کد خبر: 8403 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۰۹ - سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

هشدار نسبت به افزایش خودکشی‌های آشکار

دکتر مجید ابهری نسبت به افزایش خودکشی های آشکار در کشور هشدار داد.

این آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار «فردا» با بیان اینکه خودکشی در ملا عام نشانه افسردگی کامل است گفت: در سال جاری خودکشی های در ملا عام و در انزار عمومی افزایش یافته است. از نگاه رفتار شناسی انتخاب نوع و وسیله خودکشی نشان دهنده حالات روحی و روانی فرد است . هر چقدر ابزار خودکشی خشن تر باشد مانند حلق آویز کردن، پرتاب از بلندی، خودکشی با گاز و امثال اینها و مکان خودکشی در مقابل دیدگان دیگران باشد فرد در شرایظ روحی نابسامان تری قرار دارد.194308_395

وی افزود: از نظر آسیب شناسی باید دلایل خودکشی کنندگان در این گونه شکل ها برای جامعه کالبد شکافی گردد. برای مثال آخرین نفری که در مترو اقدام به خودکشی کرد و رسانه ها به غلط او را 45 ساله معرفی کردند در حالیکه 24 سال سن بیشتر نداشته است در شرایط روحی و وضعیت نابسامانی بسر می برد. شکست عشقی، ورشکستگی مالی، بیکاری، افسردگی کامل و اعتیاد، سرخوردگی اجتماعی از اصلی ترین دلایل خودکشی در انظار عمومی است.

وی در ادامه اظهار داشت: البته از نگاه رفتارشناسی علمی، خودکشی نشانه ضعف ایمان، فاصله گرفتن از اعتماد به نفس و خودباختگی در مقابل مشکلات، ضعف توکل و قطع امید از رحمت خداوند است. بسیاری از رفتارشناسان نه تنها خودکشی را دلیل شجاعت نمی دانند بلکه آن را اقدامی از سوی افراد ترسو و نامید قلمداد می کنند.

ابهری همچنین با اشاره به پژوهش های انجام شده در امر خودکشی میان جوانان نیز تاکید کرد: کمبود نشاط اجتماعی زمینه اصلی بروز خودکشی در بین افراد 20 تا 35 است. در این گونه موارد کمرنگ بودن اعتماد به نفس، نامیدی و ضعف تربیت خانوادگی، کمرنگ بودن پشتوانه ایمانی دلیل اصلی خودکشی است آنهم خودکشی در انظار عمومی که هدف آن تهدید و ترساندن دیگران و یا رساندن یک پیام اجتماعی است که در این گونه موارد خودکشی رهبران بودایی نمونه ای قابل ذکر است.
این جامعه شناس در ادامه افزود: کسانی که تماشاگر این گونه مناظر هستند باید به این نکته توجه کنند که جمع شدن در اطراف این گونه افراد برای قانع کردن آنها، تحریک کننده و یا باعث تشدید ضعف روحی آنها می گردد. در این گونه موارد روانشناسان و مددکاران وارد عمل شده و باید با فرد گفتگو کنند.

این کارشناس مسائل اجتماعی کشور یادآور شد: زنان سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنند که البته حرکت آنها عموماخودکشی ناموفق است یعنی هدفشان تهدید یا انتقام جویی و ترساندن است اما خودکشی موفق در بین مردان دو برابر زنان است و بیشتر مشکلات مالی و شکست های عشقی، محرک اصلی محسوب می شود

وی در پایان تاکید کرد: رسانه ها باید در این گونه موارد خودکشی های آشکار را مورد کالبد قرار دهند تا جنبه های پیشگیری مانع از این اقدام گردد. مخفی کاری رسانه عمومی در این گونه موارد به بهانه جلوگیری از اشاعه ناهنجاری اصلا قابل قبول نیست چرا که امروز رسانه های دیگر آن را منعکس می کنند و اعتماد مردم به رسانه عمومی کمتر می شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات