کد خبر: 702 | تاریخ انتشار: ۸:۱۸:۵۰ - پنجشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

مددکاری اجتماعی و سلامت اجتماعی-موسوی چلک

توجه به سلامت روان جامعه، بستر لازم برای نشاط اجتماعی را فراهم می کند

هرگاه صحبت از سلامت می شود بی درنگ سلامت جسم به ذهن متبادر می شود. این در حالی است که در تعاریف ارائه شده از این مفهوم، آن را شامل 4 بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی می دانند. هر یک از ابعاد در جای خود مهم هستند و می توانند بر سایر ابعاد تاثیرگذار هم باشند.
نگاه تک بعدی به حوزه سلامت و تقلیل سلامت به حوزه جسمی فراگیر بوده و هست. این توجه موجب شده تا سایر ابعاد از جمله بعد اجتماعی مورد غفلت قرار گیرد، در حالی که سلامت همه جنبه های زندگی انسان را دربرمی گیرد.
اگر در حوزه سلامت جسم بیماری شایع شده یا شیوع پیدا کند همه امکانات جهت مدیریت بر بیماری به کار گرفته می شود، چون غفلت، ممکن است مرگ آنی فرد را به دنبال داشته باشد، لذا به اصطلاح «به چشم می آید». در حالی که غفلت در سایر ابعاد سلامت از جمله سلامت اجتماعی ـ بویژه که افراد درگیر آسیب های اجتماعی و جرایم باشند ـ مرگ تدریجی نیروی انسانی را به دنبال خواهد داشت؛ موضوعی که چون در زمان کوتاه به چشم نمی آید، مورد غفلت هم قرار می گیرد. تجربه کشورهای مختلف در زمینه نوع برخورد و واکنشی که نسبت به مشکلات ناشی از هریک از ابعاد داده می شود موید فاصله بسیار زیاد و تفاوت فاحش است. تعداد کم افراد دارای مشکلات جسمی سروصدای بیشتری نسبت به تعداد بسیار زیاد افراد دارای مشکل در سایر ابعاد سلامت بویژه اجتماعی خواهد کرد.
این توجه بیشتر در حوزه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کلان در جوامع مختلف هم به چشم می آید. موضوع سلامت اجتماعی در بسیاری از جوامع مورد غفلت قرار گرفته است، لذا برای تقویت این جایگاه در جامعه و زندگی مردم و سیاستگذاران اجتماعی، مددکاران اجتماعی بهترین گزینه برای مدیریت سلامت اجتماعی هستند تا با استفاده از سایر ظرفیت های موجود در جامعه و متخصصان روانی و اجتماعی در این زمینه گام های اساسی برداشته شود. تحقق این مساله در مرحله اول مستلزم این است که مددکاران اجتماعی در این زمینه بیش ازپیش فعال شده و دانش خود را افزایش دهند. تنوع و گستردگی مولفه ها و شاخص های سلامت اجتماعی در ابعاد ایجابی و سلبی در جوامع مختلف و حتی در مناطق مختلف یک کشور و متغیر بودن این مولفه ها ایجاب می کند تا سنجش شاخص های سلامت اجتماعی مورد اهتمام جدی قرار گیرد و هرساله شاهد ارائه گزارش های اجتماعی و مولفه هایی از این دست باشیم.
با این باور که سلامت در ابعاد مختلف آن بر پیشگیری متمرکز است می توان انتظار داشت تقویت بعد اجتماعی سلامت در کنار سایر ابعاد آن بسترهای لازم را برای افزایش نشاط اجتماعی، وفاق اجتماعی، تعامل اجتماعی، همبستگی اجتماعی، رضایت از زندگی، مسوولیت پذیری اجتماعی، مشارکت اجتماعی، کارآمدی بیشتر، کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم، کاهش هزینه ها،تقویت هویت فرهنگی و…را می تواند در هر جامعه ای فراهم کند. این اتفاق با استفاده از متخصصان اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی متعهد به مبانی فرهنگی در جامعه عملی خواهد شد و این که متخصصان سلامت جسم خود را شفادهنده مشکلات اجتماعی ندانند. همان طور که متخصصان حوزه اجتماعی نیز نباید خود را کفیل سایر ابعاد سلامت بدانند و همه سلامت را در بعد اجتماعی آن خلاصه نکنند.
در ضمن لازم است سیاستگذاران و برنامه ریزان هر کشوری عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را به رسمیت بشناسند. در این زمینه و حوزه ساختارهای اجتماعی بیش از ساختارهای پزشکی (جسمی) می توانند اثرگذار باشند.
توجه به ابعاد اجتماعی سلامت کمک خواهد کرد تا افراد از نظر اجتماعی، جامعه سالم را شکل دهند. بدون شک تقویت و توسعه شاخص های سلامت اجتماعی در هر جامعه ای کاهش بار بیماری های جسمی و روانی را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل مددکاران اجتماعی به دلیل چند و بین رشته ای بودن به عنوان پیشقراولان حوزه سلامت اجتماعی باید بیش از پیش احساس مسوولیت کرده و تلاش کنند جامعه از دانش این حرفه در جهت ارتقای مستمر کیفیت زندگی مردم و توسعه شاخص های سلامت اجتماعی بهره مند شود.
با این امید که در کشور در حوزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری و در اسناد مهم کشور از جمله قوانین برنامه توسعه کشور، سلامت اجتماعی فصل مستقلی را به خود اختصاص دهد تا ان شاءالله زمینه ارتقا و بهبود شاخص های این حوزه بیش از پیش فراهم گردد و سنجش شاخص های سلامت اجتماعی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی اجرایی و عملیاتی شود و برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها بر مبنای همین سنجش ها باشد تا واقع بینانه تر از قبل تصمیم گرفته شود. مددکاران اجتماعی با تمسک به بزرگ مددکار عالم، حضرت علی(ع) ـ که روز ولادت ایشان را به عنوان روز مددکاری اجتماعی جشن می گیرند ـ با همه توان خود آماده هستند تا در این راه، یار و یاور مسوولان و مردم عزیز ایران باشند.

سیدحسن موسوی چلک / رئیس انجمن مددکاران اجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات