کد خبر: 7606 | تاریخ انتشار: ۰:۳۶:۰۱ - شنبه ۹ شهر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

جای خالی مددکاران اجتماعی در بیمارستان‌ها

کاهش پنج درصدی احتمال عود مجدد تنگی عروق به کمک استنت‌ها

دبیر انجمن آترواسکلروز ایران با بیان اینکه استفاده از استنت‌های قلبی در ایران سابقه 15 ساله دارد، اظهار کرد: احتمال گرفتگی مجدد رگ پس از بالون زدن 30 درصد است، اما احتمال بازگشت تنگی با کار گذاشتن استنت پس از بالون زدن به پنج درصد کاهش پیدا می‌کند.

اسلامی اضافه کرد: اگر تنگی‌های عروقی قلب متعدد باشد یا در مدخل ورودی رگ قرار گرفته باشد و گذاشتن استنت عوارض بسیاری برای بیمار همراه شود، در آنجا پزشک برای انجام عمل جراحی قلب باز اقدام می‌کند.

وی درباره استنت‌های قلبی توضیح داد: نسل اول استنت‌ها، استنت‌های غیردارویی بوده‌اند که در عرض شش ماه تا 15 درصد مجدد باعث تنگ شدن عروق می‌شدند. نسل دوم، استنت‌های دارویی هستند که قیمت بالاتری هم دارند و تا شش ماه داروهایی ترشح می‌کنند که اجازه بسته شدن رگ‌ها را نمی‌دهد. درواقع استنت‌ها همانند یک داربست در جدار رگ عمل می‌کنند.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق ادامه داد: اما استنت‌های نسل جدید قابل جذب هستند و به تدریج و پس از طی یک مدت شش ماهه جذب جداره‌ها می‌شوند. در این مدت رگ فرصت پیدا می‌کند خود را بازسازی کند. البته با ورود این نوع فنرها، نمی‌توان گفت استنت‌های قبلی کارا و موثر نیستند بلکه این استنت‌ها یا فنرهای قابل جذب نیز در موارد خاصی کار گذاشته می‌شوند و پزشک است که درباره نوع استنت مناسب برای بیمار تصمیم می‌گیرد.light-wooden-background

وی در ادامه به مشکلات ناشی از کمبودهای دارویی و افزایش قیمت تجهیزات، وسایل و داروهای مورد استفاده در حوزه قلب و عروق اشاره کرد و گفت: اکنون قیمت استنت‌های قلبی به دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است. با وجود آنکه مشکلی برای تامین استنت‌های قلبی در داخل کشور وجود ندارد. اما در زمینه برخی داروهای حیاتی قلب با مشکل اساسی روبرو هستیم. به عنوان مثال “وارفارین” که یک داروی حیاتی برای درمان بیماران مبتلا به سکته‌های قلبی و نظیر آن است، حدود دو ماه است که کمیاب شده است. داروهای مربوط به آریتمی‌های قلبی طی سه ماه اخیر نایاب شده‌اند.

افزایش دو تا سه برابری قیمت داروهای بیماران قلبی

اسلامی در ادامه ضمن طرح این انتقاد که با وجود افزایش دو تا سه برابری قیمت داروها، سقف پوشش بیمه‌ای افزایش پیدا نکرده است، عنوان کرد: ضربان‌سازها نیز که جنبه حیاتی برای درمان بیماران مبتلا به قلبی و عروق هستند، افزایش شدید قیمت پیدا کرده‌اند. قیمت ضربان‌سازها از چهار تا پنج میلیون و تا 55 میلیون تومان متغیر است، اما بیماران معمولا نمی‌توانند نوع گران آن را تهیه کنند البته تفاوت قیمت این ضربان‌سازها به کاربردی که دارند، بازمی‌گردد.

درخواست از دولت جدید برای اصلاح سیستم بیمه‌ای و کنترل بازار دارویی

وی از دولت جدید درخواست کرد تا ضمن کنترل جدی بازار دارویی و رفع کمبودها، بر اصلاح سیستم بیمه‌ای تمرکز جدی داشته باشند.

به گفته دبیر انجمن آترواسکلروز ایران، علم و توانمندی پزشکان ایرانی بالاست و مراکز درمانی ما به امکانات مناسب برای درمان بیماران مجهز هستند، اما متاسفانه بیماران ما نمی‌توانند به علت کمبود یا افزایش قابل توجه دارو از این امکانات و توانمندی‌ها بهره‌مند شوند.

اسلامی همچنین در ادامه به نقش آلودگی هوا بر روی سیستم قلبی و عروقی افراد اشاره کرد و گفت: ذرات موجود در هوا به ویژه ذرات زیر 2.5 میکرون باعث بروز مشکلات قلبی از جمله نامنظمی‌های ضربان قلب می‌شود.

جای خالی مددکاران اجتماعی در بیمارستان‌ها

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت وجود مددکاران اجتماعی در بیمارستان‌ها تاکید کرد و گفت: بسیار پیش می‌آید که متخصصان و جراحان مجرب بیماری را به نحو احسن عمل می‌کنند، اما وی پس از درمان به حال خود رها می‌شود و دیگر کسی مراقب وی نیست. امروز جای مددکار اجتماعی در بیمارستان‌ها خالی است.

به گزارش ایسنا، پانزدهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق ایران از 26 تا 29 شهریور ماه در سالن‌ همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات