کد خبر: 853 | تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰:۵۸ - یکشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

تفاوت های مددکاری سنتی و اجتماعی

عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاران اجتماعی خراسان رضوی معتقد است تفاوت مددکاری سنتی و مددکاری اجتماعی در این نکته است که، مددکاری سنتی بر پایه ارزش های اخلاقی و انسانی استوار است در حالی که مددکاری اجتماعی، حرفه ای مبتنی بر دانش، مهارت و ارزش هاست. «هادی آتشی گلستانی» در ادامه می گوید: هدف در مددکاری سنتی حل مشکل روزمره فرد یا خانواده است اما در مددکاری اجتماعی، هدف کمک به فرد یا خانواده به سمت توانمندسازی و رسیدن به مرحله ای است که خود، مشکلات خویش را برطرف سازد.

وی با بیان این که در واقع تمرکز اصلی مددکاری اجتماعی بر اعتقاد به قدرت و قابلیت آدمی برای ایجاد شرایط زندگی بهتر است؛ می افزاید: مددکار اجتماعی به دنبال تکیه گاهی برای گرفتاران نیست بلکه تلاش می کند تا از فرد رنج دیده و گرفتار، انسانی بسازد که نیازمند تکیه گاه نباشد.

امروزه مددکاری اجتماعی در کشورهای توسعه یافته در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا به گرایش های مختلفی تقسیم می شود. «آتشی گلستانی» در این رابطه به خراسان می گوید: به عنوان مثال مددکاری اجتماعی- بهداشتی- درمانی، مددکاری اجتماعی- جزایی، مددکاری اجتماعی کار با کودک و خانواده، مددکاری اجتماعی کار با معلولان جسمی یا ذهنی، مددکاری اجتماعی بالینی، مددکاری اجتماعی در مدرسه و… از گرایش های مددکاری اجتماعی است. وی ادامه می دهد: همچنین سیاست های اجتماعی هر کشور با مددکاری اجتماعی رابطه ای مستقیم و دو سویه دارد. بدین معنا که سیاست های اجتماعی، کلیت عمل مددکاری را تعیین می کند و از سوی دیگر مددکاران اجتماعی در سیاست گذاری های اجتماعی نقش به سزایی دارند. آتشی گلستانی برای مثال به برخی کشورهای غربی اشاره می کند و می افزاید: سمت و سوی خدمات مددکاری اجتماعی در این نوع کشورها به شکل ارائه خدمات اجتماعی به صورت فردی است و شما گرایش مددکاری اجتماعی بالینی را در این کشورها بیشتر مشاهده می کنید. این در حالی است که در کشورهای سوسیال دموکرات، مددکاران اجتماعی بیشتر از روش های مددکاری جامعه ای همانند برنامه ریزی اجتماعی و اقدامات اجتماعی استفاده می کنند.

وی با اشاره به این که مشکلات هر جامعه ای با دیگری متفاوت است و این مشکلات هستند که عمل مددکاری اجتماعی را تعیین می کنند؛ می افزاید: به عنوان مثال در کشورهای اسکاندیناوی مددکاری کار با سالمندان، معلولان و کودکان بیشتر از سایر گرایش ها کاربرد دارد، حال آن که در هندوستان مددکاران اجتماعی بیشتر در زمینه بی خانمانی، کودکان کار و خیابانی و خدمات اجتماعی مشغول فعالیت هستند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات