کد خبر: 7700 | تاریخ انتشار: ۱۱:۴۱:۲۶ - پنجشنبه ۲۱ شهر ۱۳۹۲ | ۳ نظر | |

نظر دهید/آیا شهر توالت می خواهد؟

یکی از مشکلاتی که هر روز در سطح شهر می بینیم حضور زنانی در کنار خیابان است که دنبال مشتری می گردند تا ازطریق خودفروشیاقدام به کسب درآمد کنند.البته این که آیا همه این گروه اززنان کنار خیابان هستند معتقدم که اینگونه نیست.عده ای هم کنار خیابان نیستند و …

می گویند اوایل انقلاب که شهر نو و محله قلعه را می خواستند تخریب کنند گویا از مرحوم حضرت آیت ا… طالقانی هم نظری خواستند که ایشان دراین باره پاسخی به این مضمون دادند که همانگونه که هیچ خانه ای بدون توالت نمی تواند باشد لذا، هیچ شهری هم نمی تواند اینگونه باشد.10

به هر حال هرچه که بود: محله ها تخریب شدند و …. حال امروز وقتی در شهر راه می رویم کمتر روزی است که صحنه هایی را نبینیم که برای سوار کردن خانم ها کنار خیابان و یا چانه زدن بر سر قیمت و… ترافیک نشود و افراد از این که اقدام به این کارمی کنند خجالت بکشند و خیلی ها نکات دیگر که بهتر از من می دانید.

اما در این میان با چند نظر یا دیدگاه مواجه هستیم: عده ای می گویند که باید برخورد شدید انتظامی و قضایی(زندان، اعدام و…) با این گروه از زنان شود. عده ای می گویند که باید بستر را برای بازگشت شان به زندگی سالم فراهم کرد. چنانچه مشکل مالی دارند بر طرف شود، فرصت اشتغال به آنها داد و … عده ای دیگر هم می گویند که باید مکانی باشد با رعایت مسایل بهداشتی و کنترل شده و با حفظ حقوق افراد،تا به اصطلاح این بساط از سر خیابان ها جمع شود تا برای هر کسی بوق نزنند و مزاحمت ایجاد نکنند و گاهی اوقات، راهکار شرعی مثل ازدواج موقت هم می دهند و …ایدز گسترش پیدا نکند و … فارغ از نگاه جنسیتی به موضوع،با توجه به سه دیدگاه کلی فوق، نظر شما چیست؟

سید حسن موسوی چلک مددکار اجتماعی-منبع خبر آنلاین

www.mousavichalak.ir

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ دیدگاه مطلب براي " نظر دهید/آیا شهر توالت می خواهد؟ " ارسال شده است.

  1. اباذری گفت:

    طبق نظریه ی کارکردگرایی هرعنصری برای جامعه کارکردی داردواین کارکردبنا به ضرورت به وجود می آید وباید به آن بصورت کلان نگاه کرد نه خرد وفردی.
    زنان خیابانی درهمه کشورها وجوددارد و تلاش برخی کشورها برای ازبین بردن آن ثمره ی معکوسی دربرداشته است.امروزه دیگر بحث بر سر بودن ویا نبودن این قشر نیست بلکه بحث بر سر چگونگی ساماندهی آنها به بهترین شکل ممکن است.این جای تاسف است مسئولین ما ۳۴سال است که بفکر پاک کردن مستله هستند نه حل آن مثل همه امور دیگر.

  2. فکر می کنم در اولین قدم ، می بایست به اولین اعتراف در مقوله نیازهای جنسی بپردازیم و آن اینکه : در هیچ زمانی و در هیچ مکانی ، هیچ فرمولی وجود ندارد تا بر اساس آن بتوان به یک انسانی که نیاز طبیعی جنسیش بیدار شده با توجیهات مختلف علمی ، اعتقادی ، زیستی و … فرمان توقف یا سرکوب این نیاز را داد! ممکن نخواهد بود و اگر در عمل چنین شود ما با فردی که دچار اختلال جنسی است روبرو خواهیم بود. پس خود را فریب ندهیم و با ارائه دستور العملهای کلیشه ای توقع حل مساله را نداشته باشیم. اما معتقدم که نیاز به توالت و حتی با تعبیری نسبتا لطیفتر نیاز به تخلیه فشار جنسی و رهایی از تنش را داریم . اگر از من بپرسید چطور ؟؟! بر اساس شرایط جامعه و تفکرات دینی و اعتقادی و فرهنگی حل این مساله را به گردن حاکمان دینی و دولتی خواهم اندا خت . چه مسئولند و پاسخگو. اما نه به شیوه مرسوم اندرز ، توبیخ و تهدید و انگ زدن و احساس گناه بوجود آوردن ! که جواب نداده است. چند روز پیش نشستی نیمه رسمی با رییس پلیس امنیت اخلاقی استان داشتم وقتی بحث به اینجا رسید ، نقل قولی کرد از یک مجتهد که فتوا داده اند هر دختر و پسری که به سن عقلی و بلوغ رسیده است می تواند صیغه بکند یا صیغه بشود . بالاخره از دیدی مذهبی راه حلی است . اما از ابعاد دیگری هم می شود تحلیل کرد و راه حل ارائه داد . و این در شرایطی توسط اندیشمندان امکان پذیر خواهد بود که پیشنهاد دهندگان نگران بعد از مطرح کردن نظر خود نباشند.

  3. سيار گفت:

    مسلمادیدگاه انتظامی برای سرکوب این مسئله جوابگو نمی باشد باید عوامل را شناسایی کرد و طرح مشکل کرد بسیاری از سر فقر و بدبختی به این مسئله دچار شدند و بر ساس رویکرد مددکاری باید زمینه بازگشت آنها به جامعه فراهم شد . اما حال که این مسئله وجود دارد بهتر است از خیابانها جمع شده و لااقل در جایی متمرکز شوند که برای دیگران مزاحمت ایجاد نشود و مردم ما شاهد اینگونه صحنه ها در جامعه نباشند.

ارسال نظر


آخرین موضوعات