کد خبر: 8339 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۵۹ - پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

تکذیب آلودگی یک میلیون نفر به زگیل

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مستندی مبنی بر وجود یک میلیون نفر آلوده به یک نوع بیمار زگیلی در کشور وجود ندارد، گفت: از نظر علمی نیز مقایسه اچ‌آی‌وی با این نوع بیماری زگیلی به هیچ عنوان کار صحیح نیست.

به گزارش مرآت؛ عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در پاسخ به برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌ها با عنوان “بیماری خطرناکتر از ایدز” و تاکید آنان مبنی بر افزایش زگیل تناسلی اظهار داشت: اگرچه شواهد موجود، حاکی از افزایش تعداد موارد زگیل تناسلی در سال‌های اخیر است، ولی مستندی مبنی بر وجود یک میلیون نفر آلوده به زگیل تناسلی در کشور وجود ندارد.40_40

صداقت با ابراز تاسف از این که در خبری، زگیل تناسلی با اچ‌آی‌وی مقایسه شده بود، تصریح کرد: به لحاظ ابعاد تاثیرگذار همه گیری اچ‌آی‌وی در تمام جوامعی که این همه گیری را تجربه کرده‌اند، از نظر علمی مقایسه اچ‌آی‌وی با بیماری زگیل تناسلی به هیچ عنوان کاری صحیح نیست.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان این که بیماری زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده منتقل می‌شود، افزود: براساس توصیه‌های سازمان‌های بین‌المللی متولی امر بهداشت برای پیشگیری از زگیل تناسلی، آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه پرهیز از رفتارهای پرخطر و محافظت نشده جنسی و ترویج رفتارهای سالم، به عنوان مؤثرترین راه کار در همه دنیا شناخته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، صداقت تاکید کرد: نظام مراقبت و درمان بیماری‌های واگیر در کشور از طریق یک کمیته علمی کشوری و با حضور متخصصان و صاحب نظران علمی در وزارت بهداشت تصمیم سازی می‌شود و در ایران نیز این راه کار مورد تاکید است.

صداقت افزود: اگرچه واکسن زگیل تناسلی در کشور از طریق بخش خصوصی قابل دسترسی است ولیکن کمیته کشوری ایمن سازی، همچون بسیاری از کشورهای جهان به دلیل شواهد فنی و اقتصادی، واکسیناسیون عمومی بر علیه زگیل تناسلی را به هیچ عنوان تایید نمی‌کند.

رئیس اداره ایدز در خاتمه از خبرگزاری‌ها و وب سایت‌های خبری در کشور، درخواست کرد؛ قبل از انتشار مطالب علمی به سنخیت حوزه تخصصی فرد مصاحبه شونده با موضوع مورد بحث توجه ویژه کنند.

وی همچنین توصیه کرد؛ مبتلایان به زگیل تناسلی و سایر افراد جامعه برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، صرفاٌ به متخصصان عفونی، کلیه و مجاری ادراری، پوست و یا متخصصان زنان و زایمان مراجعه کرده و از مراجعه به افراد غیر متخصص جداٌ پرهیز کنند.

براین اساس، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی، چندی قبل درباره شیوع بیماری زگیل تناسلی که حداقل یک میلیون نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند، هشدار داده بود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات