کد خبر: 6926 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۰۴ - چهارشنبه ۲۹ خرد ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

نیازهای عاطفی دانش آموزان در محیط مدرسه و شیوه برخورد صحیح معلمین چگونه باید باشد .

با شروع سال تحصیلی و آغاز به کار نمودن مدارس و محیط های آموزشی تمام تلاش والدین و مربیان و معلمین و مراکز آموزشی برای یاد گیری بهتر و اثر بخش در نهادینه نمودن نوع آموزش ها می باشد .
یکی از نیازهای اساسی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد نیاز های عاطفی دانش آموزان می باشد بدون شک محیط سالم خانواده و مدرسه کانونی گرم برای یادگیری است اما زمانی که توجه به مهم ترین نیاز در کنار سایر نیازها صورت گیرد .
یادمان باشد که دانش آموز نیاز به توجه و حمایت روانی دارد نه ترحم و دلسوزی که احتمالا مشکلات عاطفی را بیشتر می نماید .index
توجه : یعنی دیدن همه استعدادها و تواناییها و بررسی دقیق نیازهای فردی است به این معنی که دانش آموز دغدغه عاطفی و روانی کمتری داشته باشد .
دانش آموز سالم از نظر روانی و عاطفی کسی است که بتواند به تناسب سن خود با محیط آموزشی تعامل مناسب را برقرار نموده و عملکرد رفتاری در آموزش پذیری بصورت مطلوب داشته باشد . در جمع دانش آموزان به بهترین وجه ظاهر شوند و رفتار متناسب با شرایط محیط جمعی انجام دهند .
نیازهای عاطفی به زبان آورده نمی شوند و در نگاه باید خوانده شوند لزوما هم والدین گرامی و هم معلمین باید مراقب نوع رفتار دانش آموزن باشند ، گوشه گیری و انزوا بارزترین مشخصه های دانش آموزان دارای اختلالات عاطفی است قطعا اگر بررسی لازم صورت پذیرد به نتیجه میرسیم که دانش آموز بیمار ما دارای یک مشکل عاطفی است که یا به والدین یا به محیط آموزشی مرتبط است مثلا فرزندان طلاق یا تک والد که فقدان پدر یا مادر را تحمل مینمایند .
بدون شک نظام آموزشی ما باید استاندارد علمی و دقیق را با استفاده از آزمون های روانشناختی و روان سنجی برای سنین مختلف در حد مطلوبیت مناسب برای یادگیری بهتر و اثر بخش تر تقویت نماید و اعمال گردد تا سریعتر و در ابتدای آموزش دانش آموز بیمار مورد توجه و درمان قرار گیرد .
گاها یده میشود که خانواده ها یا معلمین گرامی بجای توجه به نیازهای عاطفی ترحم را در دستور کار قرار می دهند که این رفتار باعث وابستگی بیشتر دانش آموز و کارآیی کمتر وی می گردد چراکه نتیجه ترحم چیزی جز وابستگی و فاصله گرفتن از تواناییهای فردی نیست اما در توجه دانش آموز به سرعت خود را پیدا نموده و عملکرد و باز خور رفتاری مثبت و موثر را خواهد آموخت .
ترحم زیاده خواهی را آموزش می دهد و دانش آموز را پر توقع بار خواهدآورد ولی توجه دقیقا همراه با استعدادها و توانا یی های خودفرد خواهد بود. ترحم باعث میشود که دانش آموز سرخورده وبا اعتماد به نفس ضعیف تری حتی همراه با عقده های روانی مسیر آموزشی را طی نماید
یکی دیگر از نیاز های عاطفی دانش آموزان تقسیم نگاههای آموزشی است که هم در کلاس وهم در خارج از کلاس به خوبی خودش را تنشان می دهد معلم حتما “نگاهش رابین تمام دانش آموزان باید تقسیم نماید واین نگاه معطوف افراد خاص وحتی با استعداد نباشد .
این نگاه برابر ویکسان مورد مدیران مدارس ومعاون وناظم باید رعایت گردد .
متا سفانه بارها دیده شده ومی شود که گروه خاصی یا افراد معدودی در کلاس مورد توجه مدیر یا معلم وناظم قرار می گیرند به بهانه تشویق یابهتر درس خواندن در صورتی که ضمن تایید تشویق به عنوان یک رفتار مثبت آموزشی اما لزو ما” باید شرایط مناسب وجایگاه ارزشمند آنرا فراموش نکنیم .
تشویق فقط در مقابل یک کار خار ق العاده و تلاش موثر صورت گیرد تا جذابیت خود را از دست ندهد و تهدیدی برای دیگر دانش آموزان نباشد .
از جمله نیازهای عاطفی محیط های آموزشی : حفظ شادی و نشاط اول در روحیه همکاران آموزشی اعم از مدیر و معلم و …. وسپس برای دانش آموزان با اجرای برنامه های شاد سرود های حماسی و کوتاه موسیقی های مناسب و همراه نمودن همه دانش آموزان در انجام آنها حمایت از افرادی که کمتر در جمع حاضر می شوند و دادن مسولیت های گروهی به دانش آموزان کمرو و خجالتی .
شادی و نشاط تغذیه روانی دانش آموز است زیرا که بهترین حالات در ذهن در دانش آموزان از محیط های آموزشی و مدیران و معلمین شکل می گیرد و علاقمندی و انگیزه لازم را برای پذیرش آموزش موثر و پایدار ایجاد می نماید .
از جمله نیازها نیازهای عاطفی دانش آموزان مشکلات تدریسی است چرا که علیرغم استعداد مناسب و تلاشهای فراوان دانش آموزان نتیجه لازم حاصل نمی شود چرا که شیوه تدریسی از الگو های علمی و مدرن روز برخوردار نیست بدین معنی که معلمین گرامی باید اصل تفاوت فردی را برای دانش اموزان فراموش نکند و بدانند که استعدادها متفاوت است پس باید توقعات خود را با استعداد دانش اموزان و حتی والدین از دانش آموزان رعایت نمایند گاها” دیده شده است که دانش آموز با مشکلات بارز و آشکار جسمی هم مانند کور رنگی و اختلال اضطرابی شدید مورد بی مهری والدین یا معلمین قرار می گیرند بدون شک این دانش آموزان همواره تحت فشار روانی بوده و عملکرد آموزشی مناسبی ندارند .
خوب است بدانیم چگونه بودن مهمتر از بودن یا نبودن است ما باید فرزند خود را بشناسیم یک شناخت سنجیده و دقیق از استعدادها و عملکرد مناسب
سلامت روانی عبارتست از قدرت سازگاری خود با محیط و اطرافیان داشتن اعتماد به نفس لازم و توانایی مقابله با مشکلات زندگی توانایی تصمیم گیری به موقع و همدلی و درک دیگران .
تامین سلامت روان یکی از وظایف والدین و معلمین است که در جلسات مشترک به خوبی می تواند برای دانش اموزان شکل بگیرد .
توانایی برای ایفای نقش سازنده را میتوان تعریف مناسبی از بهداشت روان دانست .
مولف : همایون قسمتی مدرس دانشگاه و مشاور خانواده.
منابع :
1- سایت : فراکاو.
2- مجله علمی پژوهشی دانشگاه کردستان مرکز بهداشت .
3- کتاب آسیب شناسی اجتماعی دکتر فرجاد .

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات