کد خبر: 7311 | تاریخ انتشار: ۲:۵۴:۰۳ - جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ | ۲ نظر | |

زنان بی خانمان، با تئاتر به زندگی برمی گردند

تیتر خبری که برایم پیامک شده بود، کوتاه اما بسیار جالب بود و همین باعث شد تا آن را پیگیری کنم. خبری که در آن آمده بود: “با هدف افزایش عزت نفس زنان کارتن خواب ، نخستین گروه تئاتری زنان بی خانمان به روی صحنه می رود. “در پیگیری های اولیه به این نکته اشاره شد که شهرداری متولی انجام چنین کاری است ودر مرتبه بعد هم ساماندهی این قشر و بهره گیری از هنر این افراد مدنظر است .این طرح با بهره گیری از افرادی که حتی مکانی برای سکونت ندارند ،آغاز شده وقرار است ادامه پیدا کند.برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر رضا جهانگیری فر رییس سازمان اجتماعی و خدمات شهری که متولی این امر است ، گفت و گویی داشتیم که در پی می آید.1028491

چه شد که زنان کارتن خواب را برای اجرای یک نمایش و اجرای چنین طرحی انتخاب کردید؟

یکی از ماموریت های سازمان اجتماعی و خدمات شهری ، جمع آوری افراد بی خانمان از سطح شهر و ارائه خدمات به آن هاست، مااین افراد رااز خیابان ها جمع آوری و به” سامان سرا” یا “مددسرا “ها یا همان گرم خانه ها منتقل می کنیم و برای این افراد برنامه های خاصی داریم که خدمات مددکاری ، مشاوره ،برنامه های فرهنگی و آموزش های حرفه ای برای ایجاد اشتغال از جمله این موارد است.یکی از کارهایی که از سال گذشته آغاز کردیم ، ایجاد اشتغال برای آنان و استفاده از ابزار هنر برای بازتوانی اجتماعی این افراد بود که نکته بسیار مهمی است. این که این افراد بیشتر به زندگی امید پیدا می کنند و به توانایی های خود پی می برند و از نظر شخصیتی و هویتی ، بازتوانی در میان شان اتفاق می افتد.

ضمن این که اول این کار را تحت عنوان نمایش درمانی با یک گروه هنرمند که کارشان آموزش هنر است آغاز کردیم و کلاس هایی برگزار شد و طیفی از این ها آماده و به یک گروه نمایشی تبدیل شدند. حالااز میان این افراد گروهی شکل گرفته و آموزش دیدند و نمایش را اجرا می کنند.بااین کارهم شغلی برایشان ایجاد شده و هم این که درآمدی برایشان دارد و این افراد هم به توانایی های خود پی بردند. علاوه بر این از نظر اجتماعی هم توانمند شدند.این کار حدود ۲ ماه انجام شد که البته اتفاق عجیبی بود و افرادی که هیچ امیدی به زندگی و هیچ تمایلی به همکاری نداشتند ، الان به گروهی تبدیل شده اند که از طریق اجرای نمایش ؛هم به عالم هنر وارد شده اند وهم از این طریق امرار معاش می کنند.

چه تعداد زن کارتن خواب داریم ؟از چند تن از آنان برای اجرای نمایش بهره گرفته اید؟

دقیقا برای اعلام تعداد زنان کارتن خواب حضور ذهن ندارم اما هرروز تعدادی از این زنان را داریم .البته، این کاررا با حدود 50زن کارتن خواب شروع کردیم ولی تعدادی از آنان نتوانستند با گروه همکاری کنند و در نهایت این گروه به یک گروه هشت نفره تبدیل شد.

برای ادامه کار دوباره از تعدادی دیگر بهره می گیریم و از همان نفرات قبلی هم استفاده می کنیم. حتی برای مردان هم این کاررا شروع کرده ایم وقصد داریم از هنرهای دیگر به عنوان ابزاری کارآمد استفاده کنیم و درواقع با تجربه موفقی که داشتیم ، می خواهیم در گستره بیشتری ازهنر استفاده کنیم.

این طرح را چه زمانی اجرا کردید؟

زمستان سال گذشته ، کار را شروع کردیم و قبل از پایان سال کارآموزش این افراد، تمام شد البته این افراد هم فراگیری خوبی داشتند . این گروه قبل از پایان سال 91 شکل گرفت و حتی یک اجرا هم داشتند و در چند مراسم هم برنامه اجرا کردند.

با توجه به این که شهرداری سالن های متعددی را برای اجرا در اختیار دارد، برنامه ای برای اجرای مستمر یااختصاص سالن خاصی به این افراد در نظر دارید؟

نیازی نیست که سالن خاصی در اختیار داشته باشند.هر جا هر برنامه ای که قرار باشد توسط شهرداری برگزار شود و اجرای نمایش یکی از آیتم های آن باشد ، می توانیم از این گروه و گروه هایی که تشکیل می شود، استفاده کنیم. اعلام کرده ایم به غیر از برنامه های شهرداری ، هرجا نیاز به نمایش و گروه نمایشی هست ، می توانند از این افراد استفاده کنند.

برای آموزش در چه رشته های دیگری اقدام کرده اید؟

قراراست در رشته های موسیقی، شعر، نویسندگی و در مجموع گرایش های ادبیات اقدام کنیم.

از این طریق چه تعداد کارتن خواب را می توانید ساماندهی کنید؟

نمی توانیم پیش بینی کنیم اما باارزیابی هایی که انجام دادیم ، به این نتیجه رسیدیم که می توانیم ،بااین کار تاثیر خوبی داشته باشیم واین کار می تواند الگوی مناسبی برای سایر دستگاه ها باشد. البته با پیگیری ها و تحقیقاتی که انجام دادیم ، به این نتیجه رسیدیم که این طرح در سطح جهانی وهیچ کشوری نبوده و اجرا نشده است واین کار می تواند زمینه ای برای بهره گیری از هنر در بحث باز توانی افراد آسیب دیده اجتماعی باشد.

در پایان اگر موردی هست، بفرمایید.

این کار با هدف حمایت از افراد آسیب دیده اجرا شده است و امیدواریم با ادامه این طرح امید به زندگی میان آنان افزایش پیدا کند ما هم سعی می کنیم که مجموعه برنامه های فرهنگی خود را ادامه دهیم تا آنان هم احساس کنند که مورد توجه هستند و در تمام برنامه ها ی فرهنگی و هنری مشارکت دارند.هنر هم وسیله خوبی برای رسیدن به این هدف است البته بایداز آن به درستی استفاده کرد.چرا که پیش از این موسیقی درمانی و تئاتر درمانی را داشتیم اما این روش علاوه بر درمان مشکلات روحی به نوعی آنان را به زندگی بازمی گرداند و امید را در دل آنان زنده می کند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۲ دیدگاه مطلب براي " زنان بی خانمان، با تئاتر به زندگی برمی گردند " ارسال شده است.

  1. باران گفت:

    این سایت برای عضویت نیاز به دعوت نامه دارد آیا؟

  2. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

    خیر.نیازی به دعوت نامه نیست

ارسال نظر


آخرین موضوعات