کد خبر: 8361 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۴ - چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

آثار خشونت علیه زنان در خانواده

پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: «هر کس به مؤمنی آزار رساند، مرا آزار داده است و آنکه مرا آزار داده، خدای مرا آزار داده است و آنکه خدا را آزار دهد، در تورات و انجیل و زبور و فرقان (قرآن) لعن شده است».
اشاره
امروزه با وجود پیشرفت های صنعتی جوامع، رشد تمدن و فرهنگ آن ها و توسعه علم و تکنولوژی، هنوز پدیده خشونت خانوادگی یک معضل جهانی به شمار می آید. گزارش های تکان دهنده از حوادث، آمار و اطلاعات از گوشه و کنار جهان، حکایت از نقض حقوق بشر در مورد زنان دارد.در شماره گذشته با پرداختن به علل مؤثر در بروز رفتارهای خشونت آمیز در مردان، به عوامل فردی، اجتماعی و خانوادگی اشاره شد. در این شماره توجه خوانندگان را به ادامه بحث جلب می نماییم.
آثار خشونت علیه زنان در خانواده
خشونت در خانواده که به قصد آزار زن در خانه از سوی شوهر اعمال می شود، آثار بسیار زیان بار فردی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
طلاق و فروپاشی خانواده
روشن است که وقتی روابط بین همسران بر مبنای خشونت استوار شود، استحکام و دوام خانواده مورد آسیب قرار خواهد گرفت و مهم ترین نتیجه منفی آن، طلاق و جدایی زن و مرد است که به دنبال آن بسیاری از آسیب های اجتماعی جبران ناپذیر از جمله افسردگی تدریجی، نابسامانی های روانی، اختلال های شخصی و… در زن ایجاد می شود و به دنبال آن، آسیب های زیادی متوجه فرزندان طلاق خواهد بود که شایع ترین آن ها گرایش به بزهکاری و اعتیاد و سایر ناهنجاری های رفتاری است.
عدم تربیت صحیح فرزندان
با توجه به نقش اصلی و مهم مادر در خانه و تربیت فرزندان، بی شک رفتارهای خشن علیه او آثار و تبعات سویی بر سایر افراد خانواده به ویژه فرزندان خواهد گذاشت. مادران در معرض خشونت هرگز نمی توانند در تربیت فرزندان موفق باشند و فرزندانی با سلامت روان و اعتماد به نفس تربیت کنند. همچنین تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که مادرانشان مورد خشونت قرار گرفته اند؛ آمادگی زیادی برای ابتلا به بیماری های روانی و اختلالات رشد، به ویژه نارسایی کلامی دارند و چون از لحاظ بدنی ضعیف تر از بزرگسالان هستند، به انواع بیماری مبتلا خواهند شد، با از دست دادن اعتماد به نفس خود، کارایی کمتری نسبت به دیگران خواهند داشت و در ایجاد روابط صحیح با دیگران موفق نخواهند بود. همچنین میزان گرایش آن ها به سوی سایر انحرافات به ویژه مواد مخدر، دو برابر دیگران است و در بزرگسالی نیز بیشتر از افراد معمولی دست به خشونت خواهند زد.(۱)mearaj.png
نگاه اسلام به خشونت
اسلام در روابط اجتماعی توصیه های فراوانی به خوش رفتاری و حسن معاشرت نسبت به افراد دارد و از هر گونه خشونت و بدرفتاری یا رفتاری که موجب آزار دیگران شود ـ حتی آزادی که به صورت زبانی باشد ـ نهی کرده است. روایات زیادی در این زمینه وجود دارند که برای نمونه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «ما مِنْ عَمَلٍ اَحَبَّ إلَی اللهِ تَعالی و إلی رَسُولِهِ مِنَ الایمانِ بِاللهِ والرِفْقِ بِعِبادِهِ و َما مِنْ عَمَلٍ اَبْغَضَ إلَی اللهِ تَعالی،مِنَ الاشْراکِ بِاللهِ وَ العُنْفِ عَلی،عبادِهِ(۲)؛ هیچ کاری نزد خدا و پیامبر گرامی تر و محبو ب تر از ایمان و رفق ،نرمش و مدارا، با مردمان نیست و هیچ کاری نزد خداوند و رسول، زشت تر و مبغوض تر از شرک به خدا و خشونت با مردمان نیست».
پیامبر اعظم(ص) می فرماید: «نزدیک ترین شما به من در روز رستاخیز، کسانی هستند که با همسرانشان بهتر رفتار می کنند».و نیز می فرماید: «بهترین مردم از نظر ایمان… کسانی هستند که نسبت به همسرانشان مهربان تر باشند و من از همه شما به خانواده ام مهربان تر هستم.»
همچنین حضرت فرموده اند: «مَنْ اَذی،مُؤمِناً فَقَدْ اذ،انی و من اذ،انی فقد اَذَی الله و مَن اَذیَ الله فهو ملعون، فی التوراه والإنجیل والزبور والفُرقان(۳)؛ هر کس به مؤمنی آزار رساند، مرا آزار داده است و آنکه مرا آزار داده، خدای مرا آزار داده است و آنکه خدا را آزار دهد، در تورات و انجیل و زبور و فرقان ?قرآن? لعن شده است».در این روایت مقام مؤمن تا آن جاست که آزار او برابر با آزار خداوند شمرده شده است و فردی که مؤمنی را آزار دهد، مورد نفرین کتب آسمانی قرار گرفته است. طبق روایات اسلامی آن کس که انسانی را غمگین سازد، اگر همه دنیا را به او بدهد؛ جبران نمی شود و پاداشی نیز ندارد.(۴)
نگاه اسلام به زن
برخلاف تصور نادرست انسان های جاهل، اسلام این حقیقت را به دنیای بشریت اعلام کرد که زنان همانند مردان انسان و جزئی از پیکر جامعه اند: (یا أیّهَا النّاسُ اتّقُوا رَبّکُمُ الّذی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَهٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها وَ بَثّ مِنْهُما رِجالاً کَثیرًا وَ نِساءً)(۵)؛ «ای مردم جهان، بپرهیزید از آن خدایی که همه شما را از یک نفس آفرید و همسرش را نیز از همان نفس آفرید و مردان و زنان فراوانی را از آن دو پدید آورد…».
همچنین برخلاف تصورات گروهی دیگر از انسان های نادان، اعلام می دارد که گرامی ترین افراد نزد خداوند، با تقواترین آن هاست و در این میان، بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.(۶) هر کس کارهای نیک انجام دهد، چه زن چه مرد در حالی که به خدا ایمان داشته باشد، به بهشت می رود و ذره ای به کسی ظلم نمی شود.(۷)در تعالیم آسمانی اسلام به خاطر وجود احساسات و عواطف در زنان، توصیه های زیادی درباره چگونگی ارتباط با زنان و دختران ارائه و شأن بارز اصالت، نجابت و رادمردی در حسن معاشرت و نیکی به همسران شمرده شده است. در اینجا به مواردی از آن اشاره می کنیم:
توصیه های قرآنی درباره حسن معاشرت با زنان
در سفارش ها و توصیه های اسلام لفظ مؤمن در برخورد مناسب و دور از هر گونه خشونت و آزردن به صورت کلی، هم زن مؤمن و هم مرد مؤمن را در بر می گیرد، اما در محدوده خانواده و روابط خانوادگی با بررسی آیات و روایت های معصومین(ع) به تأکیدهای زیادی در مورد پرهیز از خشونت نسبت به زنان و حسن معاشرت با آن ها بر می خوریم:(وَ عاشِرُوهُنّ بِالْمَعْرُوفِ)(۸)؛ «با زنان به نیکی و مهربانی رفتار کنید».
مفسر بزرگ، علامه طباطبایی در تفسیر این آیه شریفه می فرمایند: «کلمه معروف به معنای هر امری ا ست که مردم در جامعه خود آن را بشناسند و آن را انکار نکنند. معاشرت معروف این است که یک فرد از جامعه، مساوی با سایر اعضای جامعه باشد… خداوند همه مردم را بدون استثنا، تنه درخت بشریت دانسته است؛ بنابراین حکم تسویه در معاشرت در مورد آنان جاری ا ست و این همان حریت اجتماعی و آزادی زنان و مردان است…».(۹)
در واقع می توان گفت در خانواده که به منزله یک جامعه کوچک است، زن نیز همانند مرد از حقوق مساوی انسانی برخوردار است و همان طور که در یک جامعه باید حقوق تک تک افراد رعایت شود، در خانواده نیز حقوق زن به عنوان یک انسان باید رعایت شود.(وَ إِذا طَلّقْتُمُ النِّساءَ فَبَلَغْنَ أجَلَهُنّ فَأمْسِکُوهُنّ بِمَعْرُوفٍ أوْ سَرِّحُوهُنّ بِمَعْرُوفٍ وَ لا تُمْسِکُوهُنّ ضِرارًا)(۱۰)؛ «اگر زنان را طلاق دادید و مهلتشان سرآمد، یا آنان را به نیکو وجهی نگه دارید یا به نیکو وجهی رها سازید و برای اینکه به آنان زیاد برسانید، در خانه نگاهشان ندارید».
به طور معمول طلاق و جدایی با آزار و کینه ورزی و برخوردهای ناهنجار جانبی همراه است؛ بنابراین قرآن از این معضل پیشگیری کرده و می فرماید در هر حال با رعایت اصل معروف با آن ها رفتار کنید و مبادا در این حال، آنان را آزار دهید یا زیان برسانید یا رفتاری خشونت آمیزی داشته باشید.(وَ عَلَی الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنّ وَ کِسْوَتُهُنّ بِالْمَعْرُوفِ)(۱۱)؛ «بر عهده صاحب فرزند ؛پدر است که خوراک و لباس زنان را به وجهی نیکو تأمین کند».
با توجه به نقش اصلی و مهم مادر در خانه و تربیت فرزندان، بی شک رفتارهای خشن علیه او آثار و تبعات سویی بر سایر افراد خانواده به ویژه فرزندان خواهد گذاشت. مادران در معرض خشونت هرگز نمی توانند در تربیت فرزندان موفق باشند و فرزندانی با سلامت روان و اعتماد به نفس تربیت کنند.
«معروف» نام فراگیری برای هر کاری که موجب اطاعت خدا یا نزدیکی به خدا و نیکی نسبت به مردم باشد و نام هر کاری ا ست که نیکی و شایستگی آن در قانون شرع یا قانون عقل پذیرفته شده است.(۱۲)طبرسی در مجمع البیان می گوید: «معاشرت با معروف؛ یعنی رفتاری که طبق دستور خدا و همراه با ادای حقوق زنان در تأمین نیازها و نیکو گفتاری و نیکو رفتاری با آنان باشد و نیز گفته شده است، معروف این است که زنان را نزنید و سخن زشت به آنان نگویید و در رویارویی با آن ها گشاده رو باشید».(۱۳)
(فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنّ فَعَسی? أنْ تَکْرَهُوا شَیْئًا وَ یَجْعَلَ اللّهُ فیهِ خَیْرًا کَثیرًا)(۱۴)؛ «و چنانکه [همسرتان] دلپسند شما نباشد [اظهار کراهت نکنید]، چه بسا چیزهایی که ناپسند شماست و حال آنکه خداوند در آن خیر بسیاری برای شما مقدر فرموده است».این دستور به مردانی ا ست که با عدم توافق اخلاقی یا عاطفی یا مسائل دیگر، به طلاق رو می آورند. در چنین شرایطی قرآن کریم به آنان توصیه می کند که رعایت حال همسرشان را بکنند و خداوند خیر کثیری به آن ها عطا خواهد کرد.
توصیه های روایی در حسن معاشرت با زنان
با نگاهی به مجموعه روایات اسلامی روشن می شود که اسلام جانبداری های گسترده، اصولی و عمیقی از زنان و حتی بالاتر از حق قانونی آن ها کرده است. در واقع روح کلی حاکم بر روایات و لسان احادیث این گونه است که در آن ها حمایت و ضمانت های ویژه ای از حقوق زنان انجام شده است. اگر در دین، قوانینی به عنوان مرزهای حلیت و حرمت یا صحت و بطلان بعضی از امور تشریع شده است، با توصیه های اخلاقی و جانبی در کنار آن قوانین، سعی شده راه سوء استفاده مردان از قوانینی که به ظاهر به نفع آنان است، گرفته شود. در زیر به چند مورد از این روایات اشاره می کنیم:
دختران و زنان مایه برکت الهی
امام صادق(ع) می فرمایند: «آن گاه که انسان دارای دختری گردد، خداوند ملکی را به سوی او می فرستد تا بال خود را بر سر و سینه آن دختر بگسترد. آن کس که نفقه آن دختر را بدهد، خداوند به او کمک می کند».(۱۵)
سفارش جبرئیل به زنان
پیامبر اعظم(ص) فرمودند: «همواره جبرئیل مرا نسبت به زنان سفارش می کرد، تا جایی که گمان کردم طلاق دادن زنان جایز نیست، مگر با گناهی آشکار».(۱۶)
نیکی به زنان، معیار قرب به پیامبر(ص)
پیامبر اعظم(ص) می فرماید: «نزدیک ترین شما به من در روز رستاخیز، کسانی هستند که با همسرانشان بهتر رفتار می کنند».(۱۷) و نیز می فرماید: «بهترین مردم از نظر ایمان… کسانی هستند که نسبت به همسرانشان مهربان تر باشند و من از همه شما به خانواده ام مهربان تر هستم».(۱۸)
وعده پاداش به کسانی که بر بداخلاقی زنان صبر می کنند
پیامبر اعظم(ص) می فرماید: «مردی که بر خُلق بد همسرش صبر کند و به نیت پاداش الهی تحمل کند، خداوند ثواب شاکرین را به او عطا می کند».(۱۹)
محترم شمردن احساسات زنان
پیامبر اعظم(ص) می فرماید: «مؤمن کسی است که به میل همسرش غذا می خورد و منافق کسی ا ست که همسرش به میل او غذا می خورد».(۲۰)
داستان سعدبن معاذ
وقتی سعدبن معاذ صحابی بزرگ پیامبر(ص) از دنیا رفت، پیامبر(ص) با شنیدن خبر فوت او به تشییع پیکرش رفت و خود، او را در قبر نهاد. هنگامی که کار تدفین تمام شد، مادر سعد گفت: «سعد، بهشت گوارایت باد». پیامبر(ص) فرمود: «مادر سعد! ساکت باش و چنین بر پروردگارت قطعی مگیر، گور سعد را می فشارد». هنگامی که علت را از پیامبر(ص) جویا شدند؛ پیامبر(ص) فرمود: «همانا سعد با خانواده اش بد اخلاق بود».(۲۱)
ممکن است این سؤال در ذهن به وجود آید که چرا در قرآن «زدن زن» مطرح شده است:
(وَ الاّتی تَخافُونَ نُشُوزَهُنّ فَعِظُوهُنّ وَ اهْجُرُوهُنّ فِی الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنّ فَإِنْ أطَعْنَکُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَیْهِنّ سَبیلاً)(۲۲)؛ «و آنان زنانی را که از نافرمانیشان (در رابطه با امور جنسی) بیم دارید، اندرز دهید و از بسترشان دوری کنید و سپس آنان را بزنید، اگر فرمانبرداری کردند پس دیگر راه بیداد پیش مگیرید».
در خانواده که به منزله یک جامعه کوچک است، زن نیز همانند مرد از حقوق مساوی انسانی برخوردار است و همان طور که در یک جامعه باید حقوق تک تک افراد رعایت شود، در خانواده نیز حقوق زن به عنوان یک انسان باید رعایت شود.
علامه طباطبایی(ره) در تفسیر این آیه می فرماید: «نشوز یعنی سرپیچی از اطاعت از روی تکبر و مراد از خوف نشوز، ظهور علائم و آثار آن است. این سه علاج؛ یعنی «فَعِظُوهنّ واهجروهن فی المضاجع واضربوهنَّ» گرچه با یکدیگرند ذکر شده و هر یک با (و) به دیگری عطف گردیده اند، ولی اموری پشت سر هم و مترتب بر یکدیگرند و به صورت تدریجی بیان شده است؛ یعنی اول موعظه، اگر سودی نبخشید؛ دوری گزیدن در بستر، اگر آن هم فائده ای نکرد، در آخر کار زدن.
دلیل بر آنکه این ها تدریجی هستند، این است که با طبع این ها وسائل آزار و به ترتیب در کلام، ضعیف و شدید می باشند؛ آورده شده اند و ترتیب از سیاق فهمیده می شود، نه از حرف عطف (و). ظاهر معنای دوری کردن از زنان، دوری کردن در بستر است، مانند پشت کردن به زن، ترک ملاعبه و…؛ نه دوری از بستر. اگرچه از مطلق ترک، همخوابگی را نیز می توان از این کلمه اراده نمود، ولی معنای بعیدی است».(۲۳)
در واقع قرآن ۳ مرحله را برای تأدیب زن پیشنهاد می کند؛ زیرا اولی ترین و طبیعی ترین حقوق مرد بر زن تمکین جنسی است. در صورت سرپیچی زن، ممکن است مرد به انواع خشونت و وسائل متوسل شود. به همین منظور قرآن برای جلوگیری از ایجاد خشونت و کدورت بین زن و مرد، مراحلی را برای این مسئله پیشنهاد می دهد:
مرحله اول
قرآن کریم در مرحله نخست امر می کند که به پند و اندرز روی آورید، چه بسا همین باعث شود که دوباره زندگی زناشویی در مسیر اصلی قرار گیرد و تأمین کننده آسایش طرفین شود. بر همسر است که برای پند و اندرز ابتدا از واژه های زیبا و مناسب استفاده کند و شیوه آرامی در پیش گیرد، به همسر خویش به استدلال برخیزد و با عقل و حکمت او را راضی سازد؛ اما اگر پند و اندرز سودی نداد، نوبت، مرحله دوم می رسد.
مرحله دوم
راه حل دوم ترک بستر مشترک و همخوابگی است که برای به راه آمدن طرفین به کار می آید. ترک نمودن بستر نشانه ناراحتی و نارضایتی شوهر از همسر خویش است. چه بسا این امر باعث شود که زن به فکر افتد و رفتار خویش را اصلاح کند. علاوه بر آن، ترک بستر موجب خاموشی خشم و فراموش کردن مسئله می شود.در این مرحله زن و شوهر موظف هستند که موضوع را به بیرون از بستر سرایت ندهند؛ یعنی این دوری و پشت کردن فقط در محدوده بستر می باشد.
مرحله سوم
اگر پند و اندرز و ترک خوابگاه، سودی نبخشید و زن بدون عذرشرعی و عقلی، از تمکین در برابر حق شوهر و ادای حق مسلم او امتناع ورزد، نوبت به تأدیب می رسد. البته این تأدیب به جهت انتقام و اذیت و آزار طرف دیگر نیست؛ بلکه با عطوفت و به جهت اصلاح همسر باشد.سپس در ادامه آیه می فرماید: «اگر از شما اطاعت کردند، دیگر جایز نیست بر آن ها راه بیداد پیش بگیرید».
وقتی سعدبن معاذ صحابی بزرگ پیامبر(ص) از دنیا رفت، پیامبر(ص) با شنیدن خبر فوت او به تشییع پیکرش رفت و خود، او را در قبر نهاد. هنگامی که کار تدفین تمام شد، مادر سعد گفت: «سعد، بهشت گوارایت باد». پیامبر(ص) فرمود: «مادر سعد! ساکت باش و چنین بر پروردگارت قطعی مگیر، گور سعد را می فشارد». هنگامی که علت را از پیامبر(ص) جویا شدند؛ پیامبر(ص) فرمود: «همانا سعد با خانواده اش بد اخلاق بود».
شاید با یک نظر ابتدایی در مورد سومین تاکتیکی که در قرآن توصیه شده است، به نظر بیاید که اسلام خواسته است دست مرد را باز بگذارد تا هر گونه که بخواهد، درباره زن اعمال قدرت کند و با کتک او را در برابر خود تسلیم نماید، در حالی که هرگز چنین نیست. بدیهی ا ست که زدن مراتبی دارد. نکته مهم این است که حد و مرز زدن تا کجاست؟
امام باقر(ع) فرمودند: «و الضَّرْبُ بالسِّواکِ»؛(۲۴) مقصود، زدن با مسواک است». معلوم است که وقتی مرد برای زدن همسر از حربه ای چون مسواک استفاده کند تا چه اندازه حق اعمال قدرت پیدا می کند. زدنی که اسلام تجویز کرده است، زدنی دوستانه و آشتی انگیز است، نه قهرانگیز و رنجش آور.
شاید بتوان گفت مصلحت این دستور اسلام (تمکین و اطاعت زن در مسائل زناشویی) برای حفظ بنیان خانواده و پایبندی و علاقمندی مرد به همسرش است؛ زیرا اگر مرد نتواند طبیعی ترین و شدیدترین نیاز غریزی خود را در محیط مشروع خانواده برطرف سازد، به سوی جاذبه های غیر مشروع بیرون از خانه کشیده خواهد شد و به این ترتیب بنیان خانواده متزلزل خواهد گشت.
جواد طلسچی یکتا-مددکاراجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات