلک درباره جای خالی برنامه‌های اجتماعی در برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری، به مهر می‌گوید: یکی از انتظارات از کاندیداها ارائه برنامه است که در حوزه اجتماعی این کمبود احساس می‌شود، تاکنون هیچ یک از کاندیداهای ریاست جمهوری وارد بخش اجتماعی نشده و تحلیلی از وضعیت اجتماعی و آسیب‌های ایران ارائه نداده‌اند. وی می‌افزاید: این موضوع نشان‌دهنده این نیست که وضعیت اجتماعی و آسیب‌ها بحرانی نبوده یا این افراد برنامه خاصی ندارند، بلکه نشانگر این است که اهمیتی برای مسائل اجتماعی قائل نیستند.
با این حال با گذشت هفته‌ها از تبلیغات و ارائه برنامه‌ها از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، شاهدیم که این افراد به کلی‌گویی اکتفا کرده و نه به ریشه‌یابی مشکلات پرداخته و نه راه‌حلی برای آسیب‌های اجتماعی ارائه می‌کنند.
حسن روحانی: ایجاد اوقات فراغت مناسب برای جوانان و هدایت آن‌ها به مجراهای صحیح زندگی، از طریق آموزش و ایجاد پایگاه‌های فرهنگی و مراکز مشاوره. سعید جلیلی: استفاده از ظرفیت جوانان برای کارآفرین شدن آنها. محمدرضا عارف: افزایش نرخ ازدواج و کاهش طلاق با مشارکت همه مردم. غلامعلی حدادعادل: ایجاد نهضت ازدواج آسان برای جوانان. محمدباقر قالیباف: مشکل بیکاری جوانان را حل خواهم کرد. علی‌اکبر ولایتی: جلوگیری از افزایش سن ازدواج نیازمند ارائه تسهیلات مناسب به جوانان است. محمد غرضی: با حل مشکل تورم، مشکل بیکاری و ازدواج جوانان حل می‌شود. محسن رضایی: جوانان گمنام را قهرمان ملی می‌کنم.
اینها بخشی از کلی‌گویی‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه مسائل اجتماعی، از جمله موضوع جوانان است که در همه آن‌ها فقط به شعارها اکتفا شده و در عین حال بیشتر برنامه نامزدها را حمله به دولت فعلی تشکیل داده است، نه ارائه برنامه‌های آنها. این در شرایطی است که دولت در مدت تصدی قوه مجریه، برنامه‌های متعددی برای موضوع‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی ارائه داده که همواره با مانع‌تراشی برخی اصحاب سیاست در نهادهای مختلف کشور همراه بوده است. به نظر بی‌برنامگی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه مسائل اجتماعی، در نهایت به شیوه‌های بخشنامه‌ای و آیین‌نامه‌ای و همچنین برخوردهای سلبی و بگیر و ببندهای بی‌حاصل منجر خواهد شد که بیشتر از مشکل‌گشایی، مشکل‌آفرینی خواهد کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات