کد خبر: 8601 | تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰:۱۳ - شنبه ۱۹ بهم ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

عوامل همسر آزاری چیست؟

رییس انجمن آسیب‎شناسی ایران عنوان کرد: مراجعه به مشاوره بهترین اقدام هنگام مشاهده همسرآزاری است.

کوروش محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در زندگی مشترک یکسری توقعات دوجانبه بین افراد وجود دارد که اگر عواملی مانع رسیدن افراد به این توقعات باشد مشکلاتی مانند همسرآزاری به وجود می‎آید، لذا می‎توان علت بروز همسرآزاری را درچند مورد بررسی کرد که اولین موضوع عدم شناخت عمیق طرفین از یکدیگر قبل از ازدواج است.20

وی با تاکید بر اینکه اگر شناخت زوجین در ابتدا از یکدیگر به صورت احساسی و شناخت سطحی باشد افراد در ادامه روند زندگی با مشکل مواجه می‌شوند، اظهار کرد: در دوران قبل از ازدواج یک سری توقعات بی‌پایه و اساس‎ بین زوجین شکل می‎گیرد و افراد برای قانع کردن طرف مقابل گاهی وعده‎هایی می‎دهند که دست‌یافتنی نیست و رفتارهای نمایشی از خود نشان می‎دهند.

رییس انجمن آسیب‎شناسی ایران افزود: زمانی که این افراد در آینده وارد فضای واقعی زندگی می‌شوند همراه با چالش‎های اصلی، به پایه ماهیت درونی خود رجوع می‎کنند و در این شرایط دیگر از توقعات کذایی خبری نیست و با همین اختلاف‌نظر در پی جبران این وعده‎های کذایی از افراد می‌شوند که این انتقام حالت‎های مختلف آزار مانند آزار فیزیکی و بی‏‌توجهی را شامل می‌شود تا به این طریق بتواند خود را به آرامش برساند.

این مدرس دانشگاه، خاطرنشان کرد: افراد همواره از زندگی خانوادگی والدین خود الگو می‎گیرند، لذا در سیستم‎های زن‌سالار و مردسالار یکی از زوجین همواره آزار می‎بینند و کودکان آنان نیز با این باور وارد زندگی می‌شوند، بنابراین همسرآزاری در این مواقع نیز دیده می‌شود.

وی اظهار کرد: در موارد بسیار نادر نیز همسرآزاری به دلیل وضعیت روانی افراد انجام می‌‎شود و افرادی که دارای اختلالات سادیسم هستند با آزار دیگران به آرامش می‎رسند که این نوع اختلالات نه تنها باعث همسرآزاری، حتی باعث کودک‌آزاری نیز می‌شود.

این آسیب‎شناس اجتماعی تصریح کرد: عامل دیگر همسرآزاری می‎تواند برخوردهای مبتنی بر مسایل غیراساسی زندگی باشد که در آن افراد به جای رفتن به سمت عواطف و انتقال انرژی به یکدیگر به سمت رفتارهای دیگر می‌روند. مثلاً ‌افراد در زندگی برای خود اقتداری متصور هستند که احساس می‎کنند در صورت انتقال احساسات خود اقتدار آنان را از بین می‎برد، ولی این برخوردهای سرد نه تنها سبب جریحه‎دار شدن این اقتدار می‌شود، بلکه حس انتقام‎جویی را در فرد متقابل به وجود می‎آورد که باید تاکید کرد همسرآزاری مردان شدید است و حتی آزار فیزیکی نیز مشاهده می‌شود تا جایی که زن احساس اسارت می‎کند. این در حالی است که همسرآزاری زنان بیشتر از نظرعاطفی است.

وی یادآور شد: شرایط کنونی جامعه مانند بیکاری، فرزند طلاق بودن و خیانت نیز باعث افزایش همسرآزاری شده است. همچنین خیانت نیز یکی از مصادیق همسرآزاری است، زیرا افراد نمی‌‏توانند با پرداخت هزینه سنگین مهریه از یکدیگر جدا شوند، بنابراین با عواملی مانند خیانت آشکار که نوعی آزار است، از همسر خود انتقام می‎گیرند.

محمدی اعتیاد را از دیگر دلایل همسرآزاری دانست و ادامه داد: افراد معتاد با وابسته شدن به مواد، پرخاشگر شده و آستانه تحمل آنان کاهش می‎یابد، لذا با کوچک‌ترین موضوعی به آزار همسر خود می‌پردازند.20

وی تاکید کرد: اگر ریشه همسرآزاری در افراد شناسایی شود می‌‏توان در کنترل آن به کمک مشاوره گام‎های درستی برداشت و مشاوره در هدایت همسرآزاری زوج‎ها که گاهی نتیجه رفتار خود فرد است کمک می‌کند، لذا معتقدیم بهترین راه‌حل در این زمینه مشاوره است، ولی متاسفانه مشاوره بسیار مظلوم واقع شده است و افراد فقط هنگام جدایی به یک مشاوره مراجعه می‎کنند، این در حالی است که زوج‎های جوان دقیقاً هنگامی که احساس می‎کنند هیچ مشکلی ندارند و اختلافات آنان بسیار کوچک است به مشاوره نیاز دارند، زیرا افراد به طور طبیعی یک سری راه‌حل در ذهن خود دارند، ولی مشاور می‎تواند راه‌کارهایی را که دیگران نمی‎بینند برای حل مشکل پیدا کند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات