کد خبر: 8121 | تاریخ انتشار: ۰:۲۴:۳۶ - یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

تعامل تشکلهای اجتماعی با وزیر محترم رفاه

 جناب آقای زارعی

 مدیر کل محترم دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی

با سلام و احترام

پیرو نامه شماره 15396 مورخه 6/9/92 جنابعالی مبنی بر همکاری متقابل با تشکل های اجتماعی و ارائه پیشنهادات مربوطه در حوزه اجتماعی و آسیب ها جهت طرح در جلسه آتی وزیر محترم با تشکل های اجتماعی بدینوسیله پیشنهادات مذکور به شرح زیر تقدیم می گردد. امید که تعاملات مشترک با رویکردی علمی و تأثیر گذار بر جامعه هدف هر چه سریعتر آغاز گردد.11

 1. طراحی و اجرای پروژه های « آینده پژوهی در آسیب های اجتماعی » ( با توجه به رشد روز افزون آسیب ها چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی  در سال های اخیر) ، به منظور پیش بینی وضعیت آسیب ها در 5 سال  آینده و ارائه راهکارهای پیشگیرانه و درمانی .
 2. اختصاص بودجه جدی و کافی به حوزه آسیب ها ی کشور ، با توجه به این مسئله که در بودجه سال 92 با کاهش اعتبارات در این حوزه روبرو بوده ایم و تنها نیم در صد اعتبارات  به آسیب ها اختصاص داده شده بود .
 3. ایجاد تعامل و اقناع سازی سازمان ها و نهادهای مربوطه به منظور تغییر رویکرد برخورد با آسیب ها از انتظامی و قضایی در وهله اول به رویکرد روانی و اجتماعی و محرمانه تلقی نشدن آمار آسیب ها و جرایم برای کارشناسان اجتماعی و سایر سازمان های فعال در حوزه اجتماعی .
 4. تدوین لایحه و دستور العمل قابل ارائه به دولت به منظور مشخص کردن متولی آسیب های اجتماعی کشور با هدف ممانعت از موازی کاری های بی نتیجه و حیف و میل بودجه های مربوطه.
 5. بستر سازی جدی برای فعالیت سازمان های مردم نهاد اجتماعی در آسیب ها در هر سه  بعد تصمیم گیری ، نظارت و اجراء .
 6. تدوین و ارائه برنامه های کاربردی با ضمانت اجرایی برای آموزش های پیشگیرانه از آسیب های اجتماعی از مهد کودک تا پایان دوره متوسطه .
 7. اختصاص بودجه کافی و برنامه ریزی های علمی برای درمان همه جانبه معتادین و ارائه خدمات مختلف مورد نیاز پیش بینی شده برای کودکان ، نوجوانان و زنان در معرض آسیب ( خانواده معتادین ، زندانیان ، بیماران روانی ، طلاق و… ) .
 8. تدوین و اجرای برنامه های غنی مهارت های زندگی و آموزش آن به والدین و فرزندان بمنظور ارتقاء مهارت های زندگی و پیشگیری از فقر فرهنگی و همینطور آموزش مهارت های شهروندی جهت همزیستی مسالت آمیز در کنار یکدیگر با حداقل تنش ها و خطرات .
 9. توسعه و گسترش پایگاه های خدمات اجتماعی در سکونتگاه های غیر رسمی و اورژانس اجتماعی در شهرها برای مقابله با آسیب های اجتماعی و درون خانواده ( کودک آزاری و همسر آزاری ).
 10. انتصاب جناب آقای دکتر موسوی چلک به عنوان رییس بهزیستی کل کشور در راستای تکریم شایسته سالاری مبتنی بر نخبه گرایی ، تجربه و تحصیلات مرتبط.
 11. تعیین یک سخنگو برای حوزه آسیب های اجتماعی کشور و الزام صدا و سیما به برگزاری برنامه هفتگی اجتماعی .
 12. تعیین و بهره گیری از « گروه مشاورین اجتماعی آزاد و غیر دولتی  وزیر » شامل افرادی نخبه در آسیب ها و جرایم و برنامه های اجتماعی که به طور پیوسته با وزیر محترم در ارتباط بوده و آخرین برنامه ها و اطلاعات و پیشنهادات را در اختیار قر ار می دهند .
 13. تعامل با وزارت کشور جهت ملزم ساختن استانداران محترم برای داشتن گروه مشاورین اجتماعی غیر دولتی استاندار در هر استان.
 14. ارائه لایحه ای به دولت به منظور الزام بیمه های همگانی برای به گردن گرفتن هزینه های خدمات مشاوره ای با دفترچه بیمه تا خانواده ها به دلیل تنگناهای مالی از گرفتن مشاوره های روانشناختی و مددکاری محروم نگردند.
 15. و نهایتاً الزام در رعایت انتصاب مدیران اجتماعی با 3 معیار تحصیلات مرتبط ، تجربه مرتبط و خلاقیت مرتبط.

                                                                        احمد علی جبارزاده

                                                                         مددکار اجتماعی

                                                                          نماینده تشکل های اجتماعی  در حوزه آسیب ها و

                                                                     رییس هسته تخصصی پیشگیری از جرم دادگستری استان البرز

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات