کد خبر: 8937 | تاریخ انتشار: ۲۲:۵۲:۵۳ - دوشنبه ۱ ارد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

ساخت کمپ ترک اعتیاد ویژه کودکان

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، فاطمه دانشور در نشست خبری خود با اشاره به اقدامات و سرفصل‌های کمیته اجتماعی شورای شهر اظهار داشت: این کمیته پس از شکل‌گیری شورای چهارم و زیرمجموعه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شکل گرفت.

وی تصریح کرد: 9 کمیته زیرمجموعه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر هستند که یکی از آنها کمیته اجتماعی شورا است.13920620000635_PhotoA

دانشور تصریح کرد: در حوزه اجتماعی، گستردگی کار بسیار زیاد است و در این زمینه کمیته اجتماعی کارگروه‌هایی را زیرمجموعه این کمیته تشکیل داد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: کارگروه زنان ـ کارگروه آسیب‌های اجتماعی شهر تهران ـ کارگروه کودک ـ کارگروه مسئولیت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی ـ کارگروه معلولان و همچنین کارگروه جوانان از جمله کارگروه‌هایی هستند که زیرمجموعه کمیته اجتماعی تشکیل شده‌اند و به صورت تخصصی کار می‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در کارگروه زنان دغدغه‌های زیادی مطرح شده است و این در حالی است که در سال‌های اخیر در این حوزه تعامل سازنده و هدفمندی فی‌مابین دستگاه‌ها وجود نداشته است و به صورت جزیره‌ای کار شده است.

دانشور ادامه داد: متأسفانه به دلیل عدم تعامل و همکاری فی‌مابین دستگاه‌ها، هیچ‌یک از سازمان‌ها اطلاعی از نوع کارکرد دستگاه‌ها در حوزه زنان نداشتند، به طور مثال معاونت زنان رئیس‌جمهوری هیچ اطلاعی از امور زنان مجلس نداشته و شهرداری تهران نیز هیچ اطلاعی از این سازمان‌ها نداشته است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: در کارگروه زنان، طرحی در دستور کار قرار گرفت تا مجمع زنان تصمیم‌ساز کشور تشکیل شود و این در حالی است که در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره شده است.

وی گفت: تشکیل نهاد فراقوه‌ای ویژه زنان می‌تواند کمک مؤثری را به مجمع زنان داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: نکته بعدی که در کارگروه زنان و در کمیته اجتماعی به آن پرداخته شده است، توجه به بنیان خانواده بوده است و در برنامه پنج ساله شهرداری و کمیسیون فرهنگی در این خصوص توجه ویژه‌ای شده است.

دانشور تصریح کرد: با توجه به افزایش آمار طلاق و اعتیاد باید توجه ویژه‌ای را به بنیان خانواده کرد و در این راستا باید دستگاه‌های مسئول تعامل سازنده‌ای را داشته باشند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: باید مطالعه و پژوهش بیشتری شود تا دلیل افزایش آمار طلاق در کشور مشخص شود که در این زمینه شوراها می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

وی تصریح کرد: تخصیص میزهای مشاوره رایگان ـ تقویت بینش زنان راجع به خودشان و کارآفرینی ویژه زنان از جمله موضوعاتی است که در کارگروه زنان و در کمیته اجتماعی مورد پیگیری قرار دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: باید به سمت کسب و کارهای خانوادگی گام برداریم و در این زمینه تمامی اعضای خانواده از جمله پدر، مادر و فرزند مشارکت داشته باشند، ضمن اینکه در سایر کشورها مدلی از اینگونه کارها وجود دارد که باید آنها را براساس فرهنگ خودمان به روز کنیم و از آنها استفاده کنیم.

دانشور بیان داشت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز چند موضوع در کارگروه ویژه پیگیری شده است که از آن جمله می‌توان به مقوله کودکان کار و خیابان ـ اعتیاد و کارتن‌خواب‌ها اشاره کرد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: در سال جاری سامان‌سرای ویژه کودکان در یکی از مناطق تهران راه‌اندازی خواهد شد که کلنگ‌زنی این مجموعه در سال 93 انجام خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: بودجه مددسرا و سامانسرای اختصاصی کودکان تأمین شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، ضمن اینکه ترک کمپ اعتیاد ویژه کودکان نیز در تهران ساخته خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: متأسفانه در حوزه ساماندهی کارتن‌خواب‌ها در شهرداری تا به امروز اقدامات خوبی صورت نگرفته است که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد، ضمن اینکه توجه به آسیب‌های نوپدید از جمله اعتیاد اینترنتی، چت‌روم و ازدواج‌های اینترنتی از جمله موضوعاتی است که در کارگروه آسیب‌های اجتماعی پیگیری خواهد شد.

دانشور گفت: کارگروه دیگر زیرمجموعه کمیته اجتماعی، کارگروه مسئولیت‌پذیری اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی است و این چیزی است که در دنیا متداول است، چرا که ما اعتقاد داریم بنگاه‌های اقتصادی باید به مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود عمل کنند و در مقابل نیز از معافیت‌هایی بهره‌مند باشند.

وی افزود: با توجه به موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی، بنا داریم از این ظرفیت در شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده کنیم و در ابتدا این موضوع را از طریق شرکت‌های زیرمجموعه طرف قرارداد شهرداری پیگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: موضوع دیگری که در کمیته اجتماعی در حال پیگیری است، کارگروه ویژه معلولان است که در این زمینه اتاق‌های فکر تشکیل شده است و یکی از دغدغه‌های این کارگروه، مناسب‌سازی معابر و اماکن است که ریاست این کارگروه به عهده آقای صابری عضو روشندل شورای شهر است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: کارگروه دیگری که زیرمجموعه کمیته اجتماعی قرار دارد، کارگروه ویژه کودکان است که دبیرخانه این کارگروه در معاونت اجتماعی شهرداری تهران راه‌اندازی شده است.

دانشور اضافه کرد: کارگروه دیگری که کمیته اجتماعی آن را تشکیل داده است، کارگروه جوانان است که در این اثنا باید نیازهای جوانان را بررسی کنیم که البته مطالعاتی که در این زمینه وجود دارد به 10 سال قبل برمی‌گردد و این مطالعات باید به روز شود.

وی در ادامه نشست خبری خود به برخی از بازدیدهای اعضای شورای شهر از NGOها و نهادهای مردمی اشاره کرد و گفت: در حاشیه این بازدیدها اعضای شوراها از آسیب‌های اجتماعی شهر مطلع می‌شوند که از جمله آن می‌توان به بازدید از محله محمودآباد و کوره‌های آجرپزی اشاره کرد که در آن محله متأسفانه تعدادی از خانواده‌ها در شرایط نامطلوب زندگی می‌کردند.

دانشور گفت: تعدادی از افرادی که در این محدوده زندگی می‌کردند مهاجر و تعدادی دیگر افرادی ایرانی بودند که خوشبختانه از طریق اتاق بازرگانی قرار شد کانکس‌هایی برای این خانواده‌ها ساخته شوند که به زودی این کانکس‌ها و با حضور اهالی رسانه نصب خواهد شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران افزود: از جمله کانکس‌هایی که در محله محمودآباد نصب خواهد شد می‌توان به کانکس آموزش، بهداشت و… اشاره کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه نشست خبری خود از استاندار تهران درخواست کرد راهکاری را برای ساماندهی مهاجرین در سطح شهر تهران اتخاذ کند.

وی افزود: یکی از نکات مهم در کمیته اجتماعی، استفاده از کارشناسان خبره در حوزه اجتماعی است که در این زمینه ما از اندیشمندان دعوت می‌کنیم که در این حوزه کمیته اجتماعی شورای شهر را یاری کنند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی، قوانین و مقرراتی را داریم اما در اجرا با مشکل روبه‌رو هستیم که باید سندی پیوست این قوانین و مقررات تدوین شود تا دستگاه ها ملزم به اجرای قوانین و مقررات در حوزه اجتماعی و کاهش آسیب‌ها بشوند.

دانشور افزود: در حال حاضر دستگاه های مختلفی در حوزه کودکان کار و خیابانی فعالیت می‌کنند که از آن جمله می‌توان به سازمان بهزیستی اشاره کرد که البته این سازمان اگرچه کارهای خوبی را انجام داده اما به دلیل کمبود اعتبارات در این زمینه با مشکلاتی روبه‌رو است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: زیرساخت‌های سازمان بهزیستی با توجه به تعدد فعالیت‌هایش بسیار کم است و در این زمینه باید توجه ویژه‌ای از سوی دولت به این سازمان صورت گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: خوشبختانه شورای چهارم ارتقاء پیدا کرده است و در این جایگاه اعضای شورای شهر مطالبات شهروندان را پیگیری خواهند کرد.

دانشور در ادامه نشست خبری خود از دعوت از رئیس سازمان بهزیستی کشور در جلسه علنی شورای شهر خبر داد و گفت: به زودی هاشمی رئیس سازمان بهزیستی در جلسه شورای شهر دعوت حضور پیدا خواهد کرد تا با همکاری شورای شهر و شهرداری مشکلات کودکان کار و خیابانی بررسی شود.

دانشور گفت: سازمان بهزیستی کشور دارای ظرفیت خوبی است و از مددکاران متخصص دلسوز در حوزه آسیب‌های اجتماعی استفاده می‌کند اما به دلیل کمبود اعتبارات نمی‌تواند خدمات بهتری را به کودکان کار و خیابانی ارائه کند، ضمن اینکه باید سازمان بهزیستی کم‌کم فعالیت‌های خودش را واگذار کند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: در حال حاضر 4 هزار NGO در شهر تهران مجوز دارند که از این تعداد کمتر از 10 ‌NGO فعال هستند.

وی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه باید موانع و مشکلات صدور مجوز برای فعالیت NGOها را برطرف کنیم گفت:‌ یکی از مشکلات NGOها این موضوع است که شورای شهر می‌تواند از طریق تعامل با دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت کشور و سازمان بهزیستی این موضوع را برطرف کند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران افزود: به زودی جانمایی سامانسرای کودکان در تهران با حضور خبرنگاران مشخص خواهد شد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات