کد خبر: 9643 | تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳:۱۰ - یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ | ۵ نظر | |

مسئول کودک آزاری در مهد کودک ستایش اردبیل کیست؟

به تازگی کلیپی در فضای مجازی بین کاربران شبکه های اجتماعی منتشر شد که مربوط به کودک آزاری به شدت دردناک در یکی از مهد کودک های کشور در اردبیل است.
این ویدئو توسط یکی از کارکنان این مهدکودک از مربی مهدکودک گرفته شده است ؛ در این ویدئو مسئول مراقبت با زور غذا را در گلوی کودک فرو میکند و سپس موی او را میکشد و به سمت دیوار هُلش میدهد و درپی این کودک آزاری و پخش فیلم آن در فضای مجازی و رسانه ای شدن آن ، مدیر و خدمه خاطی این مهد بلافاصله بعد از ورود به دادسرا دستگیر و روانه زندان شدند. برخورد عاجل با مربی و خدمه کودک آزار یک اقدام مثبتی است که می تواند به التیام افکار و احساسات عمومی منجر گردد ،ولی جواب چند سوال ناگفته می ماند:
آیا به نظر شما این اقدام مکفی است؟ اگر همکار مربی فیلمبرداری نمی کردند آیا این قضیه کودک آزاری رسانه ای شده و اقدام عاجل صورت می گرفت؟ مسئولیت اصلی اینگونه موارد متوجه مدیر مهدکودک است یا سازمان متولی مراکز مهد کودک ؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است یک مرور کوتاه بر تعریف کودک آزاری داشته باشیم:
منظور از کودک آزاری به هر گونه رفتار یا کوتاهی در انجام عملی که سلامت جسمی، روانی و رشد کودک را به مخاطره اندازد شامل می شود. کودک آزاری در حقیقت دارای انواع جنسی ، جسمی ، غفلت و عاطفی می باشد. کودکی دوران رشد و شکل گیری شخصیت است. انواع کودک آزاری در این سالهای حساس و مهم، به رشد و سلامت آنان آسیب های جدی می رساند. کودکان آزار دیده در همه جنبه های رشد مانند رشد جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی های فراوانی روبرو خواهند شد. بررسی های انجام شده نشان می دهد بسیاری از کودکانی که در دوران کودکی قربانی آزار و بدرفتاری بوده اند، در بزرگسالی خود به آزار کودکان پرداخته اند و این بزرگترین زیان کودک آزاری است که سبب تداوم آن می شود.index

کودک آزاری در مراکز مهد کودک یک پدیده تازه ای نیست ، و بسیاری از از این آسیب های اجتماعی که چه بصورت پنهانی و چه آشکار صورت بگیرد نتیجه عوامل و علل گوناگون می تواند باشد. که از جمله می توان به عدم واگذاری امتیاز مراکز فوق به افراد واجد شرایط ، عدم استاندارد بودن برخی مراکز مهد کودک و عدم استفاده از مربیان کارآزموده و تحصیل کرده بدلیل مطامع مالی و… اشاره کرد که همه این شرایط در کل به ضعف سیستم نظارتی سازمان متولی یعنی بهزیستی برمی گردد. و تجربه نشان داده است حتی در بسیاری از موارد برملا شدن بروز کودک آزاری چه بصورت خفیف و چه بصورت شدید ، علاوه بر اینکه مدیران مرکز زیر بار مسئولیت نمی روند، گاها کارشناسان بهزیستی هم برخورد عاجلی انجام نمی دهند.
امید بر اینکه ، به جای برخورد احساسی با موارد خاص کودک آزاری ، و مسئولیت گریزی ، سازمان بهزیستی به عنوان متولی امور مهدکودکها ، ضمن ترمیم و تحکیم قدرت نظارتی خود ، با شجاعت مسئولیت این گونه موارد را به دوش بگیرد .

امین موحدی – مددکاراجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۵ دیدگاه مطلب براي " مسئول کودک آزاری در مهد کودک ستایش اردبیل کیست؟ " ارسال شده است.

 1. احمدعلی جبارزاده گفت:

  واقعیت وحقیقت تلخ کودک آزاری مذکور ، نمایی کوچک از صدها و هزاران واقعیت و حقیقت کودک آزاری است که هر روز در بسیاری از نقاط این کشور رخ می دهدو مختص مهدکودک و بهزیستی نیست. حتی فقط مختص کشور ما هم نیست می تواند در هر کشوری و حتی در پیشرفته ترین کشورها هم که حقوق کودک رعایت می شود اتفاق بیفتد! متاسفانه چنین است اما قسمت اصلی قضیه این است که بعد از اینکه فهمیدیم چنین فاجعه ای در نقطه ای از کشور رخ داده است متولیان امر چه می کنند؟ و واضح تر باید دید که بهزیستی با این امر چه خواهد کرد. در برخی کشورها با فردی که چنین آزاری را رسانده است حتی اورا عقیم میکنند چراکه لیاقت پدر یا مادر بودن را ند ارد. باید دید که بهزیستی برای پیشگیری از وقوع مجدد چه خواهد کرد؟ فکر نمی کنید که اگر هر مهدی را موظف می کردند تا دوربین مدار بسته داشته باشند و خانواده ها بتوانند هر لحظه که خواستند با اینترنت داخل مهد و بچه هایشان را ببینند دیگر چنین اتفاقی نمی افتاد . منکر زحمات و ارزشمندی انسانهایی که در مهدها کار می کنند نیستیم اما حساسیت کار چنان بالاست که تمامی پرسنل می بایست از فیلتر ارزیابیهای روانی بگذرند. این خدمه ای که چنین آزار می رساند مگر نه اینکه قطعا یک بیمار روانی است؟ راستی بالاخره نفهیدیم نتیجه بررسیهای بهزیستی در خصوص ۱۵ کودکی که دریکی از مراکز نگهداری بهزیستی فوت کرده بودند چه شد؟ این پیگیری و پاسخ دادن که دیگر ربطی به سواد اجتماعی یا پزشکی ندارد! لطفا پاسخگو باشید بی آنکه بخواهید متقابل برخورد نمایید!!!
  جبارزاده مددکار اجتماعی

 2. امیر مغنی باشی گفت:

  سلام آقای موحدی
  خیلی خوب بود

 3. بهروز علائی گفت:

  سلام آقا امین: خیلی به نکات ظریفی اشاره کردید و از این حیث ما مطمئنیم که باریک بینی و ایراد چنین نقطه نظرات شما به مانندالماسی است که هر نتراشیده ایی را خواهد تراشید .لذا با تمام وجود از شما حمایت میکنیم که در مقابل بی مسولیتهای برخی مدیران حریص،تشنه قدرت،فاقد دانش و علم،مدیریت بوفالویی و… میاستید تا شاید چنین نگرش و افکار تغییر یابد.نهایتا به امید آنکه در چنین مدیریت و ساختار بیمار، شاهد چنین خروجیهایی دلخراش نباشیم.خیلی متشکر / مضافا”، در صورت امکان در یکی از برنامه ها از این فردیکه به خودش این شهامت را در چنان جامعه ایی که کلمه تغییر را با تیر میزنند ،داده و آن را رسانه ایی کرده است، مورد تشویق قرار دهند تا بقیه کارشناسان مهدها این جرات را برای خودشان بدهند و از این کارهای ضد بشریت (کودک آزاری )ممانعت به عمل آید

 4. sepehr گفت:

  احسن استاد بسیار عالی بود

 5. همکار گفت:

  مقاله نقدی بر پرونده کودک آزاری در مهد اردبیل را حتما توصیه می کنم بخوانید و با ضعف های بنیادین مدیریتی در سازمان بهزیستی بیشتر آشنا شوید. سازمانی که متاسفانه عمکرد ضعیفش بستر انحطاط را در جامعه اسلامی ایرانی ترویج کرده و شرایط را برای ضربه دیدگی نظام مقدس اسلامی فراهم می سازد. سازمانی که در ان افرادی با دغدغه سیاسی و مطامع اقتصادی و ضعف در نگرش اجتماعی خوب یافت می شوند . این ها نظر شخصی و فردی من است . کسی که این سازمان را از ریشه می شناسد و اگر بخواهد مگوهای سازمان را افشا کند، سوراخ موش برای خیلی ها میلیاردی می ارزد. ولی بنا به مصالحی چند فعلا قصد جنجال وجود ندارد. اگر کسی را خدا بزند، هیچ بشری نخواست توانست او را بلند کند، ولی زدن ما ممکن است شرایط را برای مظلوم نمایی و ظاهر فریبی و منافق صفتی و بی تقوایی باز کند.
  این توضیحات را نوشتم تا تن بعضی از نامدیران با خواندن این مطالب اندکی بلرزد، چون خوب من را می شناسند و هویت بنده برای آنها مجهول نیست. تاکید کردم که نظرات شخصی است تا بهانه بدست افراد معلوم الحال برای شکایت از رسانه ندهم . هر چند ترسی از این حوزه برای بنده نوعی وجود ندارد و مفسده را با بحران جواب خواهم داد.
  امیدوارم خداوند همه ما را هدایت کند و از غفلت دور سازد و بجای حرام خوردن و کم کاری و سو مدیریت، اصلاح کنندگی امور مردم را در دستور و اولویت کار خودمان قرار بدهیم. آمین

ارسال نظر


آخرین موضوعات