کد خبر: 8253 | تاریخ انتشار: ۰:۰۵:۴۷ - سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

نیاز مالی دلیل گرایش به آسیب‌های زیرزمینی

محمدجواد صابری: پدیده زنان خیابانی پدیده ای است که در سال های اخیر یا درباره آن صحبت نشده است یا اگر صحبت شده، اخباری محافظه کارانه از آن منتشر شده است. مسئولان دولتی و نمایندگان مردم چه در مجلس و چه در شوراهای شهر اغلب وقتی درباره این پدیده حرف زده اند که خواسته اند از در کنترل بودن این آسیب اجتماعی حرف بزنند. به تازگی یک عضو شورای شهر تهران گفته است: <<تعداد زنان خیابانی تهران کاهش یافته است.>> به گفته معصومه آباد: <<کمترین سن زنان خیابانی ۱۶ یا ۱۷ سال است که عموماً این دختران که به زنان خیابانی تبدیل می شوند شهرستانی هایی هستند که به دلایل مختلف از خانه فرار کرده یا کسانی آنها را به شهر تهران آورده اند.>> آرمان درباره بررسی پدیده زنان خیابانی میزگردی تشکیل داده است و موضوعات مطرح در اینباره را با حسن موسوی چلک، رئیس انجمن علمی مددکاران ایران، سعید معیدفر جامعه شناس و داریوش قنبری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم در میان گذاشته است.index

به تازگی عنوان شده است تعداد زنان خیابانی تهران کاهش داشته است، این حرف تا چه حد درست است؟

موسوی چلک: چنین آماری را باید نهاد های مسئول بدهند که معمولا چنین کاری نمی کنند. یعنی شاید جایی بگویند کاهش داشته است اما، اینکه چطور به چنین نتیجه ای رسیده اند را نمی گویند. وقتی شفافیت درباره آمار ها وجود نداشته باشد نمی توان از افزایش یا کاهش حرف زد.

معیدفر: در حوزه مسائل اجتماعی به ویژه پدیده زنان خیابانی نمی توان به آمار و ارقام به طور کامل اعتماد کرد. این پدیده در همه جوامع هست و آنها هم آمار دقیقی ندارند و به نظرم در ایران به دست آوردن چنین آماری حتی مشکل تر از جاهای دیگر است. یک دلیل مهم برای نداشتن آمار اینکه تحقیقی در این زمینه انجام نشده است.

یعنی اینکه ما به نسبت قبل بیشتر این زنان را در معابر و خیابان ها می بینیم؟

معیدفر: اتفاقا به نظرم مساله ای که باعث می شود ما به اشتباه بیفتیم و بگوییم تعداد زنان خیابانی کاهش داشته، همین است. ممکن است آنها را کمتر در معابر و خیابان ها ببینیم اما، شکل کار تغییر کرده است. واقعیت این است که نوعی سازمان دهی غیررسمی در این زمینه وجود دارد. افرادی با استفاده از تلفن و سایر وسایل ارتباطی و ایجاد شبکه هایی در این زمینه فعالیت می کنند بنابراین، باز هم تکرار می کنم که تعداد زنان خیابانی کاهش نیافته بلکه حضور آنها در خیابان ها کاهش یافته است.

آقای قنبری نظر شما درباره افزایش یا کاهش زنان خیابانی چیست؟

قنبری: به صورت کلی چون پدیده زنان خیابانی ماهیت زیرزمینی دارد، نمی توان با قطعیت از افزایش و کاهش آنها حرف زد اما، من دلیل اصلی بروز چنین مساله ای را فقر می دانم. وقتی ما می توانیم بین فقر و این پدیده رابطه مستقیم برقرار کنیم اینکه شاهد باشیم فقر کاهش نیافته است و حتی افزایش هم داشته بنابراین، می شود به این نتیجه رسید که زنان خیابانی نیز زیادتر شده اند و نه کمتر.

به نظر شما هم مساله اقتصادی مساله تعیین کننده در گرایش زنان خیابانی است؟

موسوی چلک: اگر قرار باشد یکسری ویژگی ها برای زنان خیابانی عنوان شود، باید گفت آنها عموما تحصیلات پایینی دارند، عموما مجردند، خانواده های نابسامانی دارند و ممکن است درگیر سایر آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد باشند و همچنین اینکه برای تامین نیازهای مالی خود وارد این حوزه شده اند. می خواهم این مساله را مطرح کنم که اکثر زنانی که دچار این آسیب می شوند اول برای تامین نیازهای مالی خود دست به چنین کاری می زنند و بعد که درگیر آن شدند با یکسری آسیب های دیگر نیز دست به گریبان می شوند. نباید گفت این راهی است که برگشت پذیر نیست اما، توانمندسازی زنان خیابانی واقعا مشکل است.

معیدفر: مساله مهمی که درباره زنان خیابانی باید درنظر گرفت همین تبعات کار آنهاست. به نظرم این آسیب خود تبعاتی به دنبال دارد و آن تبعات است که سرجمع برای فرد و جامعه گرفتاری هایی ایجاد می کند. فردی که به هر دلیلی دچار چنین آسیبی می شود در معرض بیماری های مقاربتی، ایدز و هپاتیت هم هست همان طور که تبعات اجتماعی از بی آبرویی گرفته تا متزلزل شدن نهاد خانواده گسترده است.

قنبری: باید گفت این آسیب ارزش ها و هنجارهای پذیرفته شده در جامعه را هدف قرار داده است. وجود زنان خیابانی به ویژه نمود بیرونی و علنی آنها می تواند ذهنیتی به افراد بدهد که جامعه ناسالم است. گذشته از آسیب های فردی مانند خطر ابتلا به بیماری که به آن اشاره شد معتقدم هزینه های درمانی را افزایش می دهد، باید روی بدآموزی آن نیز تاکید کرد.

موسوی چلک: البته وقتی از آسیب ها و تبعات پدیده زنان خیابانی حرف می زنیم باید توجه داشته باشیم که در موارد فردی و اجتماعی نه تنها کسی که اقدام به این کار می کند، آسیب می بیند که طرف مقابل نیز دچار آسیب می شود.

این آسیب ها جنبه بهداشتی و درمانی دارد یا اینکه مسائل اجتماعی نیز مطرح است؟

موسوی چلک: آسیب ها هم جنبه بهداشتی دارد و هم باعث می شود مسائل دیگری مانند تزلزل بنیان های خانواده پیش بیاید. وقتی درباره پدیده زنان خیابانی حرف می زنیم حتما باید تعبیر <<مردان خیابانی>> را هم استفاده کنیم و درباره اش حرف بزنیم. زنان خیابانی با چه کسانی در ارتباطند؟ در جامعه ما هم مردان مجرد و هم مردان متاهلی هستند که دچار این آسیب شده اند. درباره مردان مجرد باید گفت وقتی چنین اتفاقی می افتد، دلایلی وجود دارد. برای مثال اینکه آنها شرایط ازدواج ندارد. درمورد متاهل ها وضعیت حتی بدتر است. نشان دهنده عدم رضایت از زندگی زناشویی است. در هر دو مورد نهایتا این بنیان خانواده است که آسیب می بیند.

معمولا وقتی درباره پدیده زنان خیابانی حرف زده می شود، عنوان می شود آنها از شهرستان ها به کلانشهرها می آیند، این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

معیدفر: پژوهش ها نشان می دهد اغلب دختران فراری از مناطق محروم هستند. شرایط فرهنگی و اجتماعی و همچنین اقتصادی این مناطق باعث می شود برخی دختران برای نجات خود و تجربه زندگی بهتر از خانه فرار کنند. به دلایل فرهنگی و اجتماعی در خانواده آنها رفتار درستی با آنها نمی شود. تهران جایی است که می شود در آن گم شد. من این موضوع را تائید می کنم که درصد بالایی از آنها از مهاجرانند هرچند، در مناطق حاشیه ای تهران نیز خانواده هایی هستند که دچار فقر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند و این باعث فرار دختران و گرفتاری آنها در آسیب های مختلف می شود.

قنبری: به نظرم می توان رابطه ای میان مهاجرت و پدیده زنان خیابانی پیدا کرد. در واقع، پژوهش ها نشان می دهد مهاجران تقید کمتری به ارزش های اجتماعی دارند. با این وجود، به نظر من مختص کردن این پدیده به مهاجران پاک کردن صورت مساله است.

موسوی چلک: به نظرم مساله مهم این نیست که زنان خیابانی اهل کدام شهر هستند. من نگاه جغرافیایی به آن ندارم. در همه جای جهان این مساله هست و در کلانشهرها به دلیل اینکه افراد راحت تر می توانند پنهان شوند به نظر می رسد میزان آن بالاتر باشد. مهم این است که رویکرد انکار پدیده های نابهنجاری مانند زنان خیابانی از بین برود و به جای آن به فکر کنترل و کاهش آن باشیم. باید گفت در جامعه ما چنین پدیده ای وجود دارد، همان طور که در همه جوامع هست. در کشور ما هم رجوع به برخی پرونده های قضایی نشان می دهد چنین پدیده ای وجود دارد.

معیدفر: همان طور که عنوان شد در همه جوامع چنین پدیده ای هست. مثل هر آسیب اجتماعی دیگر این آسیب نیزوجود دارد. به نظرم با جدیت باید مساله را مورد کنکاش قرار داد و اقدامات عملی در راستای کنترل و کاهش آن انجام داد.

منبع:روزنام آرمان،مورخ کد خبر 92/9/24تاریخ /62652 ;

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات