کد خبر: 9480 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۸ - دوشنبه ۲۶ خرد ۱۳۹۳ | ۸ نظر | |

ضرورت گسترش «ازدواج موقت»

دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس، پژوهشی را با عنوان «ازدواج موقت و تاثیر آن بر تعدیل روابط نامشروع جنسی» منتشر کرده است که در آن با ذکر توصیه‌هایی به چگونگی و چرایی رواج ازدواج موقت در جامعه می‌پردازد و پیشنهاد می‌کند که «کانون‌های ازدواج موقت» در ایران تشکیل شود و «این نهاد شرعی به‌عنوان یک هنجار فرهنگی عملا گسترش یابد.» اما در خلال این گزارش آمارهایی در زمینه آسیب‌های اجتماعی در کشور منتشر شده که قابل‌تامل است.index

در بخش دیگری از این گزارش به بدحجابی به‌عنوان آسیب اجتماعی اشاره شده و آمده است که بد «در یک دوره یک‌ماهه تعدادی از زنان و دختران بدحجاب دستگیر شدند که وضعیت آنها در ابعاد مختلف به این شرح است: از نظر گروه سنی بالغ بر 9/78درصد از یادشدگان زیر 15سال، 46/9درصد آنها بین 16 تا 20سال، 31/5درصدشان بین 21 تا 25سال و 13/8درصدشان 26 تا 30سال سن داشته‌اند. به‌لحاظ وضعیت تاهل بالغ بر 84/6درصد از یادشدگان مجرد، 13/1‌درصد از آنها متاهل و 2/3درصدشان مطلقه بوده‌اند. از نظر میزان تحصیلات بالغ بر 46/9درصد از یادشدگان دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم، 27/7‌درصد آنها فوق دیپلم و 25/4‌درصدشان بالاتر از لیسانس بوده‌اند. به‌لحاظ داشتن شغل بالغ بر 25/4‌درصد از یادشدگان محصل، 19/3‌درصد از آنها دانشجو، 5/41‌درصدشان دارای شغل، 5‌درصد کارمند بخش خصوصی، 11/5‌درصدشان خانه‌دار 17‌درصد کارگر یا بیکار بوده‌اند.

به‌لحاظ سابقه دستگیری بالغ بر 87/5‌درصد از یادشدگان سابقه دستگیری نداشته‌اند، 7/5‌درصد از آنها برای بار دوم دستگیر شده‌اند و 5/5‌درصدشان از پاسخگویی به این سوال خودداری کرده‌‌اند.» موضوع سرفصل بعدی این گزارش تعرضات جنسی است: «اعضای هیات‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تحقیقی به روش کمی و پرسشنامه در میان صدها زن جوان بین 15 تا 35 سال در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران در مورد تعرض جنسی به آنان از نوع نگاه‌های معنادار، متلک‌های زننده و… انجام داده‌اند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که 5/72 ‌درصد در مقابل نگاه‌های معنادار، 5/62 ‌درصد در مقابل متلک‌های زننده و 5/12 ‌درصد از زنان در مقابل لمس اعضای بدن سکوت می‌کنند. اینها در حالی است که بیش از 60‌درصد از زنان سابقه این نوع تعرضات جنسی را داشته‌اند.» همچنین در ادامه با اشاره به تحقیقات دیگری که در سال 1387 از چند دانشگاه دولتی در تهران و مراکز استان‌ها و دانشگاه آزاد اسلامی انجام گرفته عنوان می‌شود «از یک جامعه آماری 1984نفر (دختر و پسر) 8/81‌درصد از دانشجویان موافق با گفت‌وگوی دوستانه با جنس مخالف بوده‌اند.» برخی تحقیقات انجام‌گرفته از یک جامعه آماری آمده است که «بر اساس اظهارات کارشناسان در سال 1388 در دهه 1960 و 1970 [1340 و 1350] سن روسپیگری بالای 30سال بود، اما اکنون روسپیگری به 15سال به‌بالا رسیده است.» در ادامه این گزارش‌ها آمده است که «این بخش کوچکی از آمارها در این زمینه است که گوشه‌‌ای از حقیقت را نشان می‌دهد و نه تمام آن را، اما مشت نمونه خروار است و مهم این است که علل و عوامل بروز این وضعیت شناسایی و ریشه‌کن شود تا جامعه سلامتی و صلاح خود را بازیابد.»

سپس گزارش مرکز پژوهش‌ها به بررسی عوامل موثر در گرایش مردم به رفتارهای جنسی آزاد پرداخته و از «عوامل اخلاقی و اعتقادی، تمایل به آزادی مطلق، دنیاگرایی، ضدیت با اسلام و حاکمیت دینی، ضعف علم و ایمان، مسایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و ضعف تبلیغات دینی در کنار تبلیغ بی‌بندوباری به‌عنوان دلایل گرایش به «فحشای جنسی» یاد کرده است.» بخش بعدی گزارش به آمارهای جمعیتی می‌پردازد.«بالغ بر 1/5میلیون‌نفر زن بیوه و مطلقه در کشور وجود دارد و روزانه نیز 160نفر به این آمار اضافه می‌شود. از سوی دیگر حدود 4/5میلیون‌نفر دختر نیز وجود دارند که هنوز ازدواج نکرده‌اند. نکته درخور توجه اینکه فاصله بین سن بلوغ و ازدواج در کشور به‌شدت بالا رفته است، به‌طوری که بین سن بلوغ با ازدواج دختران 18سال و پسران 15سال فاصله افتاده است.» «با فرض مشکل‌بودن ازدواج دایم و قابل‌قبول‌نبودن ازدواج موقت، آمار افرادی که آمادگی تشکیل زندگی مشترک ندارند و به جهت تقیدات مذهبی و اخلاقی به راه‌های انحرافی نیز نمی‌روند و نمی‌توانند به نیازهای جنسی و عاطفی‌شان از طریق مشروع پاسخ گویند، سال‌به‌سال افزایش می‌یابد. ظاهرا در سال 1388 برابر آمارهای موجود، «9میلیون پسر و هشت‌میلیون دختر آماده ازدواج (بین 20 تا 29سال) وجود داشته که در حال حاضر احتمالا بیشتر شده است.»

آمار «مردان ازدواج نکرده در سال 1390 به 13میلیون‌و130هزارو970نفر رسیده است.» «همچنین با جمعیت روبه‌فزونی زنان طلاق‌گرفته و بیوه که ازدواج مجدد نداشته‌اند مواجهیم که وضعیت روانی و معیشتی آنها نگران‌کننده است. در سال 1388 «حدود شش‌میلیون‌زن مطلقه در کشور وجود داشته» که قطعا بر تعداد آن افزوده شده است و نیز «5/1‌میلیون‌نفر» زن بیوه (شوهرمرده) در جامعه وجود دارد که به جهت تلقی منفی در مورد ازدواج موقت حاضر به ازدواج نیستند، در حالی که رسیدگی به افراد آسیب‌دیده و تامین مادی زنان فاقد همسر و سرپرست در هر سنی که باشند، لازم است. «با ازدواج موقت ممکن است بخشی از این دسته زنان تحت سرپرستی و تامین مادی مردان متمکن قرار گیرند و بخشی از ثروت جامعه در محل مناسب صرف شود.» این در حالی است که طبق این گزارش «82درصد از شش‌هزاروصد جوان مجرد 29-15ساله کل کشور با ازدواج موقت به‌عنوان یک راه‌حل موافقت نشان نداده‌اند و تنها 10درصد موافق بوده‌اند.» در پایان کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس با کنارهم‌گذاشتن این آمار و اطلاعات ضمن توصیه به آسانگیری ادارات ثبت برای ثبت ازدواج موقت در جایی غیر از شناسنامه، تاکید کرده‌اند که بخشی به لایحه حمایت از خانواده تحت عنوان ازدواج موقت اضافه شود یا در لایحه‌ای جداگانه نظامنامه قانونی آن با نظر فقها و جامعه‌شناسان و روانشناسان تهیه و به تصویب مجلس برسد.

منبع:‌روزنامه شرق

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۸ دیدگاه مطلب براي " ضرورت گسترش «ازدواج موقت» " ارسال شده است.

 1. مددکار 007 گفت:

  فقط متاسفم
  دوستان گرامی شما فقط به دنبال ساده ترین راه حل برای کم کردن جامعه اماری زنان و مردان مجرد هستید
  سرپرستی و حمایت مادی و معنوی از کودکانی که در این رابطه به دنیا می ایند چه میشود ؟
  آیا این ازدواج جهت تحت حمایت قرار دادن زنان بی سرپرست است یا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  و هزاران سوال دیگر ،که همه میدانند
  با به قول معروف ماست مالی کردن مشکلی حل نمی شود بیایید ریشه ای فکر کنیدو حداقل نظر مددکاران را که در حوزه اسیب ها فعالند جویا شویدو به این مشکل فقط از یک بعد نگاه نکنید لطفــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

 2. موافق گفت:

  چه اشکالی داره آخه. چرا فکر می کنید که ازدواج موقت فقط علیه زنان است. همین طورکه ازدواج فقط به نفع زنان نیست ازدواج موقت هم به نفع هر دو تا ست. اصلا به نفع همه خانواده است. به نفع کل جامعه بشری هست.
  دمکراسی حکم می کنه که این موضوع رو به همه پرسی بذاریم ببینیم کی مخالف ازدواج آسان و موقت هست.
  من موافقم و به نظرم باید نظر جامعه رو با آگاهی کامل نسبت به این موضوع بسنجیم. الان اونقدر در مورد ازدواج موقت بد گفتند که جوانان حاضرند بدون صیغه باهم باشند اما اسم “صیغه ای” و ازدواج موقت روشون نباشه. شما بگید: کدومش بهتره؟ بدون حساب و کتاب و بی نظارت و بدون شرعی بودن دختر و پسر بروند زیر یک سقف یا اینکه بلاخره معلوم باشد که کی به کیه و یک چیز حداقلی بینشان باشد. مطمئن باشید اگه گزینه صیغه رو برداریم کسی نیازهای جنسیش رو غورت نمی ده. اگر هم اینکار رو بکنه و سرکوب کنه از یه جای دیگه و به یک شکل دیگه بروز می کنه.

 3. سحر گفت:

  ازدواج موقت همون خودفروشی و مصداق کامل دید کالا به زن می باشد.

 4. دکتر محامد گفت:

  آیا بد به اضافه حجاب خریدار دارد؟ آیا اعتقاد ما است که فقط درست ترین است؟ شاید این فقط ما هستیم که معتقدیم آن طرز لباس پوشیدن یک معضل است.. آیا حقیقت اینست…

 5. آتنا گفت:

  به نظر من در حال حاضر صیغه یعنی یه کلاه شرعی برای سرپوش گذاشتن بر تنوع طلبی و بی مسئولیتی. من مددکار بهزیستی هستم و بارها شاهد اشکهای زنانی بودم که ازدواج موقت داشتند و از کارشون پشیمون بودند چون به این نتیجه رسیده بودند که با اونها بازی شده. بارها شاهد بودم که زن جوان می خواست نوزاد خودش رو تحویل بهزیستی بده چون حاصل ازدواج موقت بوده و شوهر موقتش بعد از شنیدن خبر بارداری اون رو ترک کرده بود. بارها شاهد نوزادان معصومی بودم که در اماکن مذهبی رها شدند و با پیگیری های نیروی انتظامی مادرشون شناسایی ومشخص شد نوزاد حاصل ازدواج موقت بوده.بارها شاهد گزارش سقط جنین هایی بودم که حاصل روابط نامشروع نبودند بلکه کاملا مشروع و حاصل ازدواج موقت بودند!(سقط های غیر قانونی که گاهی به قیمت جان مادر تموم میشه).

  و بسیار انگشت شمار شاهد ازدواج های موقتی بودم که زن به تمام معنا مورد حمایت شوهر موقتش قرار بگیره.
  تا زمانی که افراد جنبه ی ازدواج موقت را نداشته باشند، یعنی تا زمانی که تعهد و مسئولیت های ازدواج موقت را مساوی تعهد و مسئولیت های ازدواج دائم ندونند:
  *** ازدواج موقت جز آسیب جسمی، روانی و اجتماعی دست آورد چشم گیری نخواهد داشت***

 6. علائی گفت:

  با سلام/برای هر پدیده ایی که بخواهد تغییرات مثبتی در جامعه ایجاد نماید به جهت اینکه منافع شخصی افراد ،گروهها و … را تحت شعاع خود قرار میدهد از طرف آنان مقاومتهایی اتخاذ میگردد،ضرورت نیاز جامعه برای ازدواج موقت برای هر فر د عاقلی محرز و مصرح میباشد شواهد و نتایج تحقیقات صورت گرفته بر این امر صحه گذاشته که آمار ازدواج کم شده،تجرد قطعی در حال شکل گیری هست، فحشا زیاد شده،سن روسپیگری به پائین ترین حد خود رسیده و … اینها برآیند معضلی است که در جامعه داره اتفاق میافته و این علائم و نشانه ها از عدم کارکردنهادهای اجتماعی و … بوده است ،اگر نگرش ما به بحث ازدواج موقت بصورت تعصبی و منافع شخصی نباشد در این صورت ازدواج موقت میتواند بصورت نهادینه در جامعه پذیرفته شده و ابزار مهمی برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات جامعه باشد زمانیکه جامعه ما با انبوهی از جوانان مجرد و از طرفی با تعداد کثیری زنان بیوه روبروست برای هیچ کس انرژی سرکوب شده اینها پوشیده نیست سوالی که مطرحه اینست که: هدایت کردن انرژی این قشر از جامعه باید به کدام سمت جامعه باشد؟آیا این معضل اجتماعی با پاک کردن صورت مسئله برطرف میشه؟ بنابراین جامعه مجبور است با این معضل اجتماعی به هر نحو از ساز و کار و ابزار لازم در راستای هدایت درست این معضل استفاده کرده و نهایتا به راه حل جامع و مانع دست بیابد

 7. ملک علیزاده گفت:

  ازدواج موقت خوب است ولی نیاز به بسته های حمایتی معنوی موقت یا دائم هم دارد اگر با تدبیر کامل این ازدواج صورت بگیرد بعضا بجاست ولی همه گیر شدنش خطاست . یعنی حدود صددرصد خطادارد… دراینجا تاکید نمایم طلاق که بزرگترین آسیب اجتماعی زمان حال درکشورماست اگر پیشگیری شود و اگر ازدواجها از بهترین طریق صورت بگیرند نیازی به رواج ازدواج موقت نخواهد بود مگر مواقعی خاص

 8. فرشید گفت:

  من یه مرد مطلقه از تبریز هستم که بچه دار نمیشم خواهان اشنای با یک خانوم مطلقه از تبریز هستم

ارسال نظر


آخرین موضوعات