کد خبر: 9553 | تاریخ انتشار: ۴:۲۷:۰۷ - پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

تذکر مجلس به دولت: مستمری زنان سرپرست خانوار پس از ازدواج قطع نشود

نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایحه حمایت خانواده به پیشنهاد نیره اخوان؛ نماینده مردم اصفهان، الحاقیه‌ای را به ماده 48 این قانون اضافه کردند که بر اساس آن “زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می‌گردد و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست و درصورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق به زوجه در اثر آن، بیشترین مستمری ملاک عمل است.”

اما این ماده قانونی تا به امروز اجرا نشده است و باعث گردیده تا زنانی که پس از فوت شوهر تمایل به ازدواج مجدد دارند، به دلیل قطع مستمری یا از این اقدام امتناع کرده و یا ازدواجشان را ثبت رسمی ‌نکنند. از همین‌رو جلسه عصر دیروز کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس شورای اسلامی ‌به این موضوع اختصاص یافت.

نیره اخوان بی‌طرف در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، در خصوص مصوبات این جلسه گفت: مستمری زنان سرپرست خانوار بر اثر فوت شوهر، پس از ازدواج مجددشان بر اساس قانون قبل قطع می‌شد و بعضی اوقات هم ممکن بود این ازدواج مجدد موفق نبوده و طلاق صورت می‌گرفت و اینگونه زن مستمری‌اش را از دست می‌داد.

عضو کمیسیون حقوقی- قضایی مجلس شورای اسلامی ‌ادامه داد: ما در سال 90 قانونی تصویب کردیم که زنی که مستمری‌بگیر است، اگر ازدواج کرد، مستمری‌اش قطع نخواهد شد؛ ولی این مصوبه تا به امروز اجرایی نشده است و ما در این زمینه از سازمان تأمین اجتماعی توضیح خواستیم و آنها در جلسه عصر دیروز کمیسیون حضور یافتند تا ابهامات موجود را رفع کنند.

وی افزود: معاون وزیر دادگستری و رابط دستگاه قضایی در این جلسه اذعان داشتند که قانون صراحت دارد که اگر زن سرپرست خانوار مستمری‌بگیر ازدواج کرد، مستمری‌اش قطع نشود؛ ولی آیین‌نامه‌ای در خصوص اجرای آن تدوین نشده و به همین دلیل اجرای قانون مسکوت مانده است.

اخوان تصریح کرد: البته اجرای این قانون از نگاه ما نیاز به آیین‌نامه ندارد، ولی تصمیم گرفته شد تا ظرف ده روز مکاتبابی از طریق رئیس کمیسیون حقوقی- قضایی در این زمینه با سازمان تأمین اجتماعی صورت گیرد تا اگر مشکلی در خصوص اجرای این قانون است، مرتفع شود و مسئولین دولتی ابهامات اجرای آن را در اختیار مجلس قرار دهند تا کمیسیون حقوقی- قضایی، این مشکلات را اصلاح کند و آن را به صحن علنی مجلس ارسال نماید تا پس از آن زنان سرپرست خانوار مستمری‌بگیری که می‌خواهند ازدواج مجددشان را ثبت کنند، مشکلی نداشته باشند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات