کد خبر: 7249 | تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲:۲۰ - چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

نگاه امنیتی موجب زیر زمینی شدن مسایل اجتماعی می شود

وبلاگ > موسوی چلک، سید حسن – هر روز خبری جدید از تنوع و گسترش آسیب های اجتماعی منتشر می شود؛ از ظهور معتادان یقه سفید تا رشد قارچ گونه الکلی ها، بازگشت هرویین و موج دوم اچ آی وی تا افزایش متکدیان زن، زنان خیابانی و زنان سرپرست خانوار.img_3802

با وجود روند خزنده آسیب ها در زیر پوست جامعه بودجه آسیب های اجتماعی کاهش 5/7درصدی در حال جاری داشته است و فرید براتی سده، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از توقف بسیاری برنامه های کاهش آسیب در سال های اخیر خبر داده است.

در گفت وگو با «حسن موسوی چلک» مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس انجمن مددکاران ایران که سال های سال به عنوان مددکار تا مدیرکل در حوزه آسیب ها فعالیت کرده است مجموعه مطالبات از رییس جمهور آینده و چالش ها و مشکلات حوزه اجتماعی را مرور کردیم. مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

در سال جاری شاهد کاهش اعتبار حوزه آسیب ها بودیم. کاهش اعتبار حوزه آسیب های اجتماعی چه میزان بوده و چه تبعاتی دارد؟
در بودجه سال 92 آسیب های اجتماعی در کل کشور 5/7درصد کاهش پیدا کرد و اینکه متولیان چه علایمی در زمینه کاهش آسیب ها مشاهده کردند که اعتبار را کاهش دادند، مشخص نیست. به این ترتیب تنها می توان برنامه های کاهش آسیب را با زحمت نگاه داشت و اگر امسال دستگاه های اجتماعی بتوانند برنامه های سال قبل را نگاه دارند کار بزرگی انجام داده اند. مدیریت اجتماعی نیازمند بازنگری در حوزه تصمیم گیری و تصمیم سازی است. طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس در بودجه 92 سهم برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی از کل بودجه رفاه تامین اجتماعی تنها نیم درصد است و این موضوع سبب کاهش حجم و کیفیت برنامه های کاهش آسیب می شود و تنها می توان با این اعتبار به رتق و فتق امور پرداخت. درحال حاضر ریشتر گسل آسیب های اجتماعی زیاد است و برنامه ریزی ها و اعتبارات به اندازه حداقل ریشتر هم نیست و این درحالی است که آسیب های اجتماعی آدم ها را دچار مرگ تدریجی و اخلاق اجتماعی را تضعیف می کند و جامعه ای که این مسایل و مشکلات را داشته باشد، مسیر پیشرفت و توسعه را به خوبی طی نمی کند و توسعه اجتماعی در چنین جامعه ای محقق نمی شود.
به نظر شما مهمترین چالش های حال حاضر حوزه اجتماعی چیست و سیاستمداران تا چه اندازه به این حوزه اهمیت می دهند؟
یکی از حوزه های مورد توجه در هر کشوری، حوزه اجتماعی است، شاید به همین دلیل باشد که ساختار برنامه های پنج ساله توسعه حداقل در عنوان به حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تقسیم شده است. اصولاتوسعه بدون توجه به همه ابعادش از جمله توسعه اجتماعی امکان پذیر نیست. اما آنچه در کشور ما در ادوار مختلف تا به امروز اتفاق افتاده است، بی توجهی به حوزه اجتماعی در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی است و سرریز تصمیم گیری ها در سایر حوزه ها از جمله اقتصادی به سمت حوزه اجتماعی بوده است. در چند سال اخیر آمار زنان سرپرست خانوار افزایش یافته است، تعداد زنان خودسرپرست افزایش یافته و اینها آمارهای رسمی مرکز آمار است. در حوزه جمعیت به سمت پیری جمعیت رفته ایم و تمهیدات برای افزایش جمعیت هم به این دلیل است. پرونده های قضایی افزایش یافته است. طبق اعلام پلیس آگاهی 30درصد قتل ها، قتل های خانوادگی است، آمار طلاق طبق اعلام سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد افزایش یافته است. افزایش آمار دعوای خانوادگی حکایت از بی ثباتی و تزلزل نهاد خانواده دارد. در حوزه اعتیاد گرایش به سمت موادمخدر صنعتی تهدیدی برای جامعه به خصوص جمعیت جوان است. آمارهای ارایه شده از سوی وزارت بهداشت در حوزه انتقال ویروس حکایت از آن دارد که تزریق مشترک و روابط جنسی حفاظت نشده دو عامل اصلی انتقال ویروس هستند. آمار کشفیات موادمخدر؛ بیش از 500تن در سال گذشته نشان از این دارد که متقاضی مصرف این مواد در کشور قابل توجه است گرچه تلاش نیروی انتظامی برای رصد قاچاق موادمخدر ستودنی است. باید بپذیریم که موادمخدر معضل جدی کشور است و طبیعتا در گسترش سایر آسیب ها و جرایم، تاثیر خاصی دارد. در حوزه زندان، آمار ورودی زندان قابل توجه است. حدود 700 سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد، این روزها بحث مصرف مشروبات الکلی در کشور بسیار مطرح شده است و حتی به سوی راه اندازی مراکز درمان و کاهش الکل رفته ایم. فضای مجازی، رسانه و تاثیراتشان در حوزه اجتماعی بسیار قابل تامل است. اگر می خواهیم جامعه توسعه یافته داشته باشیم، جامعه توسعه یافته در همه ابعادش نیازمند انسان سالم است. انسانی که جامعه پذیر شده و با حقوق اجتماعی اش آشنا باشد. انسانی که نه تنها تهدیدی برای سلامت و امنیت جامعه نیست بلکه عامل ایجاد ثبات و امنیت در جامعه است. همه اینها ایجاب می کند که به این نکته توجه کنیم که غفلت از حوزه اجتماعی امنیت اجتماعی جامعه را تهدید می کند. حوزه اجتماعی اگر تضعیف شود یا مورد غفلت قرار بگیرد بازسازی اش دشوار است. زنی که مرتکب سرقت می شود بازگشتش به جامعه بسیار آسان تر از زنی است که گرفتار مسایل اخلاقی است. ترمیم اینها سخت است و جامعه باید هزینه های زیادی را پرداخت کند. این در حالی است که در سند چشم انداز ایران 1404 نهاد خانواده مستحکم، برخوردار از سلامت، دارای امنیت اجتماعی به عنوان مولفه ها و ویژگی های جامعه ایران مطرح شده است. با شرایط حال حاضر، تحقق این مولفه ها امکان پذیر نیست.
چطور می شود به این مولفه ها رسید؟ انتظار شما و دیگر فعالان حوزه اجتماعی از رییس جمهور آینده چیست؟
انتظار ما این است که به چند موضوع توجه جدی شود؛ اول اینکه نگاه امنیتی به حوزه اجتماعی برداشته شود یا به حداقل برسد چراکه این نگاه موجب می شود که به مسایل اجتماعی پرداخته نشود یا اینکه بر آنها سرپوش گذاشته شود و هر دوی اینها موجب زیرزمینی شدن مسایل اجتماعی می شود. دوم اینکه به حوزه اجتماعی با دید بنگاه اقتصادی نگاه نشود چراکه هرگونه سرمایه گذاری در حوزه اجتماعی منجر به ارتقای سلامت اجتماعی و تربیت انسان سالم می شود و سودآور است، چون انسان سالم است که می تواند در حوزه اقتصادی تاثیرگذار باشد، در چرخه امنیت عامل ایجاد امنیت و نظم باشد و انتظار ما این است که دولت جدید در تعیین سیاست های اجتماعی نگاه سلیقه ای و سطحی به حوزه اجتماعی را به حداقل برساند. سوم اینکه دولت خود را ملزم کند در هرگونه تصمیم گیری اقتصادی و ملی در حوزه های مختلف، در لوایح و طرح ها پیوست اجتماعی و فرهنگی را ببیند و بدون این پیوست طرحی را تصویب نکند. اگر قرار است مسکن مهر را ادامه دهیم، پیوست اجتماعی و فرهنگی مسکن مهر نوشته شود. دولت جدید نگاه جدی به حوزه سلامت اجتماعی داشته باشد. دولت جدید در تصمیم گیری هایش رویکرد سیاسی به حوزه اجتماعی را به حداقل برساند. در نتیجه انتظار ما این است که مدیران اجتماعی مدیران غیرسیاسی و متخصص در حوزه اجتماعی باشند چراکه حوزه اجتماعی همیشه از مدیران غیرمتخصص و سیاسی آسیب دیده است و مدیر سیاسی هیچ گاه واقعیت ها را به مافوق خود اطلاع نمی دهد. انتظار می رود با توجه به شعار رییس جمهور منتخب که نشاط اجتماعی و سرمایه اجتماعی بوده است در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها به این موضوع توجه جدی شود و دولت خود را موظف بداند که گزارش سالانه صادقانه ای از وضعیت اجتماعی ارایه دهد چراکه بی توجهی به این موضوعات موجب افزایش زندان ها و کلانتری ها و طرح های نظیر اراذل و اوباش اجرا می شود و این در حالی است که این سوال مطرح می شود که مگر این اراذل و اوباش چندسال دارند؟ نکته بعد استفاده از ظرفیت های سازمان های غیردولتی در حوزه اجتماعی است چه در بحث اجرا، چه تصمیم گیری و چه نظارت. جای خالی سازمان نظام مددکاری نظیر اتاق بازرگانی در بخش اقتصادی و… احساس می شود. یکی دیگر از مشکلات این است که اخبار به صورت کانالیزه شده در اختیار مدیران ارشد در حوزه اجتماعی قرار می گیرد بنابراین دولت باید برای رصد واقعی مسایل اجتماعی بدون جانبداری سیاسی در پی کسب آمار و اطلاعات باشد. انتظار بعد این است فضایی فراهم شود که دسترسی مردم به خدمات اجتماعی در جامعه فراهم شود و محدودیت های زمانی و مکانی به حداقل برسد و ضروری است دولت با رویکرد اجتماعی برای مسایل اجتماعی برنامه ریزی کند و وقتی برای مسایل اجتماعی با رویکرد سیاسی و امنیتی برنامه ریزی می شود، جنس این دو با هم نمی خواند و نتیجه اش کاهش سن آسیب ها و ورود آسیب ها به نهاد خانواده است.

منبع:
روزنامه شرق ، شماره 1777 به تاریخ 18/4/92، صفحه 6، جامعه، گفتگو توسط خانم جمال پور انجام شده است.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات