کد خبر: 8489 | تاریخ انتشار: ۲۱:۰۸:۱۲ - دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ | ۵۲ نظر | |

نامه سرگشاده رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی به وزیر علوم

رشتهٔ مددکاری اجتماعی به علت ماهیت حساس و برخورداری از اصول اساسی نیازمند تدریس از سوی افرادی است که علاوه بر داشتن مدرک دکتری مددکاری اجتماعی از تجربیات کافی کار با اقشار مختلف نیز برخوردار باشند.

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران طی نامه‌ای به وزیر علوم با انتقاد از کیفیت آموزشی در دانشگاههای علمی کاربردی گفت: رشد و توسعه رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌ها خواستهٔ همهٔ مددکاران اجتماعی است ولی هیچ مددکار اجتماعی رشد غیر اصولی و غیر کیفی مددکاری اجتماعی را بر نمی‌تابد.index

به گزارش ایلنا؛ “مصطفی اقلیما”، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم و تحقیقات با اشاره به اینکه تعداد فارغ التحصیلان رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاههای علمی کاربردی بیش از دانشگاه‌های دولتی است به بیان انتقاداتی نسبت به کیفیت این دانشگاه‌ها پرداخت و افزود: رشد و توسعه رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌ها خواستهٔ همهٔ مددکاران اجتماعی است ولی هیچ مددکار اجتماعی رشد غیر اصولی و غیر کیفی مددکاری اجتماعی را بر نمی‌تابد. متن نامه اقلیما به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرجی دانا
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
با سلام و احترام

امروزه بروز تغییرات ساختاری در جوامع از ابعاد گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منجر به پدیدار شدن مسائل و مشکلات متعددی شده است که در برخی موارد بر زندگی افراد، خانواده‌ها و اجتماعات تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد. در تمام کشورهای دنیا متخصصانی که جهت رسیدگی به این چالش‌ها در جهت پیشگیری، درمان و توانبخشی همت گمارده‌اند؛ مددکاران اجتماعی هستند.

بنا بر تعریف فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی، حرفه مددکاری اجتماعی از طریق تغییر اجتماعی، حل مشکل در روابط انسانی و توانمندسازی افراد، ارتقا رفاه و بهزیستی تعریف می‌شود.

مددکاری اجتماعی یک رشته تخصصی است که دانش آموختگان این رشته بنابر مقاطع گوناگون تحصیلی کار‌شناسی، کار‌شناسی ارشد و دکتری به انجام خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی می‌پردازند. مددکاران اجتماعی در سطوح گوناگون سلامت و آسیب‌های روانی- اجتماعی، به انجام فعالیت‌هایی چون مشاوره‌های روانی اجتماعی، مداخله‌های روانی اجتماعی، درمان و توانبخشی روانی-اجتماعی، افراد، جوامع و گروه‌های گوناگون جامعه می‌پردازند.

از دو دهه پیش دانشگاه‌های معتبر علوم بهزیستی و توانبشخی و علامه طباطبایی به آموزش علمی و عملی مددکاران اجتماعی پرداخته‌اند. پذیرش دانشجویان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از طرق آزمون سراسری و شرکت در مصاحبهٔ تخصصی می‌باشد. دانشگاه علامه طباطبائی نیز دانشجویان مددکاری اجتماعی را از بین رتبه‌های بر‌تر آزمون سراسری می‌پذیرد.

در این دانشگاه‌ها اعضای هیئت علمی دارای مدارج عالی و تجربه تخصصی مددکاری اجتماعی هستند.

دانشجویان دوره کار‌شناسی ۱۳۴ واحد درسی را می‌گذرانند. از این تعداد، ۲۱ واحد علمی (کارورزی)، معادل بیش از ۳۰۰۰ ساعت کار عملی که با نظارت سرپرستان متخصص و در سازمان‌ها و نهادهای مرتبط گذرانده می‌شوند. دانشگاه علمی کاربردی با هدف تربیت تکنسین شکل گرفته است. این دانشگاه‌ها معمولا از مدرسین با مدرک کار‌شناسی ارشد استفاده می‌کنند و دارای قابلیت‌های علمی و تجربی کافی برای ارائه رشته‌های حساس و تخصصی نیستند. با این وجود در سال‌های اخیر رشته مددکاری اجتماعی در مقطع کاردانی و کار‌شناسی با گرایشات مددکاری خانواده، مددکاری کودک، مددکاری اورژانس، مددکاری مراقبت از سالمندان و مددکاری قضایی در دانشگاه علمی کاربردی تصویب شده است و برخی نهاد‌ها، مانند سازمان زندان‌ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت نظارت این دانشگاه در حال پذیرش دانشجو می‌باشند. در سراسر کشور، ۵۰ مرکز در مقطع کاردانی و ۱۱ مرکز در مقطع کار‌شناسی دانشجو می‌پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجویان این مراکز درسال ۱۳۹۲ برای دوره کاردانی ۴۱۴۰ نفرو در مقطع کار‌شناسی ۹۴۵ نفر است که در مجموع شامل ۵۰۵۸ نفر فارغ التحصیل در طول دوره یکساله است.

در طی دو دهه تلاش و آموزش در دانشگاه‌های معتبر (علوم بهزیستی و توانبخشی و علامه طباطبایی) تعداد فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی از این دانشگاه‌ها نسبت به تعداد فارغ التحصیلان یکسال دانشگاه علمی کاربردی کمتر است با این حال هنوز ردیف شغلی و استخدام مددکاران اجتماعی با مشکل رو به رو است.

حال این ابهامات و سوالات مطرح می‌شود که آیا پذیرش دانشجو در رشتهٔ مددکاری اجتماعی در مراکز علمی کاربردی با شرایط ذیل، در راستای اهداف رشتهٔ مددکار اجتماعی و پاسخگوی مطمئنی برای نیازهای جامعه است؟

۱. پذیرفته شدن در مراکز علمی کاربردی در رشته مددکاری اجتماعی تنها با داشتن مدرک دیپلم و گواهی سلامت می‌سر می‌شود. این در حالی است که دانشگاه‌های معتبر در ایران علاوه بر شرط پذیرفته شدن در کنکور حتی برای مقطع لیسانس نیز شایستگی‌های اولیه برای ورود به رشته مددکاری اجتماعی را بررسی می‌کنند.

۲. منابع درسی ارائه شده برای دروس تخصصی مددکاری اجتماعی تفاوتی با منابع ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی نداشته و تنها با اضافه نمودن پسوندی در کنار واژهٔ مددکاری؛ آن را تخصصی می‌نامند! هم چنین منابع واحدهای درسی تخصصی در گرایشات مختلف یکسان بوده و تنها به چند منبع محدود با نویسندگانی مشخص بسنده شده که منابع متناسب با گرایشات نمی‌باشد.

۳. دانشجویان این مراکز از کیفیت آموزشی پائین بودن مطلوبیت فیلدهای کارآموزی رنج برده و در این حوزه‌ها با نارسایی آموزشی مواجه‌اند. رشتهٔ مددکاری اجتماعی به علت ماهیت حساس و برخورداری از اصول اساسی نیازمند تدریس از سوی افرادی است که علاوه بر داشتن مدرک دکتری مددکاری اجتماعی از تجربیات کافی کار با اقشار مختلف نیز برخوردار باشند. ولی متأسفانه در اکثر مراکز علمی کاربردی شاهد تدریس واحدهای تئوری و عملی از سوی افرادی با داشتن مدرک کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد نامربوط هستیم. درحالی که تعداد کل افراد دکتری مددکاری اجتماعی در سراسر کشور به ۱۰ نفر نمی‌رسد. چگونه می‌توان مدعی شد که آموزش این مراکز، تخصصی و در راستای رشتهٔ مددکاری اجتماعی است؟

مددکاری اجتماعی قبل از اینکه به عنوان یک رشته علمی شناخته شود در قالب یک فن و حرفه تعریف شده است اما دانشجویان مقاطع کاردانی مراکز علمی-کاربردی در دورهٔ ۲ ساله مجموعا، ۵ واحد کارورزی می‌گذرانند با این محدودیت چگونه می‌توان دانش و تخصص مددکاری اجتماعی در این دورهٔ کوتاه مدت و به دانشجویان انتقال داد؟

در پایان لازم به ذکر است که رشد و توسعه رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌ها خواستهٔ همهٔ مددکاران اجتماعی است ولی هیچ مددکار اجتماعی رشد غیر اصولی و غیر کیفی مددکاری اجتماعی را بر نمی‌تابد و صرفا به دلیل پرطرفدار بودن رشته، تأمین هزینه‌های برخی موسسات و نیاز به مدرک مددکاری اجتماعی جهت تأسیس برخی از موسسات و مراکز اجتماعی، نباید شاهد گسترش بی‌قاعده و بی‌رویه رشتهٔ مددکاری اجتماعی در مراکز علمی کاربردی باشیم.

انجمن علمی مددکاری اجتماعی به نمایندگی از جامعه علمی مددکاران اجتماعی، خواستار پیگیری سریع و حذف رشته‌های غیرمتعارف در مراکز علمی کاربردی است.

دکتر مصطفی اقلیما
رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۵۲ دیدگاه مطلب براي " نامه سرگشاده رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی به وزیر علوم " ارسال شده است.

 1. naashena گفت:

  واقعا این درد مشترک همه ی ما مددکاران اجتماعی هست!!!!!! البته تبعات اینگونه تصمیم گیری ها طولانی مدت بوده و احتمالا تا چند وقت دیگر نمایان خواهد شد. این خود ما مددکاران هستیم که باید کاری بکنیم و تنها به جز خود ما، کسی دلسوز این رشته نیست.
  به امید روزی که دیگه شاهد اینگونه وقایع در جامعه مددکاری اجتماعی نباشیم!

 2. asad گفت:

  باتمام احترامی که برای اساتید این رشته قائل هستم آنها همواره کوشیده اند جزیره ای عمل نمایند چرا دراین سالها هیچگونه اقدامی جهت گسترش این رشته ضروری با کیفیت دانشگاههای مذکورانجام نشده ، این رشته غریب نیست بلکه آنقدر مغروراست که حاضر نیستند شمه ای از دانش متعالی آنرا درجامعه گسترش دهند آنوقت زمانی که با نام مشابه آنهم دردانشگاههای علمی کاربردی ارائه می شود معترض می شوند همانگونه که دردهه شصت با رشته خدمات اجتماعی تحت عنوان مددکاری اجتماعی مخالفت نمودند. نظریه پردازی وعلم مددکاری زمانی کارایی دارد که درواحدهای داشگاهی بین دوستداران این رشته با گسترش آن با کیفیت بالا ارائه شود . ای کاش رویکرد کیفی سازی وارتقاء سطح راجایگزین سیستم حذفی وتغییر نام رشته می نمودیم وعلیرغم روحیه وارزشهای انسانی مورد توجه دراین رشته عمل نمینمودیم

 3. modafee madadkar گفت:

  آخرش یکی درد ما رو فهمید و اقدامی کرد!!!!!!!!!!!
  واقعا انتظاری بود که از انجمن های مددکاری اجتماعی می رفت. و واقعا انجمن علمی مددکاری اجتماعی سنگ تمام گذاشت! تشکر برای توجهشون به رشته!

 4. محسن گفت:

  اقدامات گسترده تری باید صورت گیرد هم از طرف انجمن علمی و هم از طرف انجمن مددکاری اجتماعی.

 5. سارا نوروزی گفت:

  باسلام و احترام
  هرچند دیر ولی، جانا سخن از زبان ما میگویی.
  امیدوارم سایر دوستان، اساتید و مددکاران اجتماعی کشور هم همینطور مسئولانه با این قضیه برخورد کنند.
  متشکرم

 6. هاشمی گفت:

  با سلام
  …من از بیگانگان هرگز ننالم که بامن هرچه کرد آن آشنا کرد

  امیدوارم خواست های منطقی و دلسوزانه مطرح شده در این نامه از سوی مسئولان محترم مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

 7. مددیار علوم بهزیستی گفت:

  … دکتر اقلیما. خیلی کار بزرگ و مردونه ای به نظر می رسه ها ولی هرچی فکر می کنم میبینم یه جای کار می لنگه. بدجوریم می لنگه. مثل اینکه یادش رفته که اولین دوره علمی کاربردی مددکاری و مددیاری اعتیاد و هزار نوع فوق دیپلم دیگه رو خود علوم بهزیستی با مدیریت مستقیم……………….! دکتر جان…… از ……………………… ……………..؟؟ فکر کنم بازم دکتر ……………می خوان یه نفعی از این علمی کاربردی مددکاری …………………..؟ این همه آدم دیپلم رو توی اداره بهزیستی ………… و خیلیای دیگه که محصول دوره ایند که شما………. ………؟! ………؟! حالا چی ش……..؟ شایدم ……….؟ شایدم منظورت اینه که غیراز شما هیشکی دیگه حق نداره از ……. ؟ …………..

 8. مالکی گفت:

  با سلام و وقت بخیر تذکر به جا و خوبی بود اینجانب به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مددکاری گاها می بینم در مراکز علمی کاربردی کسانی جذب رشته مددکاری شده اند که حتی از نظر گفتاری دچار مشکل می باشند و این خود یک زنگ خطر برای مددکاران می باشد فردی که به هر دلیل دچار کندی بیان کلمات است و از قضا کارمند با سابقه سازمان بهزیستی می باشد پس از طی دوره کاردانی نه چندان سخت علمی کاربردی به عنوان مددکار جذب سیستم اداری شده و فرصتی که شایسته یک نیروی آموزش دیده آکادمیک میباشد را کسب می نماید امید وارم در این زمینه اقدام عاجلی صورت پذیزد تا رشته مددکاری اجتماعی را از این ورته تباهی نجات دهد

 9. fateme گفت:

  با سلام خدمت دوست عزیز: “مددیار علوم بهزیستی ”
  خواستم بگم منم مثله شما از دکتر اقلیما ممنونم. با این تفاوت نظر که باید این موارد رو هم متذکر بشم که:
  ۱. ای کاش دوست عزیز در متن نامه کمی بیشتر تامل می کردید، تا به یکسری نکات پی می بردید
  ۲. رشته ای که توی دانشگاه علوم بهزیستی هست، رشته مددیاری اعتیاد هست نه مددکاری اجتماعی. رشته ی مددیاری اعتیاد، رشته ای کاربردی و خوبیه و کاملا مستقل از رشته ی مددکاری اجتماعی هست.
  ۳. اگه هم دانشگاه علوم بهزیستی و یا دانشگاه علامه طباطبایی، رشته علمی-کاربردی مددکاری رو داشته باشند؛ باز هم اونقدرا فاجعه آمیز نیس؛ چون این دانشگاه ها، اساتید مجرب و فیلدهای کارورزی متناسب با نیازهای دانشجویان رو دارند و حتی آوردن این رشته ها، تنها در این دانشگاه ها؛خودش باز هم میشه قدم خوبی برای گسترش رشته ی مددکاری اجتماعی محسوب بشه چون بستر لازم برای اموزش و پرورش دانشجویان رو دارند.
  ۴. همه ی این موارد به کنار، من فک می کتم که نفس این حرکت به خودی خود حرکت خیلی خوبی بود اما فقط قدمه اوله و باید بقیه قدم ها رو خود ما مددکاران اجتماعی برداریم و چشم امیذ به بقیه نداشته باشیم.

 10. madadkar گفت:

  سلام
  جا داره که از وب سایت تخصصی مددکاری اجتماعی تشکر کنم. واقعا واقعا مسئولینش توی مدت این ۳ سال زحمات بسیار کشیده اند که نباید نادیده گرفته شه. فقط یه گله ی کوچیک داشتم! اینکه از این وب سایت، انتظار میره که نظراتی که در اون ها به افراد و اساتید بزرگ رشته ی مددکاری اجتماعی توهین میشه رو چاپ نکنه، چون شان این وب سایت خیلی بالاتره از اینکه به جایی برای اهانت و بیان دلخوری و کینه یکسری افراد از هم دیگه، تبدیل بشه! نامه ی سرگشاده،‌اقدام عالیه و بدون درنظر گرفتن افرادی که اقدام به اینکار کردند؛ باید گفت که واقعا نیاز بود فردی از جامعه ی مددکاری اجتماعی این حرکت رو انجام بده. و واقعا یک دست صدا نداره!!!از همه ی مددکاران اجتماعی می خوام که اگاه باشند و همه با هم به دفاع از اعتبار رشته بپردازند!

 11. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام و درود
  لازم به ذکر است نظراتی که برداشت بر توهین به هر فرد ، استاد یا هر سازمانی شود به هیج وجه تایید نمی گردد و این موضوع مسبوق به سابقه نیز می باشد سوای نظرات انتقادی که در رشد و توسعه بهینه حرفه نیز می تواند مفید واقع شود.

 12. مددكار گفت:

  منم به نوبه ی خودم از دکتر اقلیما بخاط این کار بزرگشون تشکر میکنم این درد مشترک ما مددکار هست که همه رو داره خفه میکنه.
  از نویسنده محترم سایت خواهش میکنم در تایید نظرات دقت کنن و نظرات توهین آمیز رو تایید نکنن چون جامعه ی مددکاری رو زیر سوال میبره.نظر(مددیار بهزیستی)توهین بزرگی به دکتر اقلیماست لطفا در نظرات تایید شده بازنگری فرمایید.

 13. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام
  با توجه به اعتراض تعدادی از کاربران محترم،قسمتهایی از نظر کاربر محترم به نام مددیار علوم بهزیستی حذف گردید ضمنا تایید نظرات به معنی تایید صحت یا سقم نظرات نمی باشد.(عدم حذف کامل بدلیل احترام به همه نظرات)

 14. جم گفت:

  با سلام و احترام

  به عنوان یک دانش آموخته ی مددکاری اجتماعی از دکتر اقلیما به خاطر دقت و توجه به مسئله ای که درد مشترک همه ی ماست سپاسگزارم.
  امیدوارم مسئولان ذیربط این جریان را بی پاسخ نگذارند و پیگیری نمایند.
  به امید رشد و توسعه ی اصولی و تعالی هر چه بیش تر رشته ی مددکاری اجتماعی

 15. مددیار علوم بهزیستی گفت:

  من از مدیر محترم سایت تشکر می کنم وقتی به یک کاربر توهین می شود واکنش عاقلانه نشان می دهند. خیلی خیلی ممنون می شم اگه یکی از موافقای این نامه (که من هم جزوشم و فقط با اینکه نویسنده این نامه ظاهرا هدف … و نه خیرخواهی از چاپ آن دارد مشکل دارم من حرفم این است که نویسنده یک نامه سرگشاده نباید به کاری که خودش کرده در ملا عام اعتراض کند) بیاید و بگوید که چرا با پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی مخالفه. اگر کسی بتواند اشتباه بودن این کار را با دلیل ثابت کند گروه زیادی از مددکاران را از نجات می دهد. چون تعداد زیادی از مددکارا هستند که چون دکتر …. رو دوست دارند هر چی اون بگه می گن درسته و چون دکتر …… یا دکتر …… رو دوست ندارن هر چی که می گه می گن غلطه. من همینجوری از کسی اطاعت نمی کنم و لطفا بقیه دوستان هم این کار رو نکنند چون این کار از …… و امثال ایشان هم بدتر است. ضمنا اگر هم کسی فکر می کنه که ادعای حراج کردن مدرک مددکاری توسط دکتر ….. بهتون و الکیه بگه تا لیست همه مدیرها و ……. که فقط برای استخدام شدن چند نفر از دوروبریاش به امضا و حمایت دکتر ……… ، شدن مددکار اجتماعی رو بهشون تقدیم کنم. دکتر…….. خیلی ادم دوست داشتنیه ولی…… . من هیچ وقت دشمن کسی نبودم و نیستم زیر پای هیچ استادی هم برای استخدام شدن خم نشدم و نمی شم هر کی که می خاد باشه. شما هم به من بگید در مجموع، چند نفر!! عدد بدهید که چند نفر با این امضاها رفتند سر کار و به چه قیمتی؟؟ دکتر …… و دکترهایی مثل ایشون باید اول ……… بعد بیانه بدند.

 16. مددکار اجتماعی گفت:

  با عرض سلام وادب خدمت تمام جامعه علمی مددکاران اجتماعی
  ای کاش انجمن علمی مددکاران اجتماعی و انجمن مددکاران اجتماعیایران هر دو دست در دست هم می دادند تا بتوانند حقوق و جایگاه بر باد رقته مددکاران اجتماعی را به انان برگردانند . درود برشما دکتر اقلیما که دلسوزانه در جهت احیای حقوق و هویت رشته در تلاش هستید .

 17. reza matoufi گفت:

  نویسنده :رضا معطوفی

  من دانشجوی کارشناسی مددکاری اجتماعی خانواده مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی استان تهران هستم منم مخالفم با رشد کمی رشته مددکاری اجتماعی در تمام دانشگاه ها چه علمی کاربردی و چه علامه و علوم بهزیستی ولی متاسفانه در تمام دانشگا ههای که مددکاری اجتماعی تدریس میشه از لحاظ کیفی مشکل داریم و این به علمی کاربردی محدود نمیشه برخورد احساسی و هیجانی با این مسئله به ضرر جامعه مددکاری اجتماعیست و براتون یکسری مسائل و باز میکنم آقای موسوی چلک ،دکتر فکر آزاد ،محمد رضا رنجبر ،دکتر نعمت ،دکتر ابراهیمی و… همه مددکار اجتماعی هستند و استاد من بوده اند و کتاب های هم در زمینه مددکاری اجتماعی تالیف کرده اند که ۴ نفر از این عزیزان دانش آمو خته مدرسه عالی مددکاری اجتماعی تهران هستند (دانشجویان ستاره فرمانفرماییان)و از اساتید روانشناسی میتونم براتون عباس داورمنش ،دکتر اسد بیگی ،دکتر آریا ،دکتر فرهنگی (روانپزشک )

  و از اساتید مردم شناسی دکتر توکلی ،دکتر محمود رنجبر

  استاد ارتباطات دکتر ایرج رستگار و… را نام ببرم رشته مددکاری اجتماعی در علمی کاربردی در مجموع کاردانی و کارشناسی ۸۰۰ ساعت و ۱۰ واحد درسی کارورزی داره

  از لحاظ سر فصل دروس هم غنی تر از علامه و علوم بهزیستی میباشد و….

  همه مراکز علمی کاربردی این گونه نیستند و من مخالف توسعه این رشته در تمام استان های کشور هستم و بیش از ۹۰درصد مراکزی که مددکاری اجتماعی در آن ارائه میشود باید تعطیل شوند چون از لحاظ کیفی بسیاری از مسائل در تمام مراکز علمی کاربردی رعایت نمیشود .

  ولی نکته ی که باید به آن اشاره کرد اینه که همیشه مددکارا بین خودشون خودی و غیر خودی دارن آقای م.ا و …. که ادعا دارند چه خدمتی به مددکاری اجتماعی کردند همیشه به هم پریدندو به منافع شخصی خود اندیشید هاند ،ما مددکارانی را داشتیم در مجلس که هیچ کاری برای مددکاری نکردن و… قبل از انقلاب همین مددکاران اجتماعی بودند که که روی مادر مددکاری ایران اسلحه کشیدند و میخاستند بکشنش بله مددکاران اجتماعی بودند که مدرسه عالی مددکاری اجتماعی رو منحل کردند اختلافات عمیقی بین مددکاران اجتماعی پیشکسوت در ایران وجود داره که به سادگی حل نخواهد شد هم اکنون در سازمان زندان ها ۶درصد مددکاران اجتماعی این سازمان مددکار هستند و در بنیاد شهید بدتر از این آقای م.ا چرا باید برای مددکاران بنیاد شهید که مددکار نیستند کارگاه مددکاری برگزار کنه و… چرا باید فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی به اصول و ارزش های مددکاری پایبند نباشه، مددکاری اجتماعی به بیماری وحشتناکتر از سرطان مبتلاست و در تلاش است تا در جامعه رفاه و به باشی برقرار کنه اگه مددکاران اجتماعی نتوانند مشکلات صنفی و آموزشی و … خود را حل نمایند چگونه میخواهند به مردم و جامعه کمک کنند و….متاسفانه خیلی از مسائلو نمیشه باز کرد …

  من خواهشی که از دانشجویان مددکاری اجتماعی و مددکاران اجتماعی دارم این است که اختلافات بین مددکاران اجتماعی در ایران باعث عقب ماندگی این حرفه خواهد شد و آییندگان قضاوت خواهند کرددر این مورد ، پس بیایید از منافع شخصی خود به منافع جمعی بیاندیشیم و مشکلات مددکاران اجتماعی را حل نماییم به صورت نظامند و کمی هم به حرفه مددکاری اجتماعی اندیشه کنیم و بها دهیم و کمپین های احیای مددکاری اجتماعی در ایران را راه اندازی کنیم یا بنیاد احیای مددکاری اجتماعی در ایران را تاسیس کنیم .

  رضا معطوفی

 18. مددكار گفت:

  مددیار بهزیستی اینجا جای غرض ورزی نیس،با توجه به شناختی که همه از دکتر اقلیما داریم ایشون با هیچکس خصومت شخصی ندارن پس در حرف زدنتون دقت فرمایید.و ما مددکاران به رشد فکری رسیده ایم و هیچ حرفی رو چشم و گوش بسته قبول نمیکنیم تاریخ دکتر اقلیما رو به خیلی خوب به همه شناسونده و احتیاجی به توصیه و نصیحت به دوستانی چون شما نیس بنظرم همه راه خودمونو خوب میدونیم.
  درود بر دکتر اقلیما

 19. به مددیار علوم بهزیستی گفت:

  یکی از اصول اولیه در حرفه ی مددکاری اجتماعی عدم پیشداوری و قضاوت است. شما چطور تشخیص دادید که دکتر اقلیما یه سری اهداف شخصی رو دنبال می کنند و خیرخواه رشته نیستند؟!!!!! اگه این قضاوت نیست پس چیه؟ چه کسی خیرخواهانه تر و دلسوزانه تر از ایشون برای رشته ی مددکاری اجتماعی کار کرده؟ درست و اخلاقی نیست که به راحتی کسی را بر اساس عقاید شخصی خودتون و به طریقی غیرمحترمانه و توهین آمیز محاکمه می کنید…. دوست عزیز احترام گذاشتن و علاقمند بودن کثیری از دانشجوها به استاد خاصی به معنای خم شدن در جلوی پای او برای استخدام نیست!!!! در ضمن علت مخالفت با پذیرش دانشجوی مددکاری اجتماعی به طور مفصل در نامه ذکر شده و اگر نامه را دقیق می خواندید پاسختان را دریافت می کردید.
  و حرف آخر این که الان این جا مسئله ی حرفه ی مددکاری اجتماعی مطرح است؛ ما بر سر افراد بحث نمی کنیم. ما می گوییم ” ای که دستت می رسد کاری بکن…” چون این راهی که دانشگاه علمی – کاربردی در پیش گرفته به ناکجا آباده… ما خواستار ارتقاء حرفه ایم و سپاسمند هر کس در این راه قدمی بردارد.

 20. موحدی گفت:

  باسلام
  نظرات ،نشان دهنده حساسیت و عمق علاقه و عشق مددکاران اجتماعی به حرفه و رشته تحصیلیشلان می باشد و این مایه مباهات و دلگرمی است.و اینکه برخی از دانشگاههای علمی کاربردی دارای کیفیت آموزشی بهتری داشته و از اساتید مددکاری خوب و بنامی بهره مند هستند شکی در آن نیست و نظر آقای دکتر اقلیما کلیت داستان افت آموزشی در مراکز علمی کاربردی می باشد که دغدغه بسیاری از دانشجویان و مددکاران اجتماعی می باشد.

 21. اصغرنژاد گفت:

  باید فکری به حال گسترش رشته مددکاری اجتماعی به خصوص در دوره تکمیلی کرد یه دانشگاه سراسری و یه دانشگاه وزارت بهداشت واقعن جواب گوی نیاز دانش آموختگان نیست …
  خب مددیاری با مددکاری متفاوته و ایشون و دیگرانی مثل ایشون تحت تاثیر گفته های دیگران مجهول الهویه هستند و شاید هم چیزهایی باشه البته نه با بردن اسامی خاص و اشاره ای

 22. madadkar گفت:

  آقای موحدی، شاید بتوان در چند مرکز علمی-کاربردی استادان خوبی یافت، اما همانطور که می دانید این مراکز مانند ویروسی در همه ی شهرها، حتی شهرهای بسیار کوچک رسوخ پیدا کرده اند. در آن شهرها حتی یک استاد مددکاری نمی توان یافت و همانطور که در نامه ی دکتر اقلیما ذکر شد؛ چگونه می توان به دانشجویان شهرهای کوچک علم وسیع مددکاری را آموخت بدون وجود حتی ۱ استاد مددکاری اجتماعی. هم چنین اگر دوستان بیشتر در متن نامه دقت فرمایند میبینند که شرایط اولیه ی ورود برای این مراکز فقط و فقط داشتن مدرک دیپلم به اضافه هزینه ی شهریه می باشد. کافی است به فایل مراکز علمی-کاربردی که در حال پذیرش در رشته ی مددکاری اجتماعی است، نگاهی انداخته تا ببینید که عمق فاجعه چقدر است!!!!!!!اکثر شهرستان های کشور (در هر استانی چند شهر) دانشجوی مددکاری آن هم در گرایشات مختلف می گیرند. این یعنی فاجعه!!!!!! مثلا تنها در شهرستان تفت یزد فقط در مقطع کاردانی در ۴ گرایش (مددکاری خانواده،کودک،اورژانس،سالمند) دانشجو گرفته می شود و در هر گرایش ۵۰ نفر دانشجو (بدون داشتن استاد و منبع درسی متناسب با این گرایشات) برابر با ۲۰۰ نفر (مقطع کارشناسی این گرایشات در این شهر به کنار) و این یعنی تیشه به ریشه ی رشته ی مددکاری اجتماعی!!!!!!!!!

 23. madadkar گفت:

  من پیشنهاد می کنم هر مددکار اجتماعی خودش به سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) مراجعه کنه و فایل “دفترچه راهنمای شرکت در دوره کاردانی فنی” و “کارشناسی نا پیوسته دانشگاه جامع علمی-کاربردی سال ۱۳۹۲” رو دانلود کنه و از صفحه ی ۱۰ به بعدشو با دقت مطالعه کنه تا خودش بتونه قضاوت کنه و بتونه دقیقا عمق این فاجعه رو درک کنه!! هم چنین فایل “مشخصات سرفصل های دوره کاردانی گرایشات مختلف مددکاری مثلا فایل “مشخصات کلی دروس دوره کاردانی مددکاری اجتماعی-مددکاری خانواده” رو دانلود کنه و منابع دروسشونو بخونه، و به عنوان یک مددکار اجتماعی خودش قضاوت کنه.

 24. علی گفت:

  اصولا دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه نیست و فقط به قول نگارنده فوق با چند پسوند و پیشوند مانند، مهارت، کاربردی، فناور و … نمایشی است که دانشگاههای غیر انتفاعی در دل دولت شکل بگیرد. بنده اطلاع دارم بخش برنامه ریزی درسی این مثلا دانشگاه سرشار از آدمهای با مدارک غیر مرتبط است، پس چگونه می توان انتظار داشت که برنامه درسی آنها با شعارهایشان بخواند. نمونه اثبات این موضوع حذف دوره های پودمانی در این دانشگاه است (که البته سرفصلها همان سرفصلهای وزارت علوم است) که عملا موسسات زیر نظر این دانشگاه را کاملا شبیه به دانشگاههای غیر انتفاعی کرده است. در واقع این دانشگاه دلال وزارت علوم در این موضوع است و نبود آن بهتر از بودنش است.

 25. Social Work گفت:

  با سلام و احترام. ضمن تشکر فراوان از مدیریت محترم این وبسایت، با اطمینان کامل و بر اساس اطلاعات کاملاً معتبر خدمت شما بزرگواران اعلام میدارم که این مبحث نامه به وزیر علوم، علیرغم اهمیت فراوانش، فرافکنی ای بیش نیست در مقابل اتفاقات بسیار مهمی که در ماههای آتی در دنیای مددکاری اجتماعی ایران رخ خواهد داد.

 26. Social Work گفت:

  این اتفاق مهم و بسیار تأثیرگذار موضوعی است که فقط تعدادی از بزرگان مددکاری اجتماعی ایران از احتمالات بالای وقوع آن مطلعند ولی بر این باورند که با چنین افداماتی می توانند افکار جامعه مددکاران اجتماعی ایران را به سمت و سوی موردنظرشان سوق دهند.

 27. بذارين منم بگم گفت:

  با سلام خدمت دوستان
  من چند سوال دارم .
  ۱-درمراکز علمی کاربردی علاوه بر پذیرش ازاد شاهد پذیرش شاغلین متصدی پست مددکاری هستیم که با نداشتن مدرک مددکاری استخدام شدند والان درصدد اموزش و یادگیری مهارت های مددکاری می باشند. کجای قوانین استخدامی اول استخدام است بعد آموزش؟؟؟ در صورتیکه ما کلی مددکار اجتماعی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و ارشد بیکار داریم.
  ۲-چه کسانی ایجاد رشته مددکاری اجتماعی در گرایشات مختلف با ظرفیت بی رویه به مراکز علمی کاربردی پیشنهاد کردند واقعا ظرفیت شغلی و نیاز هر شهرستان نسبت به این رشته حرفه ای را سنجیده اند؟؟؟
  ۳- آیا واقعا اساتیدی که این رشته در مراکز علمی کاربردی آوردند مددکار اجتماعی بودند یا به قول کاربر علی از سایر رشته ها این تصمیم گرفته شده؟؟؟
  البته در پایان یه نظر :
  انجمن علمی مددکاری اجتماعی قدم اول را برداشت.بهتر نیست انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز به عنوان مدافع رشته مددکاری یه حرکتی در این راستا از خودشون نشون بده. و در این برهه حساس سکوت نکنه!!!

 28. مددیار علوم بهزیستی گفت:

  من با حرف رضا معطوفی موافقترم. اگرچه دانشگاه علمی کاربردی همه شعبه هاش معتبر نیستند. ولی مگر همه دانشگاه های دولتی و سراسری معتبرند. دانشگاه علامه یه موقعی ظاهرا معتبرترین دانشگاه علوم انسانی خاورمیانه بود ولی الان اونقدر بی حساب و کتاب کار می کنه که یهو یه سال ۸ یا ۹ تا دانشجوی دکتری می گیرن و سال بعدش می گن: ای بابا این که خیلی زیاد شد… ولش کن امسال و سال دیگه دانشجوی مدکاری نمی گیریم. اگر دانشگاه های خاورمیانه یه همچی موضوعی رو بفهمند آبروی دانشگاه های معتبر ایران نمی ره؟ بحث بر سر اینه که همونجور که علی و موحدی و madakar گفتند ممکنه چند دانشگاه معتبر هم بین علمی کاربردیها باشه. مگه همه شعبه های دانشگاه آزاد معتبرند؟ انصاف داشته باشیم تأیید می کنید که بین دانشگاه های آزاد هم نامعتبر هست. دکتر اقلیما رو هرکی دیده عاشقش شده. آدم فوق العاده ایه. از همه مهمتر اینکه اصلا اهل قهر و کینه و …. نیست. ولی یکی مثل من که سالها باهاش کار کرده می دونه که هیچ آدمی نیست که کاملا معصوم باشه. احتمالا همه شاگرداش، غیر از اونایی که زیادی عاشقش می شن تأیید می کنند که سرکلاسها یا توی اتاقش خیلی پشت سر همکاراش حرفهای کوبنده می زنه. این اصلا در شأن این آدم دوست داشتنی نیست. پس بیاین بدون اینکه علمی کاربردی ها سراسریها رو بکوبند و سراسریا دانشگاه آزادیا رو و هردوتای اینها علمی کاربردیها رو بشینیم یکی یکی درسها و کیفیت آموزشها رو نگاه کنیم و با هم بحث کنیم. اونوقت اگه هرکدومشون مشکل داشت اصلاحش کنیم. نه اینکه چون ما سراسری خودنیم و پول ندادیم کلا علمی کاربردیا بی سوادن و چون ما دانشگاه سراسری نتونسته بعد از ۲۰ سال آموزش یک گرایش تأسیس کنه پس همشون باید بندازیم دور و ناامید بشیم و بریم خودمون توی علمی کاربردی و غیرانتفاعی رشته تأسیس کنیم. البته هنوز سر حرفم هستم که دکتر… باید به خاطر اینکه فوق دیپلم و لیسانسهای مددکاری رو اختراع کرد معذرتخواهی کنه.

 29. مددیار علوم بهزیستی گفت:

  راستی پیام نوریها رو یادم رفت. آخه چندسالی هم هست که دانشگاه پیام نور هم دانشجوی مددکاری اجتماعی می گیره و کارورزی و این جور چیزا رو هم احتمالا ندارند. نمی دونم چرا علیه پیام نور توی این بیانیه چیزی نیومده!!!! امیدوارم اگر بیانیه بعدی هم قراره صادر بشه به جای تمرکز روی علمی کاربردی روی کیفیت آموزش توی همه جا از جمله پیام نور هم حرف بزنه. شاید هم لازم باشه بریم پیش مسئولین و قانونی اعتراض کنیم.

 30. madadkare ejtemaii گفت:

  سلام
  از مدیر محترم سایت تقاضا می کنم در تایید پست ها و نظرات دقت بیش تری داشته باشند. قرار نیست که عده ای این جا به راحتی بزرگان و صاحب نظران مددکاری را زیر سوال ببرند و نظرات موهوم و بی پایه و اساس خود را به آن ها نسبت دهند.
  من و تمام کسانی که شناخت درست و عمیقی از جناب آقای دکتر اقلیما داریم، و سر کلاس های ایشون بودیم هرگز ندیدیم همکاران و اساتید مددکاری سایر دانشگاه ها را بکوبند و علیه شخص خاصی صحبت کنند. ایشان اصولا با کسی کاری ندارند. کاری را که به صلاح و مصلحت رشته باشد انجام می دهند.
  در ضمن رشته ی متعالی “مددکاری اجتماعی” تلفن نیست که کسی آن را در ایران اختراع کرده باشد!!!! این رشته ی منحصر به فرد و بی نظیر در سراسر جهان وجود دارد، تدریس می شه و بسیار کاربرد دارد. آقای دکتر اقلیما این رشته را در ایران بنیان گذاری، و مجددا احیا نمودند و این خدمت ایشان جای تقدیر و سپاس دارد. انشالا سلامت باشند.
  نمی دانم چرا دوستانی که رفتارهایی نظیر حرف های کوبنده زدن پشت سر دیگران را بد می دانند، چرا خودشان در تمام پست هایی که می نویسند همین رفتار را دارند؟!!!!!!؟ عجیب است…
  خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
  سپاسگزارم

 31. Social Work گفت:

  سلام madadkare ejtemaii ، شرمنده در این وبسایت بر عکس بسیاری از سایتهای دیگر دموکراسی حمکفرماست. قرار نیست هر کسی نظر مثبتی نسبت به این نامه داشته باشه نظرش تأیید بشه. ضمناً از مدیر این ویسایت هم خیلی خیلی ممنون و متشکریم که به همه نظرات احترام میگذارند و به همه فرصت اظهار نظر میدند.

 32. زينب پولادچنگ گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان
  استاد عزیز واقعا حرف دل خیلی از فارغ التحصیلان دوره تکمیلی مددکاری اجتماعی و زدید.به قول دوستم سارای عزیز دیر بود ولی بالاخره اقدامی صورت گرفت.
  در دو استان کشور ” اصفهان و خراسان رضوی” بسیاری از مددکاران اجتماعی دانشگاههای دولتی بیکار هستند حال تصور کنید امثالی چون بنده که ۷ سال در این رشته تحصیلی درس خوانده ایم و سوابق آموزشی و پژوهشی خوبی هم داریم در استانی مثل اصفهان هنوز استخدام نشده ایم.اصفهانی که شاید به تعداد انگشتان دست ارشد مددکاری اجتماعی داشته باشد.پس باید واقعا فکری اساسی کرد.ما که دولتی تحصیل کرده ایم هنوز بیکاریم حال افرادی که با دیپلم در ارگانهای دولتی استخدام می باشند اغلب این افراد صرفا برای ترفیع درجه شغلی خود اقدام به تحصیل در مراکز علمی کاربردی و رشته مددکاری اجتماعی نموده اند نه برای آموزش علمی و حرفه ای.

 33. دانشجو گفت:

  با سلام خدمت همه اساتید و دوستان. من تازه از رشته مددکاری اجتماعی مقطع کارشناسی علمی کاربردی بهزیستی تبریز قبول شدم.به نظر من قله های بلند تو هر جایی وجود نداره ولی همه قله ها به یک شکلی و ابزاری پیموده و فتح میشوند پس بیایید هم دل و هم قسم در مسیری درست با تجهیزات به روز پیش بریم و اگه در جایی کمبودی هست به فکر رفع کمبودها باشیم نه حذف عملیات صعود. در ضمن من کوهنورد نیستم.

 34. sw گفت:

  تا جایی که من یادمه یکی از اعضای همین انجمن که تو دانشگاه خودمون بود با افتخار سرکلاس اعلام کرد که مددکاری اجتماعی رو به دانشگاه علمی کاربردی برده الآن هم همه کلاسهای این دانشگاه در یکی از استانها رو خودش میره.مطمئن اگه ما اساتید دلسوزی داشتیم اوضاع رشته مددکاری اجتماعی این نبود.

 35. کامران گفت:

  به نظر من اینکه مددکاری در ایران فقط در دو دانشگاه باشه درست نیست مگر همه مددکاران اعتقاد ندارند که دنیای امروز نیاز فراوان به مددکاران داره پس باید به کسانی که علاقه و حس انساندوستی و کمک به افراد نیازمندو دارن این فرصت داده شود که وارد این رشته شوند رشته مددکاری رشته هنر یا مهندسی کامپیوتر نیست که کسی به خاطر کلاس و پز دادن یا پولدارشدن به این رشته بیاد کسی که علاقه به تحصیل در این رشترو داره حس نوع دوستی و کمک به افراد معلول و بزهکار و بی پناهو داره که هرکسی علاقه کار با این افرادو نداره پس ما باید به همه علاقمندان فرصت دهیم که وارد این رشته شوند بر اساس آزمون مثل همه رشته ها باید در دانشگاها گسترش پیدا کند

 36. عاطفه گفت:

  سلام دوستان
  با کلیت نامه به شدت موافقم. متاسفانه خیلی مواقع شاهد قربانی شدن کیفیت به خاطر رشد شاخص های کمی بودیم، و این رشد اسمی نه تنها موجب توسعه نشده بلکه ما رو از توسعه ی همه جانبه دورتر نگه داشته؛ چون خودمون رو گول زدیم که:”آخجون! بلخره موفق شدیم با زحمت زیاد به شاخصهای توسعه کشورهای پیشرفته نزدیک بشیم!” ولی غافلیم از اینکه این رشدهای کمی اثری روی شاخص های کیفی نداشته. در زمینه افزایش کمی تعداد مددکاران اجتماعی بهتره بگیم که این رشد نه تنها به ما در پیشگیری، کاهش و کنترل مسائل و آسیب های اجتماعی هیچ کمکی نمیکند بلکه به خاطر ناکارآمدی دانش این مددکاران، گره دیگری به گره کور مسائل اجتماعی اضافه خواهد شد، چون فکر میکنیم “نیروی متخصص و حرفه ای در زمینه مسائل و آسیبهای اجتماعی داریم” ولی غافلیم که این نیروها توان ارائه خدمات به صورت حرفه ای را ندارند و بودن یا نبودشون فرقی نمیکنه.
  اگه واقع بین باشیم نباید یک موضوع دیگه رو هم نادیده بگیریم، اون هم تغییرات ضروری در سرفصل دروس مددکاری اجتماعی در دانشگاه های دولتیه. البته تاکید میکنم دانش آموخته های مددکاری اجتماعی که اساتید بنام و کارکشته و فیلد های کارورزی عالی و سخت داشتند، هر سرفصلی رو هم که گذرونده باشند (به شرطی که به این رشته علاقه داشته باشند) باز هم قطعاَ در عمل بهتر از دانش آموخته های دیگه خواهند بود.

 37. مددكار دلخسته گفت:

  با سلام خدمت تمام مددکاران اجتماعی و عزیز ایکاش قبل از تاسیس رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاههای علمی کاربردی به عواقب آن فکر می کردیم چرااااااااادر کشور ما همیشه تلاش و هزینه و زمان برای درمان می باشد تا پیشگیری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا موسسین این رشته در دانشگاه علمی کاربردی واکنشی به این نامه نشان ندادنت چرا دفاع نمیکند چرا رد نمیکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 38. سلام
  من البته عضو انجمن علمی مددکاری نیستم ولی به عنوان یک مددکار بازنشسته به نظرم می آید که هنوز موافق یا مخالف بودنم با اقتاع و دلایل کافی نیست.کاش اینگونه مباحث مهم در جایی و به شکلی که اولا موضوع و محاسن و معایبش به بحث گذارده شود موردبحث قرار می گرفت و بعد از آن دیدگاه ها و پیشنهادات دوستان جمع آوری و جمعبندی می شد ودر نهایت بصورت یک طرح به مقامات زیربط متقل و منعکس شود.
  در هر حال من با هر نوع اشاعه افکار مددکاری بخصوص در رده های مختلف موافقم وفکر میکنم همانطور که در پزشکی علاوه بر متخصص نیازبه پزشک عمومی و یا تکنسین ها و تکنولوژیست ها وسایر کارکنان است در مددکاری اجتماعی هم وجود گروه های مختلف تحصیلی و شعلی خیلی هم مفید و سازنده است.
  در هر حال جمع نظر دوستان حتما سازنده خواهد بود.

 39. مددکار گفت:

  معضل بزرگ رشته مددکاری در ایران شخصی مثل آقای ….هست که با خیلی طرحا و کاراشون رشته مارو خراب کردند … اگر امثال این فرد دست از این حرفه بردارند انقدر ضربه نخواهیم خورد …

 40. محمدرضا گفت:

  اقای دکتر اقلیما
  تا موقعی که شماها به عنوان پدر مددکاری و رییسهای انجمن های مددکاری اجتماعی به فکر ثبت نظام مددکاری اجتماعی نیوفتین و اقدامی نکنین و این رشته دارای متولی نشه از این برنامه ها و از این ماجراها حالاحالاها با رشته مددکاری داریم
  ضمنا پدر علم مددکاری سالیان سال هست دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر کارشناسان مددکاری برای این مرزو بوم پرورش داده که همیشه از ذهن و بیانات شما ازقلم افتاده و واقعا جای تاسف داره

 41. سحر گفت:

  با سلام
  من خودم تو دانشگاه علمی کاربردی درس خوندم…
  اینقدرها که میگید هم بی اعتبار نیست…. به نظر من باید تو قسمت آموزش این مراکز کار بشه….من هم قبول دارم که کم کاری تو این موسسات زیاده…ولی افراد زیادی هستند که دوست دارند تو این رشته تحصیل کنند و خیلی راغب اند….پس بهتر نیست به جای اینکه بگیم این رشته برداشته بشه از این موسسه ها بگیم که کاربردی تر شون کنن و تدریس و آموزش رو تو مرحله بهتری پیش ببرن؟؟؟؟؟؟
  من مخالف برداشته شدن این رشته از این موسسه هستم…به جای اینکه بحث کنیم رو ظاهر قضیه بیایم که ریشه ای حل کنیم… و آموزش بهترو از این موسسه ها بخوایم…

 42. ونوشه گفت:

  با سلام خدمت همه مددکاران اجتماعی که دغدغه حوزه تخصصی و حرفه ای مددکاری رو دارند. بنده مددکار اجتماعی نیستم اما در حوزه آسیبهای اجتماعی فعالیت می کنم. آنچه تاکنون با آن مواجه شدم کمبود شدید نیروی متخصص در زمینه مددکاری هست. با نیم نگاهی به رشته تحصیلی مددکاران سازمانهایی مثل بهزیستی ،کمیته امداد، سازمان زندانها و … کاملا مشهوده که ما کمبود نیروی انسانی در این حوزه داریم. مددکاری قلب همه این سازمانها تلقی میشه در حالیکه یک روانشناس، یک کارشناس علوم تربیتی، علوم اجتماعی و حوزه های مشابه مددکار این سازمانها هستند. دانشگاه علامه و علوم بهزیستی اگر نگران سطح علمی فارغ التحصیلان مراکز علمی کاربردی هستند ظرفیت پذیرش خودشون رو افزایش بدن تا نیاز به پذیرسش دانشجو توسط سایر دانشگاه ها احساس نشه چون مراکز علمی کاربردی رشته هایی رو دارن که جامعه و بطور اختصاصی استانها به اون رشته ها نیاز دارند و بعد از اشباع دیگه اون رشته ها رو پذیرش نمی کنن اما دانشگاه های دیگه یا از این ور بوم می افتن یا از اون ور. همه که نمی تونن برن تهران درس بخونن تا علمی تر بشن. حداقل منفعتی که راه اندازی رشته مددکاری در مراکز علمی کاربردی داره اینه که اولا دانشجویان بطور کاربردی با محیط کار خودشون آشنا میشن و ثانیا سازمانهایی که نیاز به مددکار دارن مجبور نیست از روانشناس و … برای کار مددکاری مددجویانشون استفاده کنن!!! اساتید این حرفه کاملا حق دارند که نگران باشند اما نگرانی را چه سود؟ بهتر نیست به جای اینکه از دور دستی بر آتش داشته باشند کمی نزدیکتر به مراکز علمی چون مراکز علمی کاربردی بشن و در برنامه ریزیها و تعیین دروس و سرفصلها کمک کننده باشن؟. تصور کردید دانشگاه آزاد و پیام نور اساتید بهتری از مراکز علمی کاربردی دارن؟ کما اینکه تعداد زیادی از اساتید مراکز علمی کاربردی از دانشگاه های سراسری و آزاد و امثالهم هستند. مصاحبه کردن با داوطلبین دلیلی بر علمی تر بودن فارغ التحصیلان نیست کما اینکه در برنامه ریزیهای ناصحیح سطح دکترا شاهد ان هستیم. من مددکاری از فارغ التحصیلان دانشگاه علامه می شناسم که داره تو یکی از سازمانهای حمایتی کار می کنه اما بلد نیست حتی یک گزارش مددکاری بنویسه چه رسد به اینکه تشخیص بده مددجو چه نیازهایی داره

 43. دانشجو گفت:

  سلام
  به نظرمن هردوگروه حرفاشون درسته ولی بازهم کسی که دردانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کرده بهتر ازشخصی که اصلاتخصصی دراین زمینه نداره ولی به طوررسمی به حرفه وشغل مددکاری میپردازددرمراکزعلمی کاربردی خیلی ازاساتیدازبارعلمی بالای برخوردارندولی کم کاری هم دراین مراکز به وفوربه چشم میخورد

 44. جواد برغمدی گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیز و گرانقدر خودم جناب اقای دکتر اقلیما.
  متشکرم اقای دکتر .همانند گذشته از تنهاترین دلسوزان این رشته شما بودید وهستید.متاسفانه هم اکنون در دانشگاه علوم بهزیستی مشهد که در سال ۱۳۷۹ ما در ان درس می خاندیم متاسفانه کسانی تدریس میکنند(به جز یک نفر)که هیچ اشنایی با رشته مددکاری اجتماعی ندارند.
  با تشکر

 45. من گفت:

  مددکار اجتماعی واقعا شما هستید؟ من که مددکاری اجتماعی در ایران نمی بینم

  از ضعف اقلیما و چلک همین بس که از سال ۱۳۷۳ تا الان در ایجاد یک نظام مددکاری اجتماعی عاجز بودند .

  مددکاری اجتماعی در ایران صفر است که یکی از بزرگترین دلایلش بافت اجتماعی و فرهنگی ایران است و چند گانگی بین این شبه مددکاران اجتماعی . وقتی افرادی بعنوان مددکار اجتماعی در مراکز و سازمانهای ما مشغول به فعالیت هستند که فرقی بین کار آنها با یک سیکل نیست وضع همین است وقتی مددکاران اجتماعی ایران بود و نبودشان فرقی نکند و آبدارچی هم بتواند کار آنها را بکند دیگر چه انتظاری می رود . البته کار دکتر اقلیما کار درست و بجایی بوده زیرا ما نمی توانیم اسم مراکز علمی کاربردی را دانشگاه بگذرایم اگر اسم آنها را دانشگاه بگذاریم توهین به علم و دانشگاه می باشد . اگر اتحاد در یک قشر نباشد رسیدن به اهداف برای آن قشر هرگز محقق نمی شود آقایان ……..سند ارث پدریشان از مددکاری اجتماعی را نشان ما بدهند تا خود را با القاب پدر و… خطاب کنند و اقعا متاسفم برای پایان نامه هادر مقطع ارشد و دکترا که سر چیزهای بدیهی تحقیق می کنند بیایند ارائه راه حل بدهند کافیست دیگر جستجوی رابطه ها و مقایسه ها و تاثیر گذاری ، حالا زمان رفع مشکلات است . امروز کشور ما به دادن طرح های خوب و مفید دارد در سطح جامعه . خلاقیت خرج بدهید با توجه به فرهنگ و اداب و رسوم این مردم طرح بدهید هر جند ما انقدر بدبخت هستیم که برای اینکه طرح هایمان به تصویب برسد باید اسم مدیران بی خلاقیت را بنویسیم تا طرج هایمان بررسی شود .
  مددکاری اجتماعی در ایران ما واقعا جایگاه نامناسبی دارد شمامددکاران اجتماعی باید خودتان را قوی و حمایت کنید تا روزی بیاید تا مددکاران اجتماعی در سطح کلان مداخله و طرح بدهند .

 46. سام ارام گفت:

  همکاران ارجمند .مدتی است که مطالب همکاران در رابط با این نامه را پایش میکنم ،و خوشحالم که مددکاران اجتماعی نسبت به رشته خودشان علاقته مند و حساس هستند !
  من هم شدیدا مخالف تربیت مدد کار اجتماعی با کیفیت پایین هستم ، وزارت علوم هم کاملا به دنبال توسعه کیفی است و در کمیته برنامه ریزی وزارت علوم تلاشمان بر ارزیابی و دادن فرصت برای افزایش کیفی این دوره ها است .ایجاد دوره دکتری مددکاری اجتماعی و دکتری رفاه اجتماعی با زحمات زیاد ، برای تامین هیأت علمی همین موسسات است در شورای تحول هم حمایت شد که دانشگاه علامه طباطبایی برای دانشگاه های دار ای رشته مددکاری اجتماعی و رفاه اجتماعی نیروی علمی تر بیت کند مثل دانشگاه خوارزمی کرج شاهد. پیام نور ازاد اسلامی در٢٠ استان ومؤسسات وابسته به سازمان ها (علمی کاربردی) ولی باید بگویم که،
  . . در همه جائ دنیا دانشگاه ها ،غیر از مدد کار اجتماعی حرفه ای ، کمک مدد کار هم تربیت میکنند با عنوان :Out reach worker که زیر نظر مددکاران حرفه ای کار میکنند .
  در ایران هم چنین سطحی مورد نیاز است .
  ولی مشکل ما نداشتن سازمان مددکاری اجتماعی است ” اگر با هم همکاری میکردیم تا به حال صاحب سازمان بودیم. انگاه میتوانستیم دخالت کنیم .امیدوارم همین حمایت ها را در انجمن مددکاران اجتماعی متمرکز کنیم واز اقدامات اقای موسوی چلک در مورد ایجاد سازمان مددکاری اجتماعی حمایت کنیم ،اختلافات را کنار بگذاریم ، بعد ، سازمان مددکاری اجتماعی میتواند به موسسات بی کیفیت اخطار دهد اگر توجه نکردند ، انهارا تعطیل کند دکتر سام ارام

 47. مددکار گفت:

  این چطور نظام مددکاری هست که اغلب رشته های انسانی میتونن عضو این به اصطلاح نظام باشن؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

 48. مددکار گفت:

  دوست عزیز به اسم من شم که در ایران مددکار اجتماعی نمی بینید پس جگونه از ان ها میخواهید که خودشان را قوی کنند شما طرز نقد بلد نیستین احساسی عمل کردن از شمای که از نظر خودتون مددکار نیستین بعیده ،شما که خیلی از دانشگاهها را دانشگاه نمیدانید در آکسفورد تحصیل کردین یا در هاروارد .

 49. مددکار اجتماعی گفت:

  واسه کنکور کارشناسی خودمونو کشتیم یه رشته ای قبول شیم که خاص و پذیرشش کم باشه تا بازار کارش خوب باشه و دغدغه کار نداشته باشیم..

  با اون همه زحمت یه دانشگاه خوب توی تهران قبول شدیم ولی چهار سال بعد علمی کاربردی اون رشته رو آورد و زحماتمون رفت به باد و بین ماهایی که اون همه زحمت کشیدیم با اونایی که راحت در عرض دو سال مدرک کارشناسی گیرشون میومد فرقی قائل نشدن..

  واسه ارشد خوندیمو و خودمون رو کشتیم و بهترین رتبه ها رو اوردیم ولی رشته ما رو که فقط یه دانشگاه داشت تفکیک جنسیتی کردن و ظرفیتا رو به تک رقمی رسوندن..

  نگران اینم به زودی ارشد رشته ما رو هم علمی کاربردی بیاره و یا ظرفیتش رو به هزار برسونن و دو سه سال از عمرمونو که پاش گذاشتم راحت هدر بره..

  بخدا این عادلانه نیست..

  ببینید دارید چی به سر ما میارید…

 50. قاصدک گفت:

  با سلام همه عزیزان درست گفتن.اما از نظر من مساله چیز دیگه است جامعه.زمانیکی دانشجو با تجربه کم وارد عرصه کار میشه اسیب ب جامعه. مردم میزنه.مثل خود من

 51. ملیحه گفت:

  باسلام بنده بانظر آقای دکتر سام آرام موافقم وخداوند کمک کند تا ما مددکاران نیز روز به روز در همه زمینه های زندگیمان موفق وسرزنده باشیم واختلافات بین خودمان را کنار بگذاریم تا به اعتلای این رشته توجه شود .

 52. مددکار اجتماعی گفت:

  با سلام و خسته نباشید و عرض تبریک خدمت استاد ارجمند …ببخشید در مورد تدریس رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه علمی -کاربردی یک تدبیری داشته باشید.به نظر من دانشجویانی که در رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه علمی-کاربردی تحصیل کرده اند تعریف مددکار اجتماعی و مددکاری اجتماعی از هم تشخیص نمیدهند بشخصه خودم با چند تن از دانشجویان انجا برخورد داشتم که حتی تحقیقاتی که دانشجویان برای اساتید در درس عملی انجام میدادند نه تنها ذکر منبع نداشت بلکه همه مطالب کپی از سایت بود و استاد بدون داشتن ذکر منبع در تحقیق نمره عالی به دانشجو میداد و مقاله ای که برای تحقیق از دانشجویان میخواست که انجام دهند دانشجو مقاله پژوهشی را در یک هفته آماده میکرد و استاد بدون در نظر گرفتن اینکه این مقاله کپی از سایت بوده و فقط مطالعه موردی را دانشجو تغییر میداد بهترین نمره را تعیین می کنند.حتی در کار عملی در سازمان هم مددکاران دوره کارورزی مهارت لازم را نداشتند کیفیت آموزشی در این دانشگاهها بسیار پایین می باشد…استاد ارجمند خواهشمند است در این زمینه و ادامه تحصیل این رشته در دانشگاه علمی-کاربردی تدبیری بعمل آید………… با تشکر

ارسال نظر


آخرین موضوعات