کد خبر: 8467 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۸ - شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

مددکاری اجتماعی در ایران فقیر است-ایزدپور

علیرضا ایزدپور در گفتگویی ضمن اینکه در حوزه مددکاری اجتماعی در ایران بسیار فقیر هستیم، اظهار داشت: مددکاری اجتماعی یکی از با قدمت ترین حرفه های دنیا و کشور است.
وی در ادامه اضافه کرد: مددکاری اجتماعی به صورت علمی از سال ۱۳۳۷هجری شمسی در ایران توسط ستاره فرمانفرمایان پایه گذاری شد و آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی تهران با پذیرش بیست نفر دانشجو بر اساس مصوبه ۹۵۲ جلسه شورای عالی فرهنگ در مقطع فوق دیپلم تاسیس شد.
وی با یادآوری اینکه موضوع کمک کردن به انسان های نیازمند سابقه ای بس طولانی در کشور دارد عنوان کرد: این سابقه هم به پذیرش دین مبین اسلام بر می گردد که در آن بر دستگیری از نیازمندان تأکیدات زیادی شده، البته در ادیان دیگر از قبیل زرتشت، مسیحیت و … هم در توجه به گروه های هدف مددکاری اجتماعی تأکیدات زیادی شده است.
این جامعه شناس و مددکار اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر در دستگاه های مختلف از جمله سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید، امور ایثارگران، سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، هلال احمر، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارتخانه های نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت (بویژه صنایع و کارخانجات)، راه و شهر سازی (هواپیمایی، راه آهن و…) شهرداری ها، بانک ها، شرکت مترو و … مددکاران اجتماعی در حال فعالیت هستند افزود: البته مددکاران اجتماعی در دستگاه های غیر دولتی هم فعالیت می کنند.
ایزدپور با اشاره به فعالیت انجمن مددکاران ایران گفت: انجمن مددکاران اجتماعی ایران دارای مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از وزارت کشور است و سابقه فعالیت آن به سال ۱۳۴۲ برمی گردد.78608
وی با بیان اینکه شعار امسال انجمن مدد کار اجتماعی ایران نشاط اجتماعی است اظهار داشت: باید جایگاه مددکاران اجتماعی ایران در جامعه مشخص شود.
مدیر عامل بنیاد صیانت از خانواده استان سمنان، انجمن مددکاران اجتماعی را غیر سیاسی دانست و گفت: همایش کشوری انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ششم خرداد ماه امسال در تهران برگزار شد.
ایزدپور با اشاره به این مطلب که انجمن مددکاری ایران تا کنون موفق به امضاء چند تفاهم نامه با دستگاه های متعدد شده است، اظهار داشت: یک هزار و ۲۰۰ مددکار اجتماعی در ایران عضو انجمن مددکاران در کشور هستند.
وی با بیان اینکه اولین کتاب گنجینه در همایش اجتماعی کشوری مددکاران اجتماعی رونمایی شد گفت: این کتاب خاطرات ۴۸ مدکار اجتماعی ایران است که در آن تجربه های موفق و ناموفق مددکاران اجتماعی به چاپ رسیده که می تواند در آموزش مددکاران اجتماعی نقش بسزایی را داشته باشد.
این جامعه شناس و مددکار اجتماعی از قول سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه در سال گذشته ازدواج ۹.۵ درصد در کشور کاهش داشته و این آمار در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است اظهار داشت: البته در سال گذشته طلاق ۶.۲درصد در کشور افزایش داشته است.
ایزدپور با اشاره به پیچیده شدن مسائل اجتماعی در ایران گفت: با این امر آینده نگری اجتماعی از جایگاه ویژه ای برخوردار می شود و مددکاران اجتماعی در این مهم نقش کلیدی و محوری دارند.
وی با یادآوری این مطلب که بدون شک در آینده جایگاه مددکاری اجتماعی بسیار قوی تر خواهد شد عنوان کرد: با توجه به مسائلی که کشور با آن مواجه است و در آینده روبرو خواهد بود، نیاز به مددکاران اجتماعی و دانش این حوزه به مراتب بیشتر از امروز خواهد بود، اما این کار همین طوری اتفاق نمی افتد و ما باید خودمان را قوی کنیم، همکاری و تولید دانش بومی داشته باشیم.
مدیر عامل بنیاد صیانت از خانواده استان، با بیان اینکه انجمن مددکاری در سمنان فعالیت خود را از سال گذشته با هماهنگی انجام شده با استانداری و فرمانداری آغاز کرده است گفت: هم اکنون این انجمن قریب ۱۰۰ نفر عضو دارد.
ایزدپور با بیان اینکه کشور ما در حوزه اجتماعی مظلوم است و ما هم تحت تأثیر این مظلومیت هستیم اظهار داشت: فقط با کار خوب، خلاقیت و پشتکار است که می توانیم جایگاه مددکاری اجتماعی را تقویت کنیم.
وی گفت: کسانی که می خواهند مددکار اجتماعی بشوند باید از داشتن سه شرط استعداد، دانش تخصصی و مهارت در زمینه مددکاری اجتماعی برخوردار باشند که بدون حتی یکی از این شرایط نمی توان فردی را به عنوان مددکار اجتماعی شناخت.
این مددکار اجتماعی تصریح کرد: مددکاری اجتماعی قبل از اینکه علم باشد یک هنر و حرفه است و کسانی که می خواهند در مقاطع تکمیلی این حرفه ادامه تحصیل بدهند حتما باید مقاطع پایه شان مددکاری اجتماعی باشد و در این حرفه مهارت و تجربه کافی را در خود اندوخته باشند.
ایزدپور با اشاره به این مطلب که مددکاری اجتماعی دارای سه روش اصلی فردی، گروهی، جامعه ای یا اجتماع محور است افزود: امروزه چیزی که جامعه ما شدید بدان نیازمند است تربیت مددکاران اجتماعی است که در حوزه اجتماع محور تخصص داشته باشند تا بتوانند معضلات اجتماعی جامعه امروز را پاسخگو باشند.
وی کودکان بی سرپرست، کودکان بدسرپرست، سالمندان، معلولان، بیماران عادی، بیماران خاص، بیماران مبتلا به ایدز، زوجهای متقاضی طلاق، خانواده های نیازمند، معلولان، متکدیان، کودکان خیابانی، زنان آسیب دیده اجتماعی، معتادان، بزه کاران، دانش آموزان، دانشجویان، کارگران، کارمندان و… را از گروه های هدف در مددکار اجتماعی برشمرد.
جانشین مدیرکل سازمان بهزیستی استان سمنان همچنین اضافه کرد: انسان موجودی اجتماعی است که برای تأمین نیازهای گوناگون خود با محیط پیرامون خویش ارتباط برقرار می کند این ارتباط که حاصل سازگاری اجتماعی و درونی شخص است، “سازگاری روانی” نامیده می شود.
ایزدپور تصریح کرد: گاه موانع و مشکلات یا شرایطی در زندگی آدمی پدید می آید که سازگاری و در نتیجه تعادل روانی فرد را بر هم می زند، به طوری که مکانیزم های دفاعی گذشته نمی تواند انسان را یاری کند و در نتیجه فشار روانی یا استرس او زیاد شده و انسان در این شرایط احساس عجز و ناتوانی و درماندگی می کند مددکار اجتماعی در این حالت می تواند شخص بحران زده را که به تعادل مجدد نیازمند است، کمک فوری کند و باید توجه داشت که مداخله در بحران یک درمان ارزان و کوتاه مدت است.
وی افزود: مددکاری اجتماعی همچون سایر حرفه های خدماتی در ارائه خدمات خود از روش های مختلفی استفاده می کند که عبارت از مددکاری اجتماعی، مددکاری اجتماعی گروهی و مددکاری جامعه ای است.
ایزدپور، پذیرش، رازداری، رابطه حرفه ای، مشارکت و خودشناسی را از اصول مددکاری برشمرد.
مدیر عامل بنیاد صیانت از خانواده استان سمنان با بیان اینکه یکی از سازمان هایی که بیشترین مددکاران اجتماعی در آن فعالیت اجتماعی دارند سازمان بهزیستی است، عنوان کرد: مددکاران اجتماعی سازمان بهزیستی را خانه اول خود می دانند اگرچه فعایت ایشان در دیگر نهادهای اجتماعی و سازمان های اجتماعی چون کمیته امداد، هلال احمر، سازمان زندان ها، بیمارستان ها قابل توجه و چشمگیر است.
ایزدپور گفت: از یک منظر دیگر مددکار اجتماعی با توجه به توان و تخصص خود می تواند در نهاد ها و سازمانهای مختلف به فعالیت مشغول شوند و خدمات تخصصی خود را به افراد، گروه ها و جامعه ارائه کنند.
وی با اشاره به این مطلب که مددکاران اجتماعی در سازمان بهزیستی به گروه های معلولان، زنان بی سرپرست، بدسرپرست، زنان آسیب دیده اجتماعی، کودکان خیابانی و فرزندان مراکز شبانه روزی خدمات ارائه می دهند اظهار داشت: بیش از ۱۲۰ مددکار اجتماعی در حوزه توانبخشی و حوزه اجتماعی در سازمان بهزیستی استان سمنان مشغول به فعالیت هستند و خدمات تخصصی را به مددجویان ارائه می دهند.
این مددکار اجتماعی ضمن بیان اینکه هر ساله به مناسبت میلاد مولود کعبه امام علی(ع) همایشی با برنامه های مختلف برای قدردانی از مددکاران از طرف سازمان بهزیستی برگزار می شود اظهار داشت: در راستای توانمندسازی مددکاران اجتماعی در طی سال دوره های آموزشی و کارگاه های آموزشی از طرف سازمان بهزیستی کشور و بهزیستی استان برگزار می شود.
ایزدپور تصریح کرد: فردی در این زمینه حرفه ای است که از علم، دانش و مهارت لازم برخوردار باشد و ضمن رعایت اصول حرفه ای خود با افراد، گروه ها و جامع کمک کند تا با تکیه بر توانایی ها و امکانات موجود در راستای حل مشکلات یا رفع نیاز هایشان گام بردارند و از این راه با استقلال نسبی برسند.
وی با اشاره به شعر زیبای سعدی “بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی” گفت: تعامل انجام دادن کار خیر و داشتن حس نوعدوستی، داشتن علم و دانش در حوزه تخصصی، مسئولیت پذیری، پایبندی به اصول اخلاقی، مهربان بودن، آشنایی با اصول برنامه ریزی، راز دار بودن، اخلاص و شناخت گروه های هدف از مهمترین ویژگی های یک مددکار اجتماعی است.
جانشین مدیر کل بهزیستی ضمن بیان اینکه وظیفه مددکاران بر اساس مراجعه مددجویان مشخص می شود خاطرنشان کرد: اگر مراجعه کننده یک فرد معلول باشد این مددکار اجتماعی باید از نیازها و مسائل و مشکلات یک معلول کاملاً آگاهی و شناخت داشته باشد، اگر فردی معتاد باشد و به یک مددکار اجتماعی مراجعه کند در این صورت هم مددکار اجتماعی باید از عوامل مؤثر بر اعتیاد، مسائل و مشکلاتی که گریبان گیر فرد معتاد و خانواده اوست را بشناسد و در خصوص آن مشکلات آگاهی داشته باشد تا بتواند خدمات تخصصی و خدمات لازم را ارائه دهد.

علیرضا ایزدپورمددکاراجتماعی

مرجع : سایت خبری جوان آنلاین

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات