کد خبر: 7078 | تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹:۱۶ - جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

تامین هزینه‌ درمان با فروش خانه، طلا و…!

روزنامه خراسان در شماره امروز خود (پنجشنبه) به معضل طاقت فرسای تعرفه‌های درمانی و گرانی بی‌حد دارو پرداخته است که در زیر می‌خوانید: گزارشگر: علیرضا کافی
تامین هزینه‌ درمان با فروش خانه، طلا و…!
واپسین روزهای اسفند سال گذشته بود که شورای عالی بیمه برخلاف سال‌های گذشته، تعرفه‌های درمانی سال ۹۲ را پیش از تعطیلات نوروز اعلام کرد و بر افزایش ۱۸درصدی تعرفه‌های درمان در مراکز دولتی و افزایش ۲۹درصدی تعرفه‌ها در مراکز خصوصی مهر تأیید زد. افزایش تعرفه هایی که اگر با حمایت بیمه‌ها همراه باشد نه تنها مشکلی برای بیماران ایجاد نمی کند بلکه از بروز مشکلات مالی در مراکز درمانی نیز جلوگیری خواهد کرد. با اعلام تعرفه‌های جدید،مسئولان وزارت بهداشت و بیمه‌ها وعده افزایش نیافتن سهم مردم از هزینه‌های درمان را دادند و این که بیمه‌ها ما به التفاوت افزایش تعرفه‌ها را تقبل خواهند کرد. اما امروز و در آغازین روزهای چهارمین ماه سال، بیماران در بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها با در دست داشتن دفترچه‌های بیمه ناکارآمد،برای درمانشان هزینه‌های میلیونی می‌پردازند.13

طلاهایم را برای هزینه عمل همسرم فروخته‌ام

بیمارستان امام خمینی(ره) تهران یکی از بزرگ ترین قطب‌های درمانی کشور است که علاوه بر بیماران ساکن تهران بسیاری از بیماران ساکن شهرهای دور و نزدیک را که به دلیل توزیع نامناسب خدمات درمانی در مناطق مختلف کشور، مجبور به انجام سفرهای درمانی به پایتخت هستند در خود جای می‌دهد. پیرمرد راننده تاکسی است و مدتی است که پزشکان تشخیص داده اند سرطان روده بزرگ دارد. می‌گوید: یک هفته ای می‌شود که دربیمارستان بستری است و منتظر است تا پس از انجام آزمایش‌های اولیه و اسکن قلب که پزشک انجام آن را پیش از عمل لازم دانسته است عمل شود.

پیرمرد می‌گوید: الان یک هفته است که برای هر روز بستری بودنم ۴۵هزار تومان پرداخت می‌کنم ولی مسئولان بیمارستان می‌گویند: دستگاه اسکن قلب خراب است. وقتی از هزینه‌های درمانش می‌پرسم می‌گوید:جدای از مبلغی که بیمه پرداخت می‌کند باید ۴.۵میلیون هم خودم پرداخت کنم.البته برای همین عمل در بیمارستان خصوصی باید نزدیک به ۲۲میلیون پرداخت کنم. همسرش در تکمیل حرف هایش می‌گوید: طلاهایم را فروخته ام تا هزینه عملش را بدهیم ولی مشکل این جاست که یک هفته بی نتیجه در بیمارستان بستری است و هیچ کاری برایش انجام نمی دهند. حین قدم زدن در حیاط بزرگ بیمارستان امام خمینی(ره) به ساختمانی یک طبقه می‌رسم که تابلوی صندوق و ترخیص بر بالای درش نصب کرده اند. مرد جوانی از داخل ساختمان بیرون می‌آیدو روی نیمکت روبه روی ساختمان می‌نشیند تا صورت حساب‌ها و دفترچه بیمه ای را که در دست دارد داخل کیفش جا دهد.

از وضعیت بیمارش که می‌پرسم می‌گوید: پدرم دراین بیمارستان پیمانکار بود که چندی پیش به دلیل حادثه دچار ضربه مغزی شد.خدا را شکر پزشکان زود به دادش رسیدند و پس از یک عمل جراحی ۸ساعته روی مغزش، مشکل را برطرف کردند.یک هفته ای هم در بخش ICU بستری بود و الان هم یک هفته ای می‌شود که به بخش منتقلش کرده اند.الان هم برای تایید بیمه آمده ام. چون همه هزینه هایش را که نزدیک به ۶میلیون تومان می‌شد از جیب پرداخت کرده ام و حالا آمده ام تا با گرفتن تاییدیه بیمه، ۶۵درصد از هزینه‌ها را از بیمه بگیرم.

می‌گویند نزدیک به ۳میلیون و ۹۰۰هزارتومان از هزینه‌ها را بیمه متقبل می‌شود ولی بازهم باید دو میلیون تومان از هزینه‌ها را خودمان پرداخت کنیم. پدرم کارگر است و هر روزی که کار نکند نمی تواند هزینه‌های زندگی را تامین کند،چه برسد به پرداخت دو میلیون تومان هزینه بیمارستان. چند دقیقه ای را روی نیمکت روبه روی ساختمان منتظر می‌مانم تا همراه بیمار دیگری از ساختمان خارج شود.مردی حدود ۳۰ ساله به سرعت از ساختمان خارج می‌شود. وقتی از او می‌خواهم درباره بیمارش و هزینه هایی که الان پرداخت کرده است توضیح دهد می‌گوید: خواهرم هموفیلی دارد و بیمار خاص است.به همین دلیل بیمه خوبی هم دارند و بخش عمده ای از هزینه‌های درمانی اش را پوشش می‌دهد.خواهرم به دلیل بیماری که دارد چند هفته پیش خونریزی مغزی کرد و دراین بیمارستان بستری شد.اما با وجود انجام عمل جراحی و سه هفته بستری بودن در بیمارستان، تنها ۸۰۰هزار تومان هزینه پرداخت کردیم. البته پزشکان و پرستاران می‌گفتند اگر بیمه بیماران خاص نبودید به جای این مبلغ باید چیزی نزدیک به ۵میلیون تومان پرداخت می‌کردید.

برادرم برای درمان، خانه اش را فروخته است

پیرمرد با پرونده ای قطور سرگردان بین ساختمان‌ها در رفت و آمد است.از او می‌خواهم در مورد بیماری اش توضیح دهد.ناخواسته بغضش می‌ترکد و با گریه می‌گوید:برادرم مشکل کبدی دارد و درحال مرگ است. با لهجه شیرین آذری به حرف هایش ادامه می‌دهد و می‌گوید:۴سال است که کبدش دچار مشکل شده و حالا که دیگر وضعیتش وخیم است نوبت پیوندش رسیده است.تا امروز بیش از ۱۵۰میلیون تومان خرجش کرده ایم تا زنده بماند.خودش کارگر است و برای اینکه بتواند خرج و مخارج درمانش را بپردازد خانه اش را فروخته است.روزی ۱۰۰هزار تومان هزینه یک قرصش می‌شود.الان پرونده اش در شورای پزشکی مطرح شده و قرار است به زودی پیوند کبد برایش انجام شود اما مسئولان بیمارستان می‌گویند اگر می‌خواهید این پیوند انجام شود باید ۳۰میلیون تومان پول نقد داشته باشید.

طی یک ماه هزینه داروهای بیمارمان ۱۰میلیون تومان گران شد

کل هزینه هایش ۸۰میلیون می‌شود که از این مبلغ ۵۰میلیونش را دولت می‌دهد ولی داروهایش را باید خودمان تهیه کنیم.همین دارو‌ها تا یک ماه پیش ۲۰میلیون تومان بود اما در عرض یک ماه ده میلیون تومان گران شده است. با ناراحتی می‌گوید: همه فامیل بسیج شده اند تا این پول را تهیه کنند چون بیمارستان گفته است اگر این پول را نداشته باشید و نتوانید داروهایش را تهیه کنید عمل پیوند پس خواهد زد. به بیمارستان دکتر شریعتی در نزدیکی خیابان کارگر تهران می‌روم.یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی و بزرگ تهران.

حیاط بیمارستان مملو از بیمارانی است که برای هواخوری به حیاط بیمارستان آمدند و افرادی که همراه بیمارشان از دیگر شهرها به تهران آمده اند. به سراغ هرکدام شان که بروی دل پر دردی دارند.دردشان هم تنها مریضی عزیزانشان نیست؛از هزینه‌های درمان گرفته تا بالا بودن هزینه هتل و اینکه مجبورند شب‌ها را یا در چادر صبح کنند یا درون خودروبمانند. سراغ یکی از خانواده‌ها می‌روم آن طور که پدر خانواده می‌گوید پسرش حین کار مصدوم و هر دوپایش از چند جا دچار شکستگی شده است. از رسیدگی پزشکان راضی است اما هزینه‌ها کمرش را شکسته است. می‌گوید: دکتر برای عمل نیاز به پروتز داشت. به شرکتی که معرفی مان کرده بودند رفتیم و برای خرید دو پروتز ۸میلیون تومان پول دادیم.حالا معلوم نیست برای عمل جراحی و هزینه‌های بستری اش چقدر باید به بیمارستان پرداخت کنم.

نسخه‌های بالای ۱۰۰هزار تومان

خانم جوانی همراه دو فرزندش روی یکی از نیمکت‌ها نشسته اند.یک سلام و معرفی کافی است تا درد دلش باز شود.می گوید: ساکن اسلامشهر است و همسر ۴۸ساله اش مشکل قلبی دارد.الان یک هفته است در بیمارستان بستری است. از مشکل همسرش که می‌پرسم می‌گوید: دکترها می‌گویند یکی از دریچه‌های قلبش مشکل دارد و به همین خاطر چند روز پیش قلبش را عمل کردند. با این که بیمه داریم بازهم سه میلیون تومان به بیمارستان پرداخت کرده ایم. هر نسخه ای هم که دکتر برایش تجویز می‌کند بالای ۱۰۰هزار تومان است.با این وضعیت اقتصادی و اجاره نشینی برای هزینه‌های درمان شوهرم به همه رو انداخته ایم. در گوشه ای از بیمارستان زن میانسالی که به نظر می‌رسد اهل استان‌های جنوبی کشور باشد ضجه می‌زند و گریه می‌کند.نزدیک شان می‌شوم و از یکی از اطرافیانش علت ناآرامی زن را می‌پرسم. پسرش می‌گوید: پدرم عفونت ریه دارد و نزدیک سه هفته است دراین بیمارستان بستری است.

ریه هایش آب آورده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است ولی دکترها دیگر امیدی به درمانش ندارند.دراین مدت نزدیک به دو میلیون تومان برای بستری کردنش هزینه کرده ایم ولی چه فایده.می گوید از شهرستان به تهران آمده ایم و بیمه تامین اجتماعی هم داریم.ولی بازهم باید برای بستری و درمان پدرم پول بدهیم.الان باید دوباره مبلغی به حساب بیمارستان بریزم ولی وقتی فهمیدند مشکل مالی داریم به مددکاری بیمارستان معرفی مان کردند.حالا قرار است خبرمان کنند که چه مقدار از هزینه هایمان را مددکاری می‌دهد.

از بیمارستان بیرون می‌زنم و برای رسیدن به خیابان اصلی و سوار شدن به تاکسی مجبورم از کنار خودرو هایی رد شوم که بیشترشان متعلق به همراهان بیماران است. همراه بیماری که از شهری دور به تهران آمده و حالا مجبور است روزها و شب‌ها را درون خودرو بگذراند. مردمانی که با هر مبلغی، هر چند اندک، که برای درمان عزیزانشان پرداخت می‌کنند فقیر تر می‌شوند، آن‌ها که مسئولان نظام سلامت قول داده بودند با افزایش نیافتن هزینه‌های درمانی، باری مضاعف به دوش شان تحمیل نشود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات