کد خبر: 9398 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۳۵ - چهارشنبه ۱۴ خرد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

بازدید از منزل در مددکاری اجتماعی

برای امروز قصد دارم به یک سری از نکاتی که در هنگام انجام بازدید از منزل لازمه از سوی مددکاران اجتماعی مورد توجه قرار بگیره اشاره کنم . به همین خاطر از مقدمه ای که استاد گرامی جنای آقای دکتر انور صمدی راد با عنوان استانداردهای ایمنی برای کارورزان و مددکاران اجتماعی  در پیشگفتار کتاب ” راهنمای سرپرستی و کارورزی (کار عملی ) در مددکاری اجتماعی تالیف جناب آقای سید حسن موسوی چلک ” نگاشته اند استفاده کردم و از اونجائی که هم نکات بسیار مفیده و هم امکان داره برخی از مددکاران و کسانی که دانستن این مطالب براشون مفیده ، به آن کتاب دسترسی نداشته باشند این نکات را در وبلاگ مینویسم .

استانداردهای ایمنی برای کارورزان و مددکاران اجتماعی

مددکاری اجتماعی کارآمد و مسئولانه در اغلب حوزه ها و کار با اکثر خانواده های مددجو ، وازجمله ، در مدارس ، عمدتا نیاز مند پیگیریهای مستمر مددجو در مدرسه ، منزل دانش آموز ، محل کار والدین دانش آموز و … است .

فرایند بازدید از منزل مددجو ، لاجرم باید به عنوان بخشی از فرایند پیچیده مددکاری برای یافتن پاسخ مناسب به مشکل دربرنامه کاری مددکاران و مدارس در نظر گرفته شود ، اما از آنجا که دور شدن از محدوده کاری و ورود به محیط های ناشناخته و مشکوک میتواند خطرات عدیده ای برای مددکاران تازه کار ، به ویژه مددکاران زن در بر داشته باشد ، رعایت پاره ای از دستورالعملهای استاندارد باید در دستور کار مددکاران اجتماعی قرار گیرد . موسسات آموزش مددکاری و سرپرستان کارورزی نیز باید التزام به رعایت این نکات ایمنی را به دانشجویان مددکاری گوشزد و تاکید نمایند .images

مددکاران اجتماعی باید به این مسئله توجه کنند که رعایت جوانب احتیاط و ملاحظه سلامت خود را کردن شرط اصلی در تلاش برای رفع مشکلات مددجویا ن و حل و فصل گرفتاریهای آنان است .

در بخشهای زیر نکات ایمنی عمده ای را در ارتباط با مددکاری در مدارس و سایر حوزه ها یی که بازدید از منازل یا محل های کار افراد ضرورت دارد به اختصار بیان میکنم :

الف ) پیش از عزیمت به محل

1 – زمان بازدیدها را به دقت انتخاب کنید:

بازدید از منزل مددجو بهتر است در طول ساعات اول صبح (10- 8 ) صورت گیرد ، و یا بلا فاصله پس از اتمام مدرسه ( 4- 2 بعد الظهر ) چرا که در طول این ساعات ساکنان محل و همسایه ها از جریان امور پیرامونشان آگاه ترند و به آنچه که در همسایگی آنان میگذرد اشراف بیشتری دارند و در عین حال فعالیتهای اول وقت کمتر به تاخیر می افتد .

2- مطمئن شوید که مددجوی شما از آمدنتان کا ملا باخبر است:

بازدید از منزل مددجو قرار نیست یک اقدام غافلگیرانه باشد . علاوه براین ، اگر بازدید اول شما ست ، باید از مددجو بخواهید که در سر کوچه و یا حداقل ، در مقابل در ورودی به استقبال شما بیاید این نکته از نظر رعایت جوانب ایمنی حائز اهمیت است .

3- آشنائی با مکان مورد نظر :

پس از ورود به منزل میتوانید از صاحبخانه بخواهید شما را در محدوده ای که خانه مورد نظر در آنجا قرار دارد بگرداند تا از موقعیت منزل مطلع شوید با این کار ، افراد محل و همسایگان در بازدیدهای بعدی شما را به جا خواهند آورد .

4 – باید بدانید کجا می روید :

اگر برایتان مقدور است یک تلفن همرا با خودتان داشته باشید تا در صورت گم شدن یا بروز هرنوع مشکلی از آن استفاده کنید .

5 – در صورت امکان با کسی همراه باشید :

ازیک همکار بخواهید شما را همراهی کند بخصوص اگر اولین بازدید شماست .

6- مطلع کردن همکاران و سرپرستان :

حتما کسانی را در جریان بازدید خود قرار دهید که کی و کجا می روید و کی برمیگردید . سرپرست اداره ، همکاران بخش و سرپرست کارورزی مهم ترین کسانی هستند که باید از برنامه بازدید ازمنزل شما مطلع باشند .

ب ) رانندگی و پارکینگ00

7 – ساده بودن اتوموبیل

اگر با اتوموبیل خود به محل بازدید میروید ، دقت کنید که بیرون و داخل آن ساده وفاقد ابزار و علایم جلب نظر کننده باشد به این ترتیب بچه های محل و یا افراد خرابکار و سارق کمتر به طرف اتومبیل شما جذب خواهند شد (توجه دارید که معمولا بازدید از منازل در مناطق و محله های محروم بیشتر ضرورت پیدا میکند ).

8 – اطمینان از میزان بنزین

سعی کنید که باک بنزین اتومبیل تان بیش از نیمه بنزین داشته باشد ، چرا که احتمال دارد راه را گم کنید و نیازبه رانندگی طولانی تری داشته باشید .

9 – همیشه درها و شیشه های اتومبیل را کاملا بسته و قفل نمایید .

10 – دقت در محل پارکینگ :

اتومبیل خود را مستقیما در جایی که میروید پارک نکنید ، چرا که در هنگام نیاز فوری به عزیمت ، حمله کننده احتمالی میتواند بفهمد که دقیقا از کجا بیرون می آیید به جای این کار آن طرف خیابان و با فاصله چند اتومبیل از محل عزیمت خود توقف نمائید .

11 – هنگام نزدیک شدن به اتومبیل خود :

همیشه مراقب باشید که کسی دورو بر و یا زیر اتومبیل شما پنهان نشده باشد .

12 – همیشه در مکانهای همیشه روشن توقف کنید .

13 – عضویت در کلوپ امداد اتومبیل :

بهتر است عضو آن دسته از کلوپهای امداد اتومبیل باشید که در جاده های خارج از شهر نیز سرویس دهی دارند .

پ ) در مقصد و منزل مورد بازدید

14 – دقت در ورود به مکانهای سرپوشیده :

هرگز داخل اتاقی که درش باز است و یا صدائی از داخل شما را به درون میخواند وارد نشوید .

15 – نحوه قرار گرفتن در آستانه در :

وقتی در میزنید یا زنگ دری را به صدا در می آورید ، مستقیما در مقابل رودی نایستید : به جای آن به یک طرف متمایل شوید . مراقب سگها ، مکانهای تاریک ، سطوح ناصاف و نامطمئن و یا افراد مشکوک و کسانی که تحت تاثیر مواد مخدر و الکل قرار دارند ، باشید .

16 – بدون رودربایسی و قوی عمل کنید :

اگر احساس میکنید که از موقعیت خود راضی نیستید و یا احساس نا امنی میکنید ، بسیار روشن و قاطع از مددجوی خود برای رفع نگرانی خودتان کمک بخواهید و یا اینکه به آنها گوشزد کنید که در فرصت مناسب تری با آنها ملا قات خواهید کرد .

17 – ادای پلیسها را در نیاورید :

یادتان باشد که شما پلیس نیستید و نمیتوانید جای آنها اقدامی بکنید . در هنگام مواجهه با خطر و سوئ ظن فورا محل را ترک کنید و در صورت لزوم پلیس را در جریان قرار دهید .

18 – ضرورت اعتماد به نفس و حفظ آرامش :

سعی کنید خودتان را خوب بشناسید . اگر احساس نا امنی یا ناراحتی میکنید ، فورا محل را ترک کنید و یا اصلا به آنجا نروید . برای مقابله با هرگونه عامل تنش زا شما باید ابتدا آرامش خود را باز یابید و به اوضاع مسلط شوید .

باید به خاطر داشته باشید که موارد یاد شده فوق تمامی آنچه که لازم است از آنها مطلع بوده و به آنها عمل کنید نیست . اینها تنها نکات مهمی هستند که با توجه به سابقه حوادث رخ داده برای مددکاران زیادی در سراسر جهان و تجربه شخصی نگارنده ، به عنوان هشدار به مددکارانی که نوع و حوزه خدمتشان بازدید از منازل و محل های کار مددجویان را طلب میکند ، تدوین شده است تا با آگاهی بیشتر ، حفاظت شخصی و احتراز از حوادث را مد نظر داشته باشند.

همواره به یاد داشته باشید که به عنوان یک واحد نیروی انسانی ارزشمند ، ملزم و متعهد ید که به فکر حفظ و سلامت و امنیت جانی خود باشید . یک مددکار سالم وایمن میتواند در خدمت همنوعان خود باشد به عبارت دیگر ، یک مددکار ابتدا باید از خود مراقبت نماید و آنگاه در خدمت دیگران باشد .

منبع- خدمات مددکاری 87

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات