کد خبر: 9374 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۱۹ - یکشنبه ۱۱ خرد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

آرامش روانی هدیه بزرگ والدین به دانش آموزان

ارامش روانی هدیه بزرگ والدین به دانش اموزان است ،ما والدین نقش کلیدی در موفقیت فرزندانمان داریم احترام به وقت ومدیریت فضای أمن روانی فرزندانمان را بارجدیت دنبال کنیم با این تأکید مهم که ایام امتحانات فرزندانمان احتیاج بیشتری به توجه دارند.photo
١)به فرزندانمان تلاش کردن را بیاموزیم وهیچوقت انها را از امتحان نترساتیم ،باید یاد بگیرند که خداوند منان موفقیت رادر سایه سعی تلاش هدیه دانسته است آیه قران است ان مع العصر یسری.
۲) لزوما برای مطالعه آرامش در فضای خانه وخانواده لازم است ،ما میتوانیم خیلی از برنامه های جانبی خودرا حذف کنیم وبعد امتحانات انجام دهیم که با این کار اهمیت وجود واعتماد به نفس فرزندانمان را ارتقا میدهیم.
۳) مکان مطالعه باید ازعوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون ،وتردد سایر اعضای خانواده بدور باشد.
۴) لزوما نظم وترتیب چینش وسائل مورد نیاز در تمرکز مؤثر است لذاتنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.
۵) اعتماد به نفس با توکل بر خدا واعتقاد به تو إنائی فردی حاصل میشود همیشه بدانید که میتوانید إنسان بزرگی باشید.مطالعه زندگی بزرگان دین مان و جامعه علمی گویای این واقعیت است.
۶) بدانیم هر کاری وقت وزمان ویژه ای دارد و هرگز از تختخواب خود به عنوان میز مطالعه استفاده نکنید زیرا مطالعه کردن درمکان خواب یا در جاهای بسیار نرم و راحت یا در حالت خوابیده و دراز کش اشتباه است چون زمینه ذهنی خواب را فرآهم میکند،همان طور که خوابیدن هم نباید در محل مطالعه انجام پذیرد. اگر هنگام مطالعه احساس خواب آلودگی و میل به خواب داشتید حتما مکان مطالعه را ترک نمایید تا در همان جا خوابتان نبرد.
۷) نگارش ونوشتن افکار مزاحم که معمولا برخی که وسواس فکری دارندروی برگه مرتبا فکر شما را از درس دور می کند.
۸) دروس به دو دسته تقسیم میشوند ١-حفظیات که ٢-دروس مفهومی که زمان و وقت مناسب هر گروه درسی متفاوت است دروس حفظی باید فردی مطالعه شوند ومفهومی ها بصورت گروهی.
۹) حتما بین نوبت های مطالعاتی خود حدود ٢٠الی٢۵ دقیقه استراحت فکری و ذهنی داشته باشید و در مواقعی که ۹۰دقیقه مطالعه کردید می توانید تا حدود ۲۵ دقیقه استراحت نمایید.
۱۰) برای مطالعه باریادگیری مؤثر زیر نکات مهم خط بکشید.با رنگهای متفاوت.
۱۱) نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.
۱۲) اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید.
۱۳) تکرار مطالب درسی قدرت ذهن شما را بیشتر می کند
۱۴) همیشه به خود تلقین کنید که توانسته اید با مطالعه کافی و مفید، نمرات بهتری بگیرید.
۱۵) به دقت درس امتحان خود را مطالعه کرده و با تمام توان از فرصت بهره بگیرید و بدانید از دست دادن چنین ایام مهمی جبران ناپذیر نخواهد بود.
۱۶) برنامه مطالعه خود را طوری تنظیم کنید که بعد از حداقل یک بار مطالعه دقیق و عمقی مطالب، حداقل یک بار مطالب امتحانی خود را مرور کنید.
۱۷) حتی المقدور برنامه مطالعه در ایام امتحانات به گونه ای تنظیم شود که در شب امتحان استراحت به میزان لازم وجود داشته باشد.
۱۸) داشتن برنامه غذایی سالم و نشاط بخش و خوابیدن به اندازه کافی در راس برنامه هایتان قرار گیرد.
۱۹) صبح روز امتحان، داشتن روحیه لازم فوق العاده مهم است. خسته و خواب آلود بودن و صبحانه نخوردن از جمله موارد مهمی هستند که باعث می شود دانش آموز در زمان برگزاری امتحان نتواند از پس پاسخگویی به سئوالات امتحان به نحو صحیح برآید.
۲۰) در زمان امتحان هر مسئله و مشکلی را که بر ذهنتان موثر است و انرژی مفید شما را کاهش می دهد و ذهن را درگیر می کند حذف نمایید.
۲۱) آرامش داشتن در روز امتحان فوق العاده اهمیت دارد. افرادی که کارهای خود را منظم تر برنامه ریزی می کنند و به انجام می رسانند کمتر در شرایط تنش امتحان قرار می گیرند.
۲۲) با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شوید.
۲۳) با اطمینان خاطر در امتحان شرکت کنید، مثبت اندیشی کنید. همواره جملاتی مثل «آماده ام» و «به خوبی از عهده آن بر می آیم» را چند بار تکرار و نگرانی را از خود دور کنید.
۲۴) آرام ولی هشیار باشید و در سر جای خود با آرامش مستقر شوید.
۲۵) قبل از پاسخ دادن به سئوالات، به خدای بزرگ توکل کنید و به یاد داشته باشید که: «یاد خداوند آرام بخش دلهاست»
۲۶) در ابتدا نگاهی گذرا به سئوالات بیندازید
۲۷) برای پاسخگویی به سئوالات از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا سئوالات ساده و بعد سئوالاتی که نمره بیشتری دارد و سپس سئوالاتی را که مشکل تر هستند و جواب دادن به آنها وقت بیشتری می گیرد و در انتها سئوالاتی را که نمره کمتری دارند پاسخ دهید.
۲۸)حتما برای امتحانات تشریحی قبل از پاسخ دادن به سئوالات ابتدا خوب فکر کنید.
۲۹) موضوع محوری داشته باشید در امتحانات تشریحی به اصل موضوع بایدبپردازید و به حاشیه نروید. اگر سوال رابلد نیستید سوال بعدی را پاسخ دهید
۳۰) امتحانات از دروسی که مطالعه کردید انجام میشود که شما با امادگی انها را مطالعه کردید پس چرا باید اضطراب داشته باشید ،إفرادی که امادگی ندارند میترسند ًمضطرب هم میشوند .
نکته مهم در نتیجه گیری اینکه ابتدا پس از توزیع سؤالات همه را مطالعه نکنید این کار بدون شک تمرکز تان را از بین می برد لطفا توجه داشته باشید این نکته در تحقیقات علمی انجام شده ثابت شده است ان شاالله موفق باشید .
نگارش همایون قسمتی

مدرس دانشگاه ومشاور خانواده

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات