کد خبر: 9028 | تاریخ انتشار: ۲۰:۳۳:۲۳ - پنجشنبه ۱۱ ارد ۱۳۹۳ | ۲ نظر | |

بیماران ام اس فریب “یافتم یافتم‌های ارشمیدسی” را نخورند

رئیس انجمن MS ایران با اشاره به اینکه هیچ امکان عقلی برای کشف یک شبه راه درمان ام اس وجود ندارد، به بیماران مبتلا به ام اس توصیه کرد که فریب “یافتم یافتم‌های ارشمیدسی” را نخورند.

hhh351

به گزارش خبرنگار سرویس«سلامت» ایسنا، دکتر جمشید لطفی، در حاشیه نشست انجمن MS در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه بیماران باید اطلاعات را از منابع کاملا مشخص بگیرند، گفت: صرفا فریب آنچه در اینترنت گفته می‌شود و ادعاها را نخورید.

وی با اشاره به اینکه بیماران ام اس از نظر بیماری خود تحت فشار هستند، افزود: این باعث می‌شود عده‌ای سودجو از آن‌ها سوء استفاده کنند. وی با تاکید بر اینکه هیچ امکانی عقلی برای کشف یک شبه بیماری‌ای که ده‌ها هزار موسسه روی آن کار می‌کنند وجود ندارد، بیان کرد: اینکه یک نفر شبانه دارویی را کشف کند، ممکن نیست. اما متاسفانه به خاطر نگرانی‌هایی که بیماران دارند فریب می‌خورند. وی همچنین تاکید کرد: یافتم یافتم‌های ارشمیدسی درباره بیماری‌های صعب العلاج به هیچ وجه قابل قبول نیست.

 

استرس، می‌تواند عامل ام اس باشد، اما قابل اندازه‌گیری نیست

رئیس انجمن ام اس ایران همچنین با بیان اینکه امکان اینکه ثابت کنیم استرس باعث بیماری می‌شود ممکن نیست، گفت: با این حال شواهد نشان می‌دهد به طور مثال یکی دو هفته قبل از امتحانات پزشکی، سلول‌های T کاهش می‌یابد و یکی دو هفته پس از امتحان دوباره به حد نرمال می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه استرس نقشی را در بیماری‌های مختلف از جمله سرطان بازی می‌کند، افزود: اما میزان تاثیر آن قابل اندازه‌گیری نیست زیرا عکس‌العمل‌ افراد در برابر استرس یکسان نیست.

  آمار MS در ایران افزایش یافته است

لطفی همچنین با اشاره به اینکه در حدود 40 – 30 سال قبل ایران از نظر آمار ام اس، در منطقه کم‌خطر قرار داشت گفت: اما امروز این آمار رو به ازدیاد است. علت این شیوع مشخص نیست زیرا ام اس به سه عامل ژنتیک، ایمونولوژی و محیطی بستگی دارد.

وی افزود: ازدیاد جوان‌ها نسبت به نسل و اینکه 70 درصد بیماران ام اس زیر 30 سال هستند، کمبود ویتامین‌ها و مسائل تغذیه‌ای و محیطی می‌توانند در شیوع ام اس نقش داشته باشند. به طور مثال هر چه از خط استوا دورتر شویم احتمال ابتلا به ام اس افزایش می‌یابد.

لطفی همچنین با اشاره به اینکه مسائل مربوط به ژنتیک یکی دیگر از دلایل ابتلا به ام اس است، گفت: با این حال حتی در دوقلوهای یک تخمکی، احتمال ابتلای یک قل به علت ابتلای قل دیگر، 40 درصد است.

این استاد سابق دانشگاه تهران که هم‌اکنون در آمریکا زندگی می‌کند، درباره‌ آخرین خبرهای مربوط به پیشرفت در درمان MS در خارج کشور گفت: داروهای جدیدی به بازار آمده‌اند که 3 مورد آن‌ها خوارکی هستند. این داروها در ایران هم تولید می‌شوند و قابل دسترسی هستند.

وی همچنین درباره هزینه‌ی داروها، توضیح داد: حتی در آمریکا قیمت داروها به علت بالا بودن تکنولوژی ساخت، بالا است و مصرف یک قرص در روز برای برخی بیماران 50 هزار دلار در سال تمام می‌شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " بیماران ام اس فریب “یافتم یافتم‌های ارشمیدسی” را نخورند " ارسال شده است.

  1. با سلام و احترام؛ ضمن تشکر فراوان از توجه وبسایت تخصصی مددکاران اجتماعی به بیماری ام اس؛ قابل توجه جناب آقای لطفی: ای کاش زودتر از اینها در مورد فریبکاریهای سودجویان در خصوص درمان قطعی ام اس اطلاع رسانی می کردید!!! ما در ارتباط با دادگاهی های اخیر شما و چگونگی تبرئه شدن متهمان اصلی پرونده مطلعیم!!! ( قابل توجه شما که هیچ ارتباطی با منبع شایع شده ارتباطات خلافکاران وجود ندارد!!!) لطفاً در مورد پورسانتها هم توضیح… ضمناً هزینه های داروهای خوراکی را هم بفرمایید… همسر عزیز بنده مبتلا به ام اس است ما ماهیانه ۱۸۰۰۰۰۰ هزارتومان بابت داروی خوراکی فامپیرا امریکایی می پردازیم…( البته دارو فقط جنبه تقویتی دارد…) با ثبت سفارش در داروخانه هلال احمر تهران – مشکلات بیماران و همراهان شهرستانی و … در مورد جزییات چرخه مافیایی مباحث درمان دروغین قطعی ام اس به لطف آقا امام زمان اطلاعاتی داریم که در صورت ادامه این مظلوم نماییها ارائه خواهیم داد. یا حق

  2. با آرزوی سلامتی برای همسر محترم همکار عزیزمان و با عرض تاسف از عوامفریبی چنین حضرات مسئولی!

ارسال نظر


آخرین موضوعات