کد خبر: 8114 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۸ - جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ | ۲ نظر | |

رویکرد Strengths perspective چیست؟-یزدانی

رویکرد Strengths perspective رویکردی نوین در مددکاری اجتماعی است. این رویکرد که می توان معادل فارسی 3“رویکرد مبتنی بر توانمندی” را برای آن به کار برد ابتدا توسط برتا رینولد (1885-1978) از دانشگاه ماسوچوست به کار برده شد. اما به کار بردن این واژه و فرمولیزه شدن آن به طور مشخص از سوی دنیس سالیبی و همکارانش در دانشگاه کنزاس با کتاب Strengths perspective in social work practice در اواسط دهه 1990 انجام گرفت. این رویکرد با نظریه های مختلف به ویژه روانشناسی مثبت نگر (مارتین سلیگمن) هم راستا است.images

strengths perspective که تقریبا هم ارز سایر رویکردهای پست مدرنیستی و یا سازه گرایانه، امروزه تقریبا در تمامی نوشته های نوین مددکاری اجتماعی و حتی مشاوره تأثیر ان را می توان دید، یک نظریه نیست بلکه یک رویکرد است که می توان نظریه های مختلف را با این رویکرد نهادینه نمود. سالیبی (1992: 15) این رویکر را نه یک مدل یا نظریه بلکه مجموعه از اصول، معانی و تکنیکها می داند. همچنین برخلاف نظریه هایی همچون مددکاری اجتماعی کارکردی، یا حتی نظریه روانی-اجتماعی و روانتحلیلگری که عموما محدود به درمان و روابط دونفره مددکار اجتماعی-مددجو هستند، قابلیت استفاده در حوزه ها و سطوح مختلف فرد، گروه، سازمان، جامعه و حتی سیاستگذاری ها را داراست.

نکته محوری در این رویکرد، تمرکز بر توانمندیها و نقاط مثبت مددجو (در همه سطوح اعم از فرد، خانواده، گروه، سازمان و جامعه) در ارزیابی ها و نیز در طراحی طرح های کمکی است. همچنین در این رویکرد، باور بر این است که همه محیط ها، سرشار از منابع مفید اند که می توان در فرایند کمک رسانی از آنها استفاده کرد.

Strengths -based practice از بسیاری جهات در نقطه مقابل رویکردهای سنتی مسئله مدار problem-focused قرار می گیرد. در رویکردهای سنتی، تعریف مددجو با مشکل همراه بود و به صراحت عنوان می شد که مددجو شخص، گروه یا سازمانی است که مشکل دارد و به واسطه همین مشکل، نیازمند کمک است. عنوان “فرد مشکل دار” این را به ذهن متبادر می کند که مشکل، جزئی از وجود فرد است و اساساً، بخشی از تعریف و توصیف وی محسوب می شود. به این ترتیب ممکن است بسیاری از نقاط قوت و توانمندیهای وی نادیده گرفته شود؛ با برچسب ناشی از مشکل، گزینه های وی محدود تر می گردد و نهایتا اینکه، به وی نه به عنوان جزئی از تیم درمان و آگاه به مسائل خود بلکه به صورت یک گیرنده منفعل خدمات نگریسته شود. سالیبی عنوان می کند که هر فرد و گروه، غالباً دارای معدنی از انرژیها، قابلیتها و منابع جسمانی، عاطفی، شناختی، بین فردی، اجتماعی و معنوی اندکه غالبا یا کشف نمی شوند یا نادیده انگاشته می شوند. (1992: 6) رویکرد Strengths perspective وجود مشکل را منکر نمی شود، اما مددجو را فردی دارای توانمندی های فراوان و دارای ذخیره ارزشمندی از منابع می داند که تنها باید به وی کمک کرد که این توانمندیها و منابع را بشناسد و توان استفاده از آنها را بیاموزد. این رویکرد اصرار دارد که مددکاران اجتماعی و سایر متخصصین حرفه های یاورانه طبیعتا و به واسطه نوع آموزشها و حتی تربیتشان بر نقاط ضعف و آسیبها بیش از توانمندیها تمرکز می کنند و این تمرکز، موجب می شود تا توانمندیهای فراوان مراجعینشان نادیده گرفته شود یا دستکم به اندازه کافی جدی گرفته نشود.

عباسعلی یزدانی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۲ دیدگاه مطلب براي " رویکرد Strengths perspective چیست؟-یزدانی " ارسال شده است.

 1. hhhh گفت:

  لطفا برای نجات جان این دختر اقدام نمائید

  امروز هم طبق روال همیشه داشتم تو سایت ها و وبلاگ ها چرخ میزدم و به سادگی پس از چند دقیقه ازشون رد میشدم ولی وقتی وارد یکی از این هزارن وبلاگ شدم نتونستم به راحتی ازش رد بشم وبلاگ مال پدر رنج کشید پدر صبا بود

  http://www.sabayepedar.net

  پدر که از همه چیز خودش حتی کلیه اش به خاطره دخترش صبا گذشته بود … نمیدونم چه حسی بود که من رو نگه داشت تو این وبلاگ و نشستم و تک نک مطالب رو خوندم و با خودندن هر مطلب بیشتر به صبا نزدیکتر میشدم صبا که الان ۱۰ سال بیشتر نداره وباید مثل بقیه دختر های هم سن و سال خودش با عروسک بازی کنه و تنها غم و غصه اش همین عروسک ها باشه ولی نبود سال ۸۶ صبا کوچولو که بعد از یه سردرد و مراجعه به پزشک ها متوجه میشه توموری در مخچه اش است که باید عمل بشه اولین عمل رو سه روز بعدش انجام می ده و عمل های دیگه پس از عمل ها و تاکنون بیش از۲۴ عمل جراحی انجام میده و پس از یکی از همین عمل های در ۲۰/۴/۱۳۸۷ در ای سی یو به دلایلی که روشن نیست ؟؟؟ صبا دچار ایست قبلی و پس از ۵ بار احیا به کما می رود و دیگه زندگی صبا با زندگی من و شما داشتیم متفاوت میشه پس از آن ضریب هوشی صبا به ۵ می رسد و پزشکان از صبا قطع امید میکنند و پدر و مادر صبا مجبور مشونداز صبا در خانه نگهداری کنند و هزینه های سنگین آنها راوا میدارد که از وسایل زندگی خود حتی کلیه خود بگذرندولی حتی کوچیکترین نا امید ی در این پدر و مادر ایجاد نمیشود … پدر و مادر صبا از طریق مراجع قانونی برای روشن شدن حقایق در مورد به کما رفتن صبا که به دلیل اصلی آن نرسیدن اکسیژن در ای سی یو بود نیز پی گیر هستند ولی………………..

  لطفا به فریاد این کودک برسید

 2. سارا نوروزی گفت:

  ممنونم از مقاله آقای یزدانی، بسیار مفید بود.

ارسال نظر


آخرین موضوعات