کد خبر: 7061 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۶ - چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

800 هزار خانواده در کشور با زندان درگیر هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، علی القاصی مهر عصر امروز در مجمع سالانه انجمن حمایت از زندانیان شیراز اظهار داشت: در طول سال حدود 700 هزار نفر ورودی زندان‌های کشور است و 230 هزار زندانی ثابت وجود دارد.

وی افزود: فارس بیش از 15 هزار نفر زندانی دارد که سهم 6 درصدی از زندانیان کل کشور را داراست.

القاصی ادامه داد: سال گذشته رهبر معظم انقلاب در مشهد مقدس در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضائیه مطالب ارزشمندی را فرمودند به این معنا که به دست‌اندرکاران امر قضا مسئله فرزندان و خانواده زندانیان و آسیب‌های وارده به آنان را متذکر شدند.

13910413000460_PhotoA

وی اضافه کرد: بخشنامه‌ای که سال گذشته صادر شد با تکیه بر فتاوای مقام معظم رهبری برای محکومان مالی و جرائم غیرعمد زندانی راهکارهایی را اتخاذ کرد که بتوانند از زندان خلاصی یابند.

القاصی مهر تصریح کرد: هدف از اعمال مجازات زندان و حبس، اصلاح و تربیت است و باید فرد به آغوش جامعه و خانواده خود بازگردد نه اینکه در غیاب وی خانواده‌اش دچار مشکل و تلاشی شود.

به گفته وی، خانواده زندانیان نباید تاوان جرم نکرده خود را پس بدهند و همین که یک فرد خانواده زندانی شده برای آنها به حد کافی مشکل‌ساز است.

القاصی با اشاره به اینکه تعداد بسیاری از زندانیان متاهل هستند، ابراز داشت: حدود 70 درصد زندانیان سرپرست خانوار هستند و زندانی شدن این افراد در صورت رسیدگی نکردن به خانواده آنان می‌تواند آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی و … را متوجه دیگر افراد خانواده کند.

وی با بیان اینکه دولت بودجه‌ای برای رسیدگی به خانواده زندانیان در اختیار قوه قضائیه قرار نداده است، افزود: با وجود تذکرات مجلس در این زمینه، رسیدگی به خانواده زندانیان هنوز متولی رسمی ندارد و کسی پاسخگوی مسائل آنان نیست.

دادستان شیراز تنها نهاد رسیدگی‌کننده به مشکلات خانواده زندانیان را انجمن حمایت از زندانیان ذکر و خاطرنشان کرد: این انجمن توان محدودی دارد و با استفاده از درآمدزایی فعالیت‌های اقتصادی کوچک و کمک خیران در زمینه درمان، آموزش، حمایت روانی، مددکاری و اشتغال خانواده زندانیان فعالیت‌هایی ارزنده را انجام می‌دهد.

این مقام قضایی در ادامه گفت: با توجه به تعداد افرادی که بنابر جرم‌های متعدد به زندان فرستاده می‌شوند، در صورت عدم رسیدگی در درازمدت خیل عظیمی از خانواده و فرزندان زندانیان نسبت به نظام احساس عداوت پیدا می‌کنند و از این‌رو نباید خانواده‌های آنان را رها کرد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات