کد خبر: 9408 | تاریخ انتشار: ۰:۵۹:۵۴ - پنجشنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۳ | ۹ نظر | |

توضیحات مهم رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در خصوص نامه سرگشاده به وزیر رفاه

IMG11174433چند روز پیش نامه سرگشاده ای از سوی تعدادی از مددکاران اجتماعی، خطاب به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد که پس از انتشار، حاشیه های فراوانی به دنبال داشت.  در این نامه ضمن انتقاد از عملکرد مدیران فعلی سازمانهای اجتماعی کشور، صراحتا از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خواست شده است تا در به کار گیری مدیران فعلی سازمان بهزیستی تجدید نظر کنند و پزشکانی که در پستهای مدیریتی این سازمان قرار دارند و فاقد تجربه، تخصص، انگیزه و خلاقیت هستند را با متخصصین و تحصیلکردگان حوزه علوم اجتماعی جایگزین نمایند. از آنجایی که مطابق آنچه به صورت غیررسمی اعلام شده، امضاهای ذیل این نامه در حاشیه همایش انجمن مددکاران اجتماعی با عنوان “مددکاری اجتماعی و نظم اجتماعی” در تاریخ 5 خرداد 93  اخذ شده است ، در برخی محافل این نامه سرگشاده به انجمن مددکاران اجتماعی نسبت داده شده است. ضمناً این نامه به برخی سازمان ها و ادارات دولتی مرتبط نیز به صورت جداگانه ارسال شده است.

در همین رابطه، سید حسن موسوی جلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی طی نامه ای توضیحاتی را در رابطه با این نامه برای این وبسایت ارسال نمودند. ضمن تشکر از ایشان ، به منظور شفاف سازی هر چه بیشتر موضوع و حواشی آن، متن نامه رئیس انجمن به اطلاع می رسانیم: (با احترام به همه مددکاران اجتماعی این سرزمین که دغدغه حمایت از متخصصین این حرفه و بهبود اوضاع اجتماعی کشور را دارند)

بسمه تعالی

جناب آقای امین موحدی
مدیر محترم وب سایت تخصصی مددکاری اجتماعی

با سلام و احترام،
از این که آن وب سایت تخصصی مورد اعتماد جامعه مددکاری اجتماعی است و مددکاران اجتماعی دل نوشته ها و دغدغه های خود را در آن می نویسند و از آخرین اخبار مرتبط با مددکاری اجتماعی و امور اجتماعی مطلع می شوند، سرمایه ارزشمندی است که بدست آورده اید و از این بابت به شما و همکاران ارجمندتان تبریک می گویم.اما در مورد نامه ایی که نوشته شده توجه شما را به نکات زیر جلب می کنم.
چند روزی است که عده ایی از شرکت کنندگان در همایش تماس های متعددی با من داشتند که نامه ایی که در روز همایش امسال انجمن در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای ارتقاء جایگاه مددکاری اجتماعی به رییس جمهور نوشته شده بود به کجا رسید؟تعجب کردم چون هیچ نامه ایی از طرف انجمن تهیه نشده بود.با تماس های دیگری که گرفتند متوجه شدم در روز همایش از عده ایی امضاء گرفته اند و به هر یک از افراد دلیلی را مطرح می کردند.از جمله این که:نامه برای رییس جمهور و برای تصویب روز مددکار اجتماعی است.به عده ایی هم گفته شده بود که این نامه برای تقویت جایگاه مددکاری است که قرار است برای رییس جمهور ارسال شود.و …
عده ای هم با من تماس گرفتند که اصلا نامه ایی را امضاء نکردند ولی نام شان در لیست امضاء کنندگان است. و …
از اینکه عده ای علاقمند هستند تا درخصوص مسایل مرتبط با مددکاری اجتماعی اقدامی شخصی کنند می تواند پسندیده باشد. ولی این که در روز همایشی که توسط انجمن برگزار می شود و بدون اطلاع مسئولین انجمن، اقدام به چنین کاری می کنند (با هر هدفی)کاری کاملا غیر اخلاقی و به دور از اخلاق مددکاری اجتماعی است لذا از این طریق اعلام می کنم این اقدام از طرف انجمن مددکاران اجتماعی ایران نبوده است.چرا که انجمن هر اقدامی بخواهد انجام دهد حتما بطور شفاف و با لگوی انجمن انجام خواهد داد.گر چه عده ای قلیل از عملکرد انجمن در طول سال های گذشته وحتی برگزاری همایش باشکوه در دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی و اعتماد دستگاه های مختلف اجرایی به انجمن خوشحال نیستند ولی انجمن تعامل با سازمان های اجتماعی مختلف دولتی، غیر دولتی و نهاد های عمومی را سرلوحه کار خود قرار داده است و معتقدیم که در سایه این تعامل است که می توان جایگاه مددکاری اجتماعی را ارتقاء داد. ممکن است عده ای هم با علم به محتوای نامه، آن را امضاء کرده باشند که نظرشان محترم است. امیدوارم که دوستان مددکار اجتماعی من را ترسو خطاب نکنند که بیش از همه در عمل به این نکته پایبند بودم و حاضر نشدم با هیچ پزشکی در حوزه تخصصی معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی کار کنم.ضمن احترامی که برای همه پزشکان فعال درحوزه معاونت اجتماعی قایل بوده و هستم ولی به عنوان یک مددکار اجتماعی حاضر نشدم که مدیریت داشته باشم.تاوان زیادی هم دادم که بیان جزئیات آن را به صلاح نمی دانم و خدا را شکر می کنم که صبر و تحملی به من عطا کرده است که با این ناملایمات کنار نمی روم.گاهی اوقات با حضورم و گاهی اوقات با عدم حضورم از حوزه اجتماعی(سعی کردم) دفاع می کنم.مجددا تاکید می کنم که انجمن در تهیه این نامه هیچگونه نقشی نداشته است.و صداقت با جامعه مددکاری اجتماعی را از اصول اخلاق حرفه ای خود می داند.

سید حسن موسوی چلک
رییس انجمن مددکاران اجتماعی
۱۴/۳/۱۳۹۳

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۹ دیدگاه مطلب براي " توضیحات مهم رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در خصوص نامه سرگشاده به وزیر رفاه " ارسال شده است.

 1. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام و درود خدمت جناب آقای موسوی چلک ریاست محترم انجمن مددکاران اجتماعی و جمیع مددکاران محترم اجتماعی
  یک نسخه از نامه مذکور که به اینباکس این سایت ارسال شده بود و بنا به درخواست تعدادی از مددکاران اجتماعی همچون سایر دغدغه های مددکاران اجتماعی در این وب سایت قرار داده شد که بعدا با آگاهی از مبهم بودن برخی اسامی امضاء کنندگان(بنا به تماس و تذکر دوستان) و نیز تشخیص شائبه نسبت دادن این نامه به انجمن مددکاران اجتماعی ایران و یا حتی خود این وب سایت، این نامه حذف گردید.
  باتشکر-موحدی
  مدیر وب سایت

 2. احمدعلی جبارزاده گفت:

  جناب آقای دکتر موسوی چلک ریاست محترم انجمن مددکاری اجتماعی کشور
  با سلام واحترام
  توضیحاتی بشرح زیر تقدیم می گردد:
  در خصوص نامه هایی که امضاء گرفته شده است یکی برای ریاست محترم جمهور بوده که هنوز تقدیم نشده و دیگری همین نامه به وزیر محترم تعاون بوده است. امضاء کنندگان چه در متن نامه و چه شفاها اعلام نکرده اند که این نقدها از طرف انجمن مددکاری بوده است بلکه بخشی از پیکره جامعه مددکاری نقد می کنند …. اگر مخاطبین نامه بجای پرداختن به اصل و محتوای نقد به حاشیه بپردازند امر دیگری است.
  ارادتمند جبارزاده مددکار اجتماعی

 3. جواد طلسچی یکتا گفت:

  با سلام واحترام. البته پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده و هست و خواهد بود… لازم است بزرگواران و اساتید ما در همایشات و کنفرانسهای مددکاری اجتماعی تدابیر خاصی برای پیشگیری از چنین رخدادهایی بیاندیشند و اتخاذ کنند تا موجب چنین پیشامدها و نتیجه گیریهایی در مورد انجمن مددکاران اجتماعی نشود. چه بسا که بجای این طومار می توانست یک طومار خاص سیاسی برنامه ریزی میشد و عواقب مسلماً خاصی را برای مددکاران اجتماعی ایران رقم می زد. با تشکر از موضع گیری بجا و به موقع جناب آقای دکتر موسوی چلک.

 4. دکتر محامد گفت:

  جناب آقای طلسچی یکتا چه عواقبی ممکن است برای مددکاران اجتماعی پیش بیاید مگر اعتراض به سیستم مدیریتی فرسوده در هر شکل و قالبی از سوی اندیشمندان و کارشناسان چه شکلی می تواند به خود بگیرد. ……این افرادی که … تماس گرفته و فرموده اند که نامه را امضاء نکرده اند چرا خود مستقیماً اعلام براعت نکرده و حضرتعالی را واسطه قرار داده اند؟ …….

 5. دکتر محامد گفت:

  به خوانندگان و مراجعه کنندگان به سایت نظر بنده به تاربخ ۱۸/۳/۱۳۹۳ با سانسور و حذف برخی از جملات در سایت به نمابش گذاشته شده است…

 6. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام و درود خدمت جناب دکتر محامد
  مددکاری اجتماعی در حال حاضر بیش از هر زمانی نیاز به همگرایی و اتحاد دارد و دوستان در قسمت تایید نظرات برخی قسمتهای برخی از نظرات را که احتمالا موجبات خدشه دار شدن این همگرایی می دانند حذف می نمایندونظر حضرتعالی نیز سانسور نشده اشت بلکه قسمتهایی از نظرات حذف شده است

 7. دکتر محامد گفت:

  اگر چنانچه در عرف مدیا (رسانه) حذف و سانسور دو مقوله جدای از هم اند سواد بنده دیگر قد نمی دهد باقی با شماست. از اظهار نظر آزاد نترسید کشور ما تشنه نقد آزاد است نه همگرایی و همدلی کاذب. با بستن دهان گروهی و اجازه اظهار نظر دادن به گروهی دیگر که همدلی ساخته نمی شود. ولی بنده شما را مقصر نمی دانم چرا که بمنظور باقی ماندن سایت و جلوگیری از فیلتر شده آن مجبور به رعایت هر خط قرمر ارائه شده هستید.. صد تأسف که در قرن ۲۱ قادر به اظهار نظر آزاد نیستیم چرا که راهزنان در کمین اند…

 8. یک مددکار اجتماعی امیدوار گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت تمام افرادی که بصورت حرفه ای دغدغه جامعه سالم رو دارند. جناب آقای چلک روز برگزاری همایش من نیز حضور داشتم و در بدو ورود خانم زارع و چند تن دیگر از پرسنل انجمن جهت جمع آوری امضاء فعال بوده اند حتی برای مجاب کردن افراد به امضاء نمودن کاغذی رو نشان می دادن که شخص شما و آقایان قربانی و یزدانی و سایر هیت مدیره انجمن نامه را تایید کرده اند . با این توصیف دو مسئله مطرح می شود ۱) قدرت مدیریت شما چنان قوی است که بین شما و زیر دستان چنین هماهنگی وسیعی برقرار است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟۲) یا الان که متن نامه و واکنش ها مشخص شده دیوار حاشا بالا رفته است البته با معماری شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ که در هر دو صورت برای جامعه مددکاری اجتماعی متاسفم !!!!!!!!!!!

 9. منم امضا کردم ولی اصلا به ما نشون ندادن این متنو بخان بفرستن و سواستفاده کردن از ما فقط همین.

ارسال نظر


آخرین موضوعات