کد خبر: 9033 | تاریخ انتشار: ۰:۰۴:۵۹ - شنبه ۱۳ ارد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

“بنیاد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی” به بهزیستی اضافه می شود

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه اعتبارات امسال در حوزه پیشگیری بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان خواهد بود، گفت: به زودی نخستین بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در تمامی حوزه‌ها افتتاح خواهد شد.

همایون هاشمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بهزیستی بر اساس قوانین و مقررات موجود با ارائه خدمات پیشگیری، اجتماعی، توانبخشی و آموزشی در راستای حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت (جسمی، روانی و اجتماعی) و رفاه اجتماعی به منظور حمایت و توانمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی گروه‌های هدف و آحاد مردم فعالیت می‌کند.

هاشمی خاطر نشان کرد: مأموریت اصلی حوزه پیشگیری، کاهش بار ناشی از آسیب‌های اجتماعی، اختلالات روانی و معلولیت‌ها از طریق کاهش بروز و شیوع آن‌ها و ارتقای فرهنگ سلامت در سطح جامعه است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: شناسایی علل بروز معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی، کاهش مداوم بروز، توسعه و شدت معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی، اصلاح یا تغییر عوامل محیطی که به طور غیرمستقیم در بروز معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی تأثیر دارند (از طریق کاهش عوامل مخاطره‌آمیز و افزایش عوامل محافظتی)، ارتقای سطح سلامت از طریق ارتقای فرهنگ پیشگیری در جامعه، گسترش مهارت‌های زیستی (اعم از زیست شناختی، روان شناختی و جامعه‌ شناختی) و توانمندسازی از عمده‌ترین وظایف بهزیستی در حوزه پیشگیری است.

هاشمی در ادامه به اقدامات، فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد از سوی بهزیستی اشاره کرد و افزود: پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد، آگاه‌سازی و آموزش‌هایی در خصوص مواد و مضرات آن با رویکرد اجتماع محور در محلات روستایی، شهری، آموزشی (مدارس و دانشگاه‌ها) و محیط‌های کار از سال 1374 -درمان و بازتوانی (مرکز درمان سرپایی مرکز درمان اقامتی کوتاه مدت (بستری) ، مرکز بهبودی اقامتی میان مدت و مرکز اقامتی بلندمدت از سال 76 از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: کاهش آسیب اعتیاد (مراکز گذری، تیم امدادرسان سیار و مرکز سرپناه شبانه)، خط ملی اعتیاد (از سال ۷۹ و به صورت کشوری) و کارزار رسانه‌ای شیشه و آگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد از سال ۱۳۹۲ از دیگر برنامه‌های حوزه پیشگیری است.

وی در ادامه به دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی در حوزه پشگیری از معلولیت‌ها اشاره کرد و افزود: برنامه کشوری غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران، برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی، آگاه‌سازی و پیشگیری از معلولیت‌ها، برنامه پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک و پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از دوران سالمندی است.

هاشمی بیان داشت: در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ اعتبارات سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری به ترتیب ۹ -۲۸ -۴۰ میلیارد تومان بوده است که امسال پیش بینی می‌شود اعتبارات در این بخش به ۵۵ میلیارد تومان برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: به‌زودی نخستین بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در تمامی حوزه‌ها در تهران افتتاح خواهد شد و مراجعه کنندگان به صورت رایگان خدمت خواهند گرفت.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات