کد خبر: 8503 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۵۴ - جمعه ۴ بهم ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

صحنه مرگ 2 زن کارگر در ساختمان آتشین بازدید شد

بازپرس سپیدنامه با ابراز تأسف از مرگ دو زن کارگر در آتش‌سوزی ساختمان 117 خیابان جمهوری به خبرنگار شوک گفت: صحنه آتش‌سوزی به همراه تیم ویژه‌ای از مأموران اداره تشخیص هویت و کارآگاهان ویژه قتل مورد بازدید قرار گرفت و باتوجه به حساسیت پرونده بررسی‌ها به صورت فوق‌العاده صورت می‌گیرد.
وی افزود: «به جز بررسی صحنه آتش‌سوزی و چگونگی حادثه و مرگ آذر حق‌نظری و شیرین فروتنی – 60 و 42 ساله – قرار است مشخص شود باتوجه به ابعاد و گستردگی آتش‌سوزی آیا تجهیزات و تعداد نفرات آتش‌نشانان برای انجام مأموریت کافی بوده یا کوتاهی‌ای صورت گرفته است.
بازپرس سپیدنامه ادامه داد: «برای این‌که مشخص شود نقصی در تجهیزات نجات بوده است تیمی از کارشناسان رسمی دادگستری تشکیل خواهد شد و پس از بررسی‌های علمی و تخصصی ایرادات و علت باز نشدن نردبان مشخص خواهد شد تا مقصران حادثه تحت پیگرد قرار گیرند.IMAGE635260617981943627
معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تهران نیز از روند بررسی علت حادثه خیابان جمهوری از سوی آتش‌نشانی خبر داد.
مهندس محمود قدیری با اشاره به حریق روز یکشنبه یک تولیدی پوشاک در خیابان جمهوری، گفت: علت این حادثه از سوی کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در دست بررسی است و همچنین عوامل پلیس نیز در حال بررسی علت این حادثه هستند.
وی درباره درخواست مراجع قضایی برای علت حادثه نیز گفت: در صورت استعلام مراجع قضایی، آتش‌نشانان نتایج بررسی‌های خود را در اختیار این نهاد قرار خواهند داد.
بنابراین گزارش، صبح دیروز عوامل تیم بررسی صحنه جرم نیروی انتظامی در محل این ساختمان حضور داشته و تحقیقات خود را انجام می‌دادند که بررسی علت عمدی یا غیرعمدی بودن این حریق از سوی عوامل این پلیس نیز باید تشخیص داده شود.
توضیح آتش‌نشانی درباره علت بازنشدن نردبان
معاون فنی خودرویی و تجهیزات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران «ایویکو ماگیروس» را از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات خودرویی آتش‌نشانی دانست و توضیحاتی درخصوص علت باز نشدن نردبان نجات و نحوه چک و کنترل خودروهای آتش‌نشانی ارائه کرد.
فرهاد زندی با بیان این‌که خودروهای «ایویکو ماگیروس» از پرفروش‌ترین برندهای دنیاست که حدود یکصدسال در این زمینه سابقه دارد، گفت: نردبانی که در حریق روز یکشنبه خیابان جمهوری مورد استفاده قرار گرفت نیز از همین برند بود که از ابتدای سال‌جاری حدود هشت عملیات موفقیت‌آمیز انجام داده است.
وی درباره نحوه کنترل و چک کردن تجهیزات آتش‌نشانی نیز گفت: هر روز کاربران آموزش دیده همه خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی را چک می‌کنند و اگر مورد و نقصی وجود داشته باشد، آن خودرو تا زمان رفع نقص از رده خارج می‌شود و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
معاون فنی خودرویی و تجهیزات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این‌که نرد‌بان خودروی آتش‌نشانی نیز چک شده بود، اظهار کرد: سیستم این نرد‌بان سنسورهایی دارد که ضریب ایمنی آن به وسیله این سنسورها در شرایط مختلف چک شده و اگر خطایی در آن وجود داشته باشد، به منظور حفظ ایمنی، اجازه فعالیت به نرد‌بان داده نخواهد شد.
زندی با بیان این‌که سیستم نردبان صبح روز حادثه چک شده و هیچ مشکلی برای آن ثبت نشده بود، گفت: سنسورهای این نردبان با توجه به ضریب ایمنی بالایشان، در صورت بروز حداقل خطا در عملکرد که ممکن است حتی به علت عبور نامناسب از یک دست‌انداز رخ داده باشد، فعال می‌شود.
وی با اشاره به حضورش در محل ایستگاه پس از اتمام عملیات افزود: بعد از حادثه نیز نردبان را چک کرده و هیچ مشکلی نداشت و حتی از کاردان وسیله نیز سؤالاتی را پرسیدم که مشخص شد عملکرد راننده هنگام عملیات صحیح بوده است.
وی درباره این‌که چرا نردبان در روز حادثه باز نشد، خاطرنشان کرد: ممکن است عبور از دست‌انداز باعث هنگ کردن لحظه‌ای سیستم‌های مکانیکی این نردبان شده باشد ضمن این‌که هرگز نمی‌توان درباره هیچ سیستمی مدعی شد صددرصد بدون خطا کار می‌کند.
زندی با اشاره به اعزام نردبان دیگر آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات تعدادی از افراد محبوس در میان شعله‌های آتش از مرگ گفت: مرگ دو زن کارگر باعث تأسف جامعه آتش‌نشانی شد.
مکاتبه با شرکت آلمانی
معاون فنی خودرویی و تجهیزات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این‌که در حال حاضر خودمان مشغول بررسی علت عمل نکردن سیستم نردبان در روز حادثه هستیم، گفت: نقص فنی علت قطعی ندارد و باید آن را بررسی کنیم، اما حدس اولیه ما، خطای لحظه‌ای از سوی سنسور این نردبان بوده است.
به گفته وی، پس از بررسی اولیه، از شرکت آلمانی نیز خواسته می‌شود در این خصوص پاسخگو بوده و اظهارنظر کند.
زندی درباره برخی ادعاهای مطرح شده مبنی بر تحریم‌های کشورمان و نبود قطعات خودرویی و یدکی برای این نردبان‌ها نیز گفت: این موضوع را باید در بحث کلان بررسی کرد و در حوزه اختیارات و وظایف ما نیست، اما ما مشکلی درباره بحث تحریم‌ها و کارشکنی‌ها مشاهده نکرده‌ایم.
تعمیرات و چک کردن در انحصار نمایندگی شرکت آلمانی
این ادعاها در حالی است که وحید ممتحنی مدیر نمایندگی شرکت آلمانی در ایران در مصاحبه با شوک تأکید داشته تعمیرات و چک کردن این نردبان‌ها در انحصار نمایندگی این شرکت است و آتش‌نشانی خودسرانه نمی‌تواند سلامت آن‌ها را تأیید کند.
وی گفت: طبق توافق قرار بود تنها سه تن از سوی آتش‌نشانی آموزش‌های لازم درخصوص نردبان‌ها را ببینند با وجود این ما به هفت آتش‌نشان آموزش دادیم اما آن‌ها تنها گواهینامه گذراندن این دوره را دارند و خودشان اجازه آموزش نداشته و 15 سال خدمات پس از فروش نیز برعهده این شرکت است اما آتش‌نشانی شهرداری تهران به تعهداتش عمل نکرد و هیچ همکاری‌ای در این‌خصوص صورت نگرفت در حالی که به ما اطلاع داده بودند تعدادی از نردبان‌ها ایراد و مشکل دارند.

برخورد با متخلفان
یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که باید منتظر گزارش آتش‌نشانی در مورد حادثه خیابان ابوریحان بود، گفت: اگر قصوری صورت گرفته باشد، از مجرای قانونی با متخلفان برخورد خواهد شد.
عباس قائدرحمت درباره این‌که آیا مجلس در مورد اتفاقاتی مانند آنچه اخیراً در خیابان ابوریحان اتفاق افتاد و منجر به کشته شدن دو تن شد ورود می‌کند یا خیر؟ گفت: امیدواریم این‌گونه اتفاقات در هیچ شرایطی رخ ندهد اما به این نکته باید توجه داشت که سیستم امداد و نجات کشور باید مجهز به تجهیزات روز باشد و اگر از تجهیزاتی استفاده می‌شود که دچار فرسودگی شده و کاربرد خود را از دست داده‌اند باید در جهت به روز کردن آنها اقدام کرد.
وی افزود: تجهیز کردن سیستم امداد و نجات نیازمند اعتبارات ویژه‌ای است که باید مسئولان مربوطه گزارش‌های خود را ارائه کنند تا بتوان از محلی این اعتبارات را تأمین کرد.
این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که هنوز علت دقیق حادثه از سوی مسئولان مربوطه گزارش نشده و در دست بررسی است، گفت: باید منتظر بود تا مسئولان ذیربط گزارش خود را در مورد علت دقیق حادثه ارائه کنند و اگر در اثر یک حادثه چنین اتفاقی رخ داده تلاش شود دیگر تکرار نشود یا اگر کسی قصوری داشته از مجرای قانونی با آن‌ها برخورد شود.
قائدرحمت خاطرنشان کرد: باید منتظر بود تا گزارش آتش‌نشانی به‌طور دقیق ارائه و ابهامات برطرف شود. // 28

منبع : روزنامه ایران

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات