کد خبر: 9038 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۶ - یکشنبه ۱۴ ارد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

تقویت توان ناجا دربرخورد با مفاسداخلاقی

به گزارش عرش نیوز؛سردار اسماعیل احمدی مقدم صبح امروز در همایش معاونین اجتماعی ناجا با اشاره به اولویت‌های معاونت‌های اجتماعی با بیان اینکه تقویت دوایر مشاوره و مددکاری با تکیه بر علمی تر شدن باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: تقویت بعد اجتماعی به عنوان عامل پیشگیری در معاونت‌های اجتماعی ضروری است و نباید مسائل اجتماعی را امنیتی کرد. به گونه‌ای که در پرونده آن سریال تلویزیونی که در مورد قوم بختیاری بود این مسئله در بعد اجتماعی حل و فصل شد و در مورد فیلم پایتخت نیز مشاهده کردیم که تعدادی مقابل استانداری مازندران تجمع کردند که افرادی بودند که می‌خواستند با مسئله آفرینی نارضایتی به وجود بیاورند که اگر اینگونه باشد دیگر نمی‌شود از هیچ لباس، لهجه و قومی نام برد و در آن سوی قضیه نیز می گویند چرا اقوام را به رسمیت نمی‌شناسید.n00251672-t

وی با اشاره به اهمیت استفاده از رسانه‌ها در جلب مشارکت‌های مردمی گفت: ارتباط با رسانه فقط ارائه خبر نیست و باید با روشهای هنرمندانه از این فرصت استفاده کرد به گونه‌ای که در حال حاضر نزاع یکی از مسائل مهمی است به گونه‌ای که بخش مهمی از قتل‌ها بدون نیت قبلی رخ می‌دهد و اگر سعی کنیم با استفاده از رسانه آستانه تحمل اجتماعی مردم را افزایش بدهیم، اقدام موثری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه باید برای همراه سازی مردم و جلب مشارکت آنها به اقدامات فرهنگی تکیه زد گفت: تجربه ثابت کرده زمانی که به بعد فرهنگی تکیه می‌شود مردم همراهی بیشتری دارند به گونه‌ای که زمانی که ما تمرکز را بر نقاط فساد گذاشته و آمارهایی ارائه می‌کنیم فریاد می‌زنند که فرهنگ از بین رفته است یا در مواقعی دیگر عنوان می‌شود که در ماه رمضان و محرم، روز قدس و … جرایم کاهش یافته است اما واقعیت این است که جرایم کاهش می‌یابد اما دزدها و سارقان نیز در محرم و رمضان دست از کار نمی‌کشند.

وی با بیان اینکه در ابتدای ورود اینترنت 70 الی 80 درصد برای مسائل غیر اخلاقی از آن استفاده می‌کردند گفت: در حال حاضر این رقم به حدود 5 الی شش درصد رسیده است و یک رقمی شده است.

وی با بیان اینکه ممکن است میزان بی‌حیایی در جامعه کمتر شده باشد، گفت: اما آمارها نشان می‌دهد فساد، بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در یک دهه گذشته یا کاهش داشته و یا در برخی موارد همچون تجاوز به عنف، مواردی رشد اندک داشته است که این به دلیل افزایش اعتماد مردم به پلیس است.

وی با بیان اینکه پلیس باید در بحث کشف حجاب حضور و مداخله داشته باشد، گفت: نباید متحجران و خط شکنان جامعه را در دست بگیرند و باید با آنها برخورد کرد.

وی با بیان اینکه ناجا در برخورد با مفاسد اخلاقی توان خود را تقویت کرده، گفت: اما این تقویت به معنای افزایش بگیر و ببند و فعالیت تند نیست بلکه سعی شده است با پرهیز از تنش و رفتارهای ناخوشایند، دقیق و هدفمندتر فعالیت کنیم که این مهم باید در اختیار معاونت اجتماعی باشد و پلیس امنیت اخلاقی برخورد و شناسایی گروه‌های هنجار شکن و توسعه دهنده فساد را کنترل کند.

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم همچنین با بیان اینکه باید به حوزه رسانه‌ها توجه شود، گفت: رسانه پل ارتباطی ناجا با مردم است که این ارتباط و تعامل باید دو سویه و فعال باشد.

وی با بیان اینکه من گلایه‌هایی از رسانه دارم، گفت: توهین، فحاشی و بیان این مطالب که آنها (فرماندهان نیروی انتظامی) سرباز را لب مرز می‌فرستند و خودشان زیر کولر می‌نشینند، درست نیست و واقعیت این است که خودرو من سمند است و در این هشت سال حتی اجازه تعویض مبلمان اتاق خود را هم نداده‌ام.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید فضای نقد سازنده را ایجاد کنند، ‌گفت: باید زبان نقد منصفانه، با ادب و مستدل را فراهم کنند نه اینکه با مسموم کردن فضا باعث بسته شدن فضا شوند.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای اغنا کردن مردم جهت انصراف از ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ها، گفت: در بحث هدفمندی مشخص شد که مردم الزاما به مانند ما فکر نمی‌کنند و با اینکه ما را قبول دارند اما در همه موارد همکاری نمی‌کنند.

احمدی مقدم جدول پلکانی افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی را منصفانه خواند و گفت: با شرایط فعلی و امکانات اقتصادی و اجتماعی این اقدام بهترین راهکار است و مردم بدون هیچ حاشیه‌ای همراهی کردند.

وی با بیان اینکه گاهی حملات غیرمنصفانه‌ای به دولت می‌شود که اتفاق خوبی نیست، گفت: امروز در کشور ما دشمنانی هستند که به دنبال شکاف و دویدن در این شکاف‌ها هستند و باید مراقب باشیم و اگر نقدی صورت می‌گیرد باید عالمانه و راهگشا باشد.

احمدی مقدم همچنین با اشاره به تاسیس معاونت اجتماعی در نیروی انتظامی گفت: یکی از نکاتی که باعث شد معاونت اجتماعی در نیروی انتظامی تاسیس شود جامعه محوری پلیس و تقدم پیشگیری اجتماعی به جای پیشگیری پلیسی بود. از ابتدای ادغام نیروی انتظامی این معاونت با نام مبارزه با مفاسد اجتماعی فعال بود و در حالی که دارای بخش های مشارکت مردمی بود بیشتر ماهیت آن شبیه پلیس امنیت اخلاقی کنونی بود.

رئیس پلیس کشور افزود: یکی از اهداف ما این است که مطالبات مردم را ارزیابی کنیم، آنها را طبقه بندی کرده و رفتار پلیس باید به عنوان سازمانی خدمات دهنده مشتری مدار باشد. باید بتوانیم از نقد و نظر مردم و صاحبان رای استفاده کنیم تا مدیریت بهتری داشته باشیم و در زمان بحران به پیش بینی و پیشگیری برسیم.

به گفته وی، کنترل اجتماعی در دنیا رو به تضعیف است و کسی در این شرایط می تواند مدیریت خوبی داشته باشد که درک صحیحی از مسایل دارد.

احمدی مقدم با اشاره به جنگ نرم برخی از رسانه های معاند گفت: اگر می بینید وی او ای و بی بی سی بر ضد کشور فعالیت می کنند آنها جلوی تصویر هستند و پشت صحنه سرویس های اطلاعاتی ام ای 6 و سیا حضور دارند. سخنانی که دیروز رئیس جمهور در مصاحبه اعلام کرد امروز در رسانه های معاند به صورت حرف مشترک بیان می شود و فقط ادبیات آنها مختلف است. این موضوع نشان می دهد که عملیاتی هوشمند، هدفمند با ابزار قوی در حال انجام است که اگر کسی این موضوعات را درک نکند شکست خورده است.

وی ادامه داد: جنگ نرم فقط تهاجم رسانه ای نیست و روکش آن می تواند فرهنگ و سینما باشد که پشت آن اتاق عملیات دستگاه های اطلاعاتی فعال است.

رئیس پلیس کشور از معاونان اجتماعی پلیس خواست تقلیل گرا نبوده و خود را در سطح پدیده ها پایین نیاورند و در این مورد گفت: باید بتوانیم به جای برخورد با معلول و پدیده با لایه های پنهان برخورد کنیم چرا که پدیده ها تکرار پذیرند مگر این که به اصل آنها توجه شده و با ریشه برخورد شود.

وی با اعلام اینکه دولت و ملت تار و پود یکدیگرند اظهار داشت: اگر دولت در جامعه پیچیده امروز در کنار ملت قرار گیرد با بقا و کمال روبرو است و در غیر این صورت محکوم به شکست است. با قدرت سخت، امنیتی و پلیسی حکومت بقایی ندارد.

احمدی مقدم با اشاره به اینکه پلیس باید اشراف اطلاعاتی داشته باشد تاکید کرد: امروز 95 درصد موارد اطلاعاتی آشکار است و تنها نیاز به یک نگاه تیزبین دارد. اشراف اطلاعاتی یعنی اینکه کانون های آسیب زا شناسایی، کنترل و با آنها برخورد شود. نمونه اشراف اطلاعاتی را می توان در دو انتخابات گذشته مشاهده کرد چرا که با استفاده از تجربیات قبل انتخاباتی امن برگزار شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه با جامعه ایرانی باید به زبان خودمان صحبت کنیم و آنها را اقناع کنیم گفت: روش دیگر کشورها در جامعه ما کارایی ندارد. جامعه ایرانی را باید بر اساس روانشناسی جامعه خودمان بشناسیم. ایران مانند اوکراین نیست که شرق و غربش با یکدیگر تفاوت داشته باشد، خوشبختانه در حال حاضر جامعه ای یک دست و منسجم داریم. اگر با ملت ایران با زبان احترام برخورد شود بدون شک همراهی می کند. به نیروهای پلیس هم گفته ام زبان نیروی انتظامی زبان تهدید نیست.

رئیس پلیس کشور بر لزوم چابک بودن سازمان ها در نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت: نیروهای پلیس باید بسیار چابک باشند تا ا گر حادثه ای رخ داد در کمترین زمان قدرت پاسخگویی داشته باشند و با نوآوری به سرعت این سازمان ها اصلاح و ترمیم شوند. نظامی به بقا می رسد که درک صحیحی از مردم داشته باشد و جدا بودن مسئولان از مردم مزیت محسوب نمی شود.

وی با اعلام اینکه نیروی انتظامی از ارگانهای پر آسیب است، گفت: برخی هنوز هم سنتی فکر می کنند و معتقدند می توانند با دادن پول به پلیس حق را به نفع خودشان تغییر دهند. این در حالی است که اگر بتوانیم نظام شایسته سالاری و سلامت سازمانی را مستقر کنیم به موفقیت رسیده ایم. چندی قبل سفری به عراق داشتم و در آنجا مشاهده کردم این کشور دو برابر ایران پلیس دارد اما هیچکس به قانون احترام نمی گذارد. این در حالی است که اگر ما هم می خواستیم نگاه امنیتی داشته باشیم تعداد نیروهای پلیس مان باید دو یا سه برابر حال حاضر باشد اما خوب می دانیم که با جامعه ایرانی می توان با اقتدار سخت صحبت کرد. جامعه ایرانی را باید باادب و مهربانی جلب کرد.
منبع:ایسنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات