کد خبر: 8697 | تاریخ انتشار: ۱۵:۱۲:۴۵ - یکشنبه ۱۱ اسف ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

هر حوزه اجتماعی باید متولی مشخصی داشته باشد

کرج- ایرنا – مددکار اجتماعی دراستان البرز معتقد است: هر حوزه اجتماعی باید متولی خاص خودش را داشته باشد و در غیر این صورت طرح ها و برنامه ریزی ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی کمتر منجر به نتیجه مطلوب خواهد شد.

احمدعلی جبارزاده روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون با متولیان بی شماری در حوزه های اجتماعی رو به رو هستیم که هر کدام با استناد به قوانین، بخشنامه ها و آیین نامه ها در صدد آن هستند که به جای پاسخگویی لازم و منطقی به مسایل مطرح اجتماعی، متولی مستقیم نبودن خود را توجیه کرده و موضوع به
نهادهای دیگر ارجاع دهند.image_13921120884484
وی تاکید کرد: مشخص و شفاف بودن متولی هر حوزه اجتماعی و وجود الزام قانونی برای سایر سازمان ها در کمک و پشتیبانی از آن نهاد مسوول، می تواند از بسیاری آسیب های اجتماعی پیشگیری کند.
وی با یادآوری جمله ای از ˈامیل دورکیمˈ جامعه شناس فقید فرانسوی مبنی براینکه نمی دانم چرا همه خود را در حوزه اجتماعی صاحب نظر می دانند، گفت: شاید بتوان این پرسش را امروز نیز مطرح کرد که چرا هر سازمان و نهادی خود را قیم مسایل اجتماعی می داند، هرچند که در عمل چندان کاری هم انجام نمی دهد.
جبارزاده افزود: به عنوان مثال در یک موضوع اجتماعی متولیان بسیاری از جمله استانداری، فرمانداری، شهرداری، دادگستری، بهزیستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و … دخیل هستند و همین مشخص و شفاف نبودن متولی اصلی در این حوزه، مشکلات بی شماری را موجب شده که در جا زدن، سکون و محقق نشدن اهداف نمونه ای از آن است.
به گفته وی، مشکل دیگر افزایش روزافزون آسیب های فردی و اجتماعی است، بنابراین پیشنهاد می شود برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی، حاشیه نشینی و دیگر آسیب های اجتماعی، مسوولان ذیربط خیلی واضح و دقیق متولی اصلی پرداختن به این امور را مشخص کرده و سایر سازمان ها را نیز موظف کنند که در کمک به این نهاد مسوول از هیچ کوششی فروگذار نکنند.
جبارزاده افزود: سایر سازمان ها می بایست نماینده ای صاحب نظر و متخصص را معرفی کنند تا به طور ثابت در جلسات و تشکیلات نهاد متولی حضور یابد تا رابطی حرفه ای بین سازمان خود و سازمان متولی باشد.
وی اضافه کرد: همانگونه که در ساخت یک پل روز شمار تعریف می کنیم در کار بررسی و پیشگیری و همچنین مقابله با آسیب های اجتماعی نیز باید نقطه شروع و پایان وجود داشته باشد تا از اتلاف وقت و سرمایه جلوگیری شده و کار به یاس و شکست و فراموشی منجر نشود.
وی گفت: بنابراین در طراحی این جدول زمان بندی ما با برنامه های فوری، کوتاه مدت و بلند مدت روبه رو خواهیم بود و بر اساس آن حرکت خواهیم کرد، هیچ برنامه ای نباید فدای برنامه دیگری شود و همواره باید اولویت ها را مد نظر قرار دهیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات