کد خبر: 8956 | تاریخ انتشار: ۳:۲۱:۴۷ - جمعه ۵ ارد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

استرس خود را مدیریت کنید

عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن که در اثر بروز استرس های روزانه در افراد رخ می دهد، تاثیرات منفی بر سیستم عصبی اعمال می کند و این تاثیرات منفی در نهایت روح و روان افراد را نیز متاثر می سازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، متخصص ایمونولوژی گفت: مدیریت صحیح استرس به عنوان یکی از اصول خودمراقبتی نقش بسیار موثری در حفظ عملکرد دستگاه ایمنی بدن برای محافظت در مقابل بیماری ها دارد.6513983556271398355627_1977

دکتر جمشید حاجتی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا در این مورد توضیح داد: تعامل و ارتباط بین سیستم های روحی روانی، عصبی و ایمنی (سایکونورو ایمونولوژی) به عنوان سه بخش اصلی بدن انسان به گونه ای است که عملکرد هر کدام می تواند بر دیگری تاثیری مثبت یا منفی داشته باشد.

وی افزود: عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن که در اثر بروز استرس های روزانه در افراد رخ می دهد، تاثیرات منفی بر سیستم عصبی اعمال می کند و این تاثیرات منفی در نهایت روح و روان افراد را نیز متاثر می سازد.

حاجتی اظهار داشت: بروز استرس سبب افزایش ترشح هورمون هایی در بدن می شود که تاثیر کاهنده ای بر عملکرد دستگاه ایمنی بدن دارد.

وی خاطرنشان کرد: این هورمون ها به عنوان هورمون های استرس (گلوکو کورتیکویدها) معروف است. ترشح این هورمون ها سبب می شود بدن در مقابل بسیاری از عوامل بیرونی نتواند پاسخ مناسب ارایه کند و در نتیجه به بیماری ها و مسایل مختلفی دچار شود.

متخصص ایمونولوژی با تاکید بر لزوم مدیریت استرس اظهار داشت: مدیریت استرس و درپیش گرفتن شیوه صحیح زندگی می تواند بر پاسخ های ایمنی بدن و دستگاه های عصبی و روحی روانی بدن تاثیر مثبت داشته باشد.

حاجتی با بیان اینکه آگاهی نسبت به ارزش مسایل مختلف زندگی یکی از اصول شیوه صحیح زندگی است، افزود: آگاهی از اهمیت و ارزش مسایل مختلف زندگی می تواند در کاهش بروز استرس ها به افراد کمک بسزایی کند.

وی توضیح داد: اگر افراد ارزش موضوعات مختلف زندگی را بدانند و متوجه باشند که ارزش موضوعاتی که به خاطر آنها سلامتی خود را به خطر می اندازند، در مقابل ارزش سلامتی بسیار ناچیز است در نهایت می توانند به مدیریت صحیح استرس ها و حفظ سلامتی خود دست یابند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات