کد خبر: 9623 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۷ - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

میادین ورزشی جانشین میادین جنگی

به اتفاق خانواده و با اضطراب در حال نگاه کردن بازی فوتبال ایران و آرژانتین بودم. همه دیدیم چه شد! 90 دقیقه جنگندگی و دویدن و عرق ریختن و حمله کردن و دفاع کردن. مربیانی که از بیرون بازی را آنالیز می کردند و استراتژی می دادند و مدیریت می کردند. تماشاگران در استادیوم و خانواده هایی که درخانه و خیابان و مغازه ها با تک تک بازیکنان کشورشان همراهی می کردند، با حملات آنها خون در رگهایشان می جوشید . وقتی توپ به دروازه شلیک می شد همه یخ می زدیم ، دعا می کردیم ، شادی می کردیم و نگران بودیم. شب تا صبح را بیدار ماندیم.و ناگهان گلی به تورمان رفت. وارفتیم ! بعضی ها اشک ریختند ، بعضی هاداد زدند ، بعضی ها افسرده شدند و بعضی ها قلبشان به درد آمد.index
مطمئنم مردم آرژانتین هم مثل ما بودند. آنها هم مثل ما خندیدند و گریستند. فقط آخر کار اگر چه ما در خیابانها شادی کردیم اما درد شکست را هم در دهانمان مزمزه کردیم ولی آنها غریو شادی و پیروزی را برکشیدند. همچنانکه در والیبال ماهم چنین کردیم و پیروزی را جرعه جرعه نوشیدیم ولذت بردیم .
وقتی به همه اینها فکر می کردم دیدم که میدانهای ورزشی می تواند برای رهبران جهان میدان جنگ هم باشد. اگر نیازی به جنگیدن دارند! نیازی به اثبات کردن حقانیت و توانمندی خود دارند ، اگر می خواهند پرچمشان را بالا ببرند ، همه و همه را می توان در نبردگاه ورزشی نشان داد ، جنگ کرد . اما تفاوتش در اینست که در این رزمگاه خونی ریخته نمی شود ، زنی و بچه ای و مادری بی همسر و بی پدر و بی فرزند نمی شود. بمب اتمی و شیمیایی بر سر کودکان و انسانها فرود نمی آید.هر کس به اندازه توان و لیاقتش به حقش می رسد. و شکست دیگر بهایی خانمان سوز نخواهد داشت. و بعد از این مبارزه بازیگران این جنگ باهم دست می دهند و از زمین خارج می شوند.
آرزو کردم ای کاش رهبران جهان بعد از این به این نیز فکر کنند و تمهیدی بیندیشند تا میدانهای جنگ کشورها و ملتها در استادیومها و میادین ورزشی باشد. همچنانکه آرش کرد. کمانی در تیر کرد و سرحدات کشورش را به دشمن نشان داد. اما آرزو کردم تا بعد از این آرشهایمان بعد از رها کردن تیر از چله کمان زنده بمانندو شاهد و شریک شادی هم میهنانشان باشند و سالیان زندگی بکنند. این هم می تواند رویای شیرین ما باشد.
به امید آنروز
احمد علی جبارزاده
مددکار اجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات