کد خبر: 8179 | تاریخ انتشار: ۱۸:۱۲:۰۸ - دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ | ۴ نظر | |

به بهانه سومین سال راه اندازی سایت تخصصی مددکاران اجتماعی

به وبسایت تخصصی مددکاران اجتماعی توجه ویژه داشته باشیم
( به بهانه سومین سال تأسیس)

وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی که سه سال پیش به همت، ابتکار و سرمایه شخصی جناب امین موحدی راه اندازی شد در همان ابتدای کار، با استقبال مددکاران اجتماعی کشور روبرو شد. تا پیش از آن، هیچ رسانه ای در داخل کشور که بتواند مرجع کاملی برای فعالان عرصه علوم اجتماعی خاصه مددکاران اجتماعی باشد وجود نداشت . در گذشته، توسط دانشجویان این رشته، در دانشگاه هایی که این رشته تحصیلی در آن آموزش داده می شود، تلاشهایی برای ایجاد رسانه پرینتی صورت گرفت که در سطحی بسیار محدود و حداکثر درون دانشگاه و یا چند دانشکده منتشر شد و بدیهی است که با هزینه های فراوانی که چنین اقدامی دارد و نگرش عموما منفی دانشگاه به کارهای دانشجویی، اقداماتی از این دست معمولا دولت مستعجل بوده و با فارغ التحصیلی موسسان آن یا تعویض یکی از مدیران یا حتی کارشناسان ارشد یا میانی دانشگاه بلافاصله متلاشی می شد.images
اما امروز یک سایت قابل قبول به موضوعات متنوع اجتماعی می پردازد و اخبار اجتماعی و انتشار مقالات چاپ شده در نشریات گوناگون کشور را در قالب یک مجموعه، منعکس می کند. هرچند عنوان “وبسایت تخصصی” از پیش در برخی حوزه های دیگر نیز مسبوق به سابقه است اما جای خالی یک رسانه که هر یک از مددکاران اجتماعی در هر جای کشور بتوانند به آسانی به آن دسترسی داشته باشند به شدت هم احساس می شد و هم در بیان مکرر همکاران این حرفه، اظهار می شد. این وبسایت یک فروم نوشته های دوستانه نیست که ایجاد آن چندان دشوار نیست. ایجاد یک سایت که هر روز تعداد زیادی از افراد شاغل و پرمشغله در میانه کارهایشان، آنهم نه برای سرگرمی بلکه برای دنبال کردن مهمترین اخبار اجتماعی سری هم به آن بزنند کار بزرگی است.
همچنانکه می دانیم، مددکاری اجتماعی در دهه اول انقلاب به محاق رفته بود و اگرچه کسانی با این عنوان فعالیتهای درخشانی داشتند اما در حوزه آموزش، یک خلأ ده ساله فارغ التحصیلانی با عنوان “مددکاری اجتماعی” وجود داشت. این بار اما نسل جوان، بالغ و خوش فکر مددکاران اجتماعی ، از پس یک دهه فترت مددکاران اجتماعی میانسال سر بر آورده اند و نقشی متفاوت زده اند. نسلی که اکنون در آستانه یا درون دهه چهارم زندگی شان اند و به بلوغ لازم برای اجرای ایده هایی که در جوانی در ذهن داشته اند رسیده اند. احداث یک نهاد رسانه ای، ذیل “وبسایت تخصصی مددکاران اجتماعی” یکی از مهمترین اقداماتی بود که شاید تاریخ پنجاه و پنج ساله این حرفه در ایران انتظارش را می کشید.
اگر تقسیم بندی شکلی رسانه را به رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و مجازی بپذیریم قطعا در دهه اخیر، با گسترش ابزارهای دیجیتال و اقبال حیرت آور جهانیان به وسایل ارتباط جمعی دیجیتال، نوع چهارم یعنی رسانه های مجازی از جایگاه ممتازتری برخوردارند. این رسانه که در یک طبقه بندی دیگر، در طبقه رسانه های چندرسانه ای (Multi-media) قرار می گیرد، امروز شاید مهمترین ابزار قدرت در همه عرصه های تعاملی در جهان اند. طبقه ای که رسانه های پرینتی را تقریبا به زوال کشانده اند و غولهای رسانه های پرینتی دنیا اگر معادل دیجیتال نداشته باشند احتمالا محکوم به فنایند.
این وبسایت، نه تنها بین مددکاران اجتماعی، بلکه برای بسیاری از علاقمندان به علوم اجتماعی مهم است و تاجایی که مطلعم، دوستان و همکارانی از حوزه ها و حرفه های مختلف علوم اجتماعی و روانشناسی در جمع مخاطبان و اعضای این سایت حضور دارند. بنای آن را هم ندارم که برجستگی حباب گونه ای (آنچنان که گاهی رخ می دهد) برای مددکاران اجتماعی قائل شوم اما قابل انکار نیست که این ابزار رسانه ای (نهاد رسانه ای) کارکردهای ویژه ای برای مددکاران اجتماعی دارد. مددکاران اجتماعی نیاز به ابزارها و مستمسکهایی دارند که عناصر هویت حرفه ای شان باشد. همچنانکه می دانیم، حرفه به طور ذاتی و در تعریف خود به عناصری نیاز دارد تا برای تعریف آن به عنوان یک “حرفه” مستقل بتوان از آن استفاده کرد. در کنار منشور و قواعد اخلاق حرفه ای، انجمن تخصصی، عضویت در نهادهای تخصصی بین المللی، نظریه (در برخی اظهار نظرها حتی وجود یک پرچم یا شعار مستقل) و چند عنصر دیگر، رسانه تخصصی نیز می تواند به تقویت این هویت حرفه ای کمک شایانی کند. عنصر مهمی که با تشکیل این سایت و پذیرش آن از سوی مددکاران اجتماعی قطعا گام بزرگی در این راستا برداشته شده است.
علاوه بر کارکرد هویت سازی، این رسانه کاربردی می تواند نقش یک اهرم قدرتمند برای اتحاد مددکاران و سایر افراد حرفه های اجتماعی و یاورانه را در مواقع لزوم ایفا کند. می توان از این طریق صدای واحد اعضای این جمع را به گوش مخاطبان عرصه قدرت یا تصمیم سازی های کلان گرفت و از سوی دیگر، حرف حساب متخصصین علوم اجتماعی را میان مردم انتشار داد. حرفهای حسابی که همواره در جهت اصلاح امور و ارتقاء قدرت کشور خواهد بود. مددکاران اجتماعی می توانند از این تریبون (اگر جایگاه واقعی خود به عنوان یک نهاد، و نه صرفا یک خبرگزاری، پیدا کند) مسائل اجتماعی را رصد کنند و مردم نیز برای شنیدن وضع رفاه، سلامت اجتماعی، مسائل اجتماعی و در مجموع برای شنیدن تحلیل مددکاران اجتماعی سراغ یک منبع مطمئن بروند.
در انتها ضمن تشکر و دست مریزاد به مدیر سایت و سایر همکاران فعال ایشان، اگر مطالب فوق الذکر را صحیح می دانیم، یک نکته را به کلیه دوستان و همکاران محترم در اقصی نقاط کشور و حتی ایرانیان دنیا که جزو مخاطبان این سایت محسوب می شوند پیشنهاد می کنم:
در حال حاضر خوشبختانه بسیاری از دوستان مددکار اجتماعی و سایر همکاران و دانشجویان علوم اجتماعی و روانشناسی که دستی به قلم دارند نوشته های قوی و اثرگذارشان در بسیاری از رسانه های معتبر کشور خریدار دارد. به نظر منطقی می رسد که این دوستان توانمند، سایت تخصصی مددکاران اجتماعی را با نوشته های دست اول خود بیش از پیش یاری کنند تا این محفل پرظرفیت، علاوه بر “انعکاس” اخبار و نوشته ها، “مرجع و منبع” نوشته ها و نظرات این جمع نیز باشد. من به شخصه مطمئنم اگر در مواردی، اساتید معتبر این حوزه (که قطعا عده قابل توجهی از ایشان، جزو دوستان فعال این محفل هستند و لطفشان در اظهارنظرهای پستهای مختلف سایت به مدیران سایت قوت قلب می دهد) یادداشتهای کوتاه یا مقالات مرتبطشان را صرفا برای انتشار در این سایت ارسال کنند. انتشار نوشته های دست اول، یکی از شاخص های مهم اعتباربخشی یک سایت حبری تحلیلی (و در اینجا، یک سایت تخصصی) است.
امیدوارم این وبسایت بتواند با همین همت فعلی و قوت مضاعف راه خود را برای خدمت رسانی به سلامت طی کند.

عباسعلی یزدانی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ دیدگاه مطلب براي " به بهانه سومین سال راه اندازی سایت تخصصی مددکاران اجتماعی " ارسال شده است.

  1. الی گفت:

    موافقم. متن جالب و تأثیرگذاری بود.

  2. reza matoufi گفت:

    جالب بود و قابل تآمل مثل همیشه.

  3. رضوان گفت:

    با عرض سلام و ادب حضور عزیزان و با تشکر ویژه از زحمت کشان و پیشروان علم مددکار آرزوی توفیق روز افزون جناب آقای امین موحدی و با تشکر فراوان از جناب آقای یزدانی به خاطر متن بسیار شیوا و زیبایشان آرزوی موفقیت بیش از پیش را از خدای منان خواستارم

ارسال نظر


آخرین موضوعات