کد خبر: 7246 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۰۲ - چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

50 درصد طلاق‌ها ۵ سال پس از ازدواج است

مشکلات اقتصادی، دخالت خانواده، افزایش فساد، ازدواج با غیر هم‌سن و هم‌کفو، نبود نظام مشاوره درست قبل از ازدواج، رواج دوستی‌های خیابانی، برطرف نشدن نیاز جنسی، اعتیاد یکی از زوجین و… دست در دست هم می‌دهند و هر روز زنان و مردان بیشتری را به دادگاه‌های خانواده می‌کشاند و هر یک از مسئولین بدون مشخص کردن متولی خاص در این زمینه برای پیشگیری از معضل طلاق، راه مراکز مشاوره را نشان افراد می‌دهند.20

به گزارش مهرخانه، آمار نامطلوب طلاق در سال گذشته، ۷ درصد افزایش داشته است؛ این خبر ناخوشایندی است که چند روز پیش از سوی مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال اعلام شد.
علی اکبر محزون در نشست خبری خود به مناسبت روز جمعیت با بیان اینکه در سال ۹۱، ۱۴۳ هزار و ۷۹۰ واقعه طلاق به ثبت رسیده است، افزود: از این تعداد ۱۲ هزار و ۷۷۳ واقعه طلاق در روستا‌ها و ۱۳۱ هزار و ۱۷ واقعه در شهر‌ها رخ داده است.

در هر ساعت به طور متوسط شانزده واقعه طلاق به ثبت رسیده است
وی ادامه داد: در هر ماه به طور متوسط ۱۱ هزار و ۹۸۳ واقعه طلاق و در شبانه‌روز به طور متوسط ۳۹۳ واقعه طلاق و در هر ساعت نیز به طور متوسط شانزده واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

محزون با بیان اینکه استان‌های خراسان رضوی، قم، ‌البرز پس از تهران به ترتیب بیشترین آمار طلاق در سال گذشته را به خود اختصاص دادند، افزود: استان سیستان و بلوچستان، یزد و ایلام نیز کمترین واقعه طلاق را در سال گذشته ثبت کرده‌اند. همچنین بیشترین آمار طلاق در مردان در رده سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با آمار ۳۹ هزار و ۴۱۲ واقعه و در زنان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با ۳۵ هزار و ۸۴۲ واقعه به ثبت رسیده است.

50.3 درصد طلاق‌ها تا ۵ سال پس از ازدواج انجام گرفته است
مدیر کل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال همچنین خاطرنشان کرد: بیشترین ترکیب طلاق ثبت شده در سال گذشته مربوط به ترتیب ۲۵ تا ۲۹ سال در مردان و ۲۰ تا ۲۴ در زنان بوده است که تعداد آن برابر با ۱۶ هزار و ۳۵۷ واقعه است.

به گفته محزون در برابر هر طلاق 5.7 ازدواج به ثبت رسیده است و در برابر صد ازدواج نیز 17.3 طلاق به ثبت رسیده است.
وی در بخش طلاق و آمارهای آن گفت: در زمینه طول مدت ازدواج و طلاق ثبت شده نیز 14.4 ازدواج‌ها کمتر از یک سال در پیش از ازدواج بوده است 50.3 درصد نیز تا ۵ سال پس از ازدواج انجام گرفته است.

آمار ارائه شده از سوی مدیر کل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال نشان می دهد که از هر 5 ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود که اتفاق خوبی نیست و نگرانی را در همه کارشناسان و مسئولین ایجاد می‌کند. البته هرکس به سهم خود تلاش‌هایی را برای رفع این معضل کرده و در حال حاضر نیز بهزیستی، قوه قضائیه، مرکز امور زنان و خانواده هر کدام برنامه‌هایی برای آن دارند.

آئین‌نامه پیشگیری از طلاق در روزهای پایانی دولت دهم چه فایده‌ای دارد؟
فریبا حاج‌علی دبیر ستاد ملی زن و خانواده در این خصوص به مهرخانه گفت: طبق مصوبه برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده، مرکز امور زنان و خانواده موظف شد بر تشکیل کمیته پیشگیری از طلاق نظارت داشته باشد و سازوکارهای اجرایی شدن آن را پیش‌بینی کند.

دبیر ستاد ملی زن و خانواده افزود: خیلی از دستگاه‌ها در حوزه زنان و خانواده مکلف شدند تا برنامه‌هایی را طبق برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده انجام دهند که یکی از این اقدامات تشکیل کمیته پیشگیری از طلاق بود که مرکز زنان موظف شد این کار را پیگیری کند. بنابراین با دستگاه‌هایی که مرتبط هستند وارد مذاکره شدیم و مراکزی که بودجه و اعتبارات برای آنها دیده شده است از آنها دعوت شد تا از تجربیات‌شان استفاده کنیم.

حاج‌علی تصریح کرد: کارگروه تشکیل کمیته پیشگیری از طلاق موظف شد پیش‌نویس کمیته پیشگیری از طلاق را تدوین کرده و در کارگروه بررسی شده و نحوه اجرایی شدن آن دوباره مورد توافق قرار گیرد.

البته قرار بود این کمیته برای تدوین آئین‌نامه در هفته جاری تشکیل جلسه دهد، ولی این واقعه تا به امروز رخ نداده و شاید به تعویق بیفتد. هرچند که حتی اگر تصویب هم شود صورت اجرا به خود نخواهد دید؛ چراکه در روزهای پایانی دولت هستیم و آمار طلاق در این روزهای پایانی گم شده است.

راه‌اندازی 175 مرکز پیشگیری از طلاق توسط بهزیستی و مداخله موفق در 36 درصد طلاق‌ها
از سوی دیگر سازمان بهزیستی نیز اقداماتی را در این زمینه از یکسال پیش انجام آغاز کرده است؛ فعالیت‌هایی که انگار مرکز امور زنان خود را در آن دخیل می‌داند و بهزیستی آن را انکار می‌کند.

به گفته معاون امور اجتماعی بهزیستی، این سازمان کار خود را در پیشگیری از طلاق در حدود یکسال پیش آغاز کرده و با راه‌اندازی 175 مرکز و بررسی 8000 پرونده در کل کشور، زندگی 36 درصد از مراجعین به طلاق را سازش رسانده است.

محمد نفریه در خصوص این طرح به مهرخانه گفت: پس از تصویب قانون حمایت خانواده و ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، قوه قضائیه با همکاری بهزیستی مراکزی را جهت مشاوره در دادگاه‌های خانواده راه‌اندازی کرد و تا به امروز 175 مرکز در این زمینه فعال شده است، البته این اقدامات پیش از ابلاغ قانون نیز صورت می‌گرفت.

بررسی 100 درصد پرونده‌های طلاق در استان زنجان، توسط مراکز مشاوره
وی با بیان اینکه در تلاش هستیم که در همه استان‌ها این طرح را اجرا کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر اکثر دادگاه‌های خانواده استان‌های کشور، از خدمات این مراکز مشاوره بهره‌مند می‌شوند و در استان‌هایی مثل زنجان 100 درصد پرونده‌های طلاق توسط مراکز مشاوره بررسی شده است.

دو برنامه بهزیستی برای گسترش مراکز پیشگیری از طلاق
معاون امور اجتماعی بهزیستی با بیان اینکه سازمان دو برنامه برای گسترش این مراکز در کل کشور دارد، اظهار داشت: اولین برنامه سازمان، گسترش این مراکز از طریق کلینیک‌های مددکاری است. در حال حاضر حدود 150 کلینیک مددکاری در کل کشور فعال هستند که با افزایش تعداد کلینیک‌ها و سپردن مشاوره طلاق به مددکاران به تسریع در اجرای این طرح کمک می‌شود.

وی بازبینی در کل طرح پیشگیری از طلاق را به عنوان برنامه دوم معرفی کرد و افزود: این طرح نیاز به بازبینی دارد و مسئولیت این کار به استان اصفهان سپرده شده است. اگر این بازبینی رخ دهد ممکن است در طول یک تا دو سال شاهد کاهش نرخ طلاق باشیم و البته اجرای انفجاری این طرح نیاز به بودجه مورد نظر دارد.

به گفته نفریه اگر این مراکز مشاوره به همین نحو در دادگاه‌ها کار خود را انجام دهند، تا 5 سال دیگر با کاهش آمار طلاق روبرو می‌شویم.

تنها پرونده زوجین متقاضی طلاق، در این مراکز بررسی می‌شوند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی به مراجعین این مراکز اشاره کرد و ادامه داد: تنها پرونده زوجین متقاضی طلاق در این مراکز بررسی می‌شوند؛ چراکه پس از ابلاغ قانون حمایت خانواده، مداخله مراکزی چون بهزیستی در کاهش امر طلاق وجهه قانونی پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته سازمان بهزیستی مراکزی را نیز جهت مشاوره به افراد مختلف تأسیس کرده است و در جهت حل اختلافات خانوادگی اقداماتی را انجام می‌دهد، ولی در این مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق، تنها پرونده‌های طلاق بررسی می‌شوند.

سازمان بهزیستی ارائه‌دهنده این طرح است نه مرکز امور زنان
نفریه در خصوص نقش مرکز امور زنان در اجرای این طرح اظهار داشت: سازمان بهزیستی ارائه‌دهنده این طرح است نه مرکز امور زنان؛ چراکه پیش از ارائه طرح پیشگیری از طلاق توسط مرکز امور زنان و خانواده، سازمان بهزیستی این طرح را با همکاری قوه قضائیه انجام می‌داد و شاید مرکز با ورود به این موضوع بتواند سازمان را برای جذب بودجه از سوی دولت یاری کند.

نقش مراکز مشاوره در کاهش آسیب‌های پس از طلاق
معان امور اجتماعی سازمان بهزیستی به دیگر نتایج این طرح اشاره کرد و گفت: در این مراکز مشاوره راه‌های سازش در زندگی، جلوگیری از طلاق و مباحث حقوقی به زوجین آموزش داده می‌شود و سعی شده در کاهش آسیب‌های زندگی پس از طلاق نیز نقش داشته باشد تا اگر طلاق واقع شد فرزندان در جامعه رها نشوند، زن بی پشتوانه نماند و مرد دچار مشکلات روحی و روانی نشود.

دولت آینده متولی پیشگری از طلاق را مشخص کند
طلاق هر روز قد می‌کشد و حالا انگار ایستگاه‌های مشاوره به جنگ جدایی می‌روند تا سهمی را در نشاندن لبخند بر لبان فرزندان یک خانواده داشته باشند.

مراجعه به مراکز مشاوره فرهنگی است که شاید در چند سال اخیر تابو بود، ولی امروز توانسته جای خود را در دادگاه‌ها باز کند و 36 درصد از 8 هزار طلاق را به سازش تبدیل نمایند. اما متأسفانه این اقدام پس از انفجار آمار طلاق و از بین رفتن چندین هزار خانواده رخ داده و نداشتن متولی خاص در این رابطه، موج طلاق را در ایران شدت داد. از سوی دیگر کوتاهی تنها نهاد مربوط به زنان و خانواده در تدوین آئین‌نامه پیشگیری از طلاق باعث شده تا امروز با آمار ثبت 16 طلاق در هر ساعت و موازی‌کاری برای حل بحران طلاق مواجه باشیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات