کد خبر: 8522 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰:۰۸ - دوشنبه ۷ بهم ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

کودکان خیابانی قربانی ناهنجاری‌های اجتماعی

یک جامعه شناس در خراسان شمالی گفت: کودکان خیابانی قربانی ناهنجاری‌های اجتماعی هستند.

به گزارش مرآت،حمید خوجانی ، با اشاره به اینکه پدیده کودکان خیابانی از جمله مشکلات اجتماعی است، افزود: این کودکان به دلیل نوع شرایط زندگی علاوه بر اینکه به خود آسیب می‌رسانند، سلامت جامعه و افراد دیگر را نیز به مخاطره می‌اندازند.44_72

وی ادامه داد: همواره کودکان خیابانی از لحاظ جسمانی و روانی در معرض سوء استفاده افراد سودجو قرار می گیرند و در خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها همچون بیماری ایدز هستند.

خوجانی تصریح کرد: از عوامل تاثیرگذار در گسترش پدیده کودکان خیابانی، فقر، بی‌عدالتی، بیکاری و درآمد کم، اعتیاد، از هم پاشیدگی خانواده، بزهکاری، مهاجرت و کمبود و نارسایی قوانین در حمایت از کودکان است. تغییر ارزش‌های اجتماعی در جامعه و نوع خانواده این کودکان از دیگر عوامل ایجاد پدیده کودکان خیابانی است.

وی با بیان اینکه کودکان خیابانی معمولا سنین هفت تا 18 سال دارند، افزود: از عوامل فردی بوجود آمدن پدیده کودکان خیابانی، ایجاد بحران هویتی در برخی نوجوانان است که به فرار آنان از منزل منجر می‌شود. کودکان خیابانی در نوع وضعیت خود کمترین نقشی ندارند و محصول ناکارآمدی ساختارهای کلان جامعه و از هم پاشیدگی خانواده‌ها هستند.

خوجانی، تنظیم قوانین مورد نیاز برای کودکان، حمایت و ارائه خدمات در حوزه آموزشی، پزشکی و مددکاری و روان شناسی و آموزش مهارت زندگی را از جمله راهکارهای جلوگیری از بروز این پدیده دانست.

ایسنا

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات