کد خبر: 9722 | تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳:۲۴ - سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

دستاورد های اولین و دومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران چه بود؟

در چند روز گذشته خبری در پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی ایران در رابطه با برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران به نقل از سید سعید حسینی دبیراجرایی این کنفرانس درج شد. برای کسب اطلاعات بیشتر از این کنفرانس خبرنگار پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی به سراغ آقای دکترسیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و دبیر علمی دبیر کنفرانس رفته و اطلاعاتی دررابطه با کم و کیف سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی و دستاوردهای کنفرانس اول و دوم کسب کرده است.آنچه درپی می آید گزارش مختصری ازاین مصاحبه است.

موسوی چلک : همان طور که می دانید در سالهای 1387و 1390 دو کنفرانس ملی ( اولین و دومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران ) توسط دانشگاه آزاد اسلامی گناباد وانجمن مددکاران ایران برگزار شد که در محافل علمی و اجرایی کشور بازتاب گسترده ای داشت . کنفرانسهای مذکور با همکاری علمی بسیاری از محافل دانشگاهی از جمله دانشگاه های علامه طباطبایی ، علوم بهزیستی تهران ، شاهد ، تربیت معلم و دانشگاههای آزاد واحدهای تهران مرکزی ، رودهن ، اراک ، خمینی شهر ، کرمان و شوشتر که دارای رشته مددکاری هستند و همچنین با همکاری انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و با حضور غالب اساتید برجسته این رشته و بسیاری از مقامات برجسته کشوری برگزار گردید .2

از سوی دیگر تقریباً تمامی دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه مددکاری اجتماعی از جمله قوه قضائیه ، سازمان زندانها و اقدامات تأمینی ، سازمان بهزیستی کشور ، نیروی انتظامی کشور ، شهرداری تهران ، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، کمیته امداد امام خمینی ( ره ) ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ( پخش تیزر از شبکه یک سیما بصورت رایگان ) ، شرکت ملی نفت و جمعیت هلال احمر در کنفرانس های مذکور مشارکت داشته اند. مهمترین دستاوردهای کنفرانس های مذکور را می توان بشرح زیر برشمرد:

خلاصه دستاورد های اولین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران

«مددکاری اجتماعی، سلامت و رفاه اجتماعی»

1- آغاز یک تغییر در رویکردهای مددکاری اجتماعی از مددکاری اجتماعی مشکل محور به نیاز محور در تاریخ 50 ساله مددکاری اجتماعی با رویکرد علمی در ایران.

2- اجماع صاحب نظران مددکاری اجتماعی کشور مبنی بر ضرورت تولید دانش در این حوزه.

3- همگرایی بیشتر بین سازمان های مرتبط با حوزه مددکاری اجتماعی در ایران.

4- حساس سازی مسئولین در حوزه اجتماعی

5- ایجاد انگیزه در دانشجویان

6- برگزاری کارگاه های آموزشی

7- استفاده از دانش وتجارب صاحب نظران و پژ‍وهشگران رشته های مختلف برای ارتقاء جایگاه مددکاری اجتماعی.

8- آسیب شناسی مددکاری اجتماعی در ایران

9- انتقال تجارب جهانی در حوزه مددکاری اجتماعی

10- انتقال تجارب موفق داخلی در حوزه مددکاری اجتماعی

و ……

خلاصه دستاورد های دومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران

«مددکاری اجتماعی، سیاستگذاری اجتماعی»

1- توجه به جایگاه و نقش مددکاری اجتماعی در سیاستگذاری اجتماعی.

2- تحلیل وضعیت اجتماعی کشور با حضور خبرگان حوزه اجتماعی

3- بررسی چشم انداز مددکاری اجتماعی بر اساس مولفه های اجتماعی ایران 1404

4- بررسی جایگاه سازمان های مختلف در حوزه سیاستگذاری اجتماعی

5- نیازسنجی پژوهشی

6- برگزاری کارگاه های آموزشی جهت ارتقاء دانش مددکاران اجتماعی

7- ارزیابی سیاست های کشور در حوزه اجتماعی از قبیل: زنان، کودکان، آسیب دیدگان اجتماعی،زنان سرپرست خانوار، خانواده های معظم شاهد، مراکز درمانی، زندانیان، معتادین، معلولین، …

8- انتقال تجارب موفق داخلی و جهانی در حوزه های مرتبط با مددکاری اجتماعی

9- اخذ یافته های پژوهشی در کشور در حوزه مددکاری اجتماعی

و ……

ضرورت سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در شهریور 1393 چه می باشد وچرا موضوع آنجایگاه امور اجتماعی و مددکاری اجتماعی در برنامه ششم توسعه کشور انتخاب شد؟

موسوی چلک : بر اساس فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر لزوم توجه به مباحث اجتماعی و ضرورت اراده و همت مسئولین کشور در کاهش آسیبهای اجتماعی و برخورد پیشگیرانه با تهدیدات اجتماعی فراروی جامعه و نیز توجه ویژه دولت محترم تدبیر و امید به حوزه اجتماعی و تاکید بر نقش زیربنایی آن در توسعه پایدار، با عنایت به آغاز برنامه ششم توسعه کشور در ابتدای سال 1394 و ضرورت تمرکز بر برنامه راهبردی مذکور و ارائه بسته های پیشنهادی مناسب از سوی محافل علمی به برنامه ریزان کشور و همچنین با توجه به حمایت غالب اساتید برجسته و فرهیختگان حوزه اجتماعی از کنفرانس هایی که توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد با همکاری سازمان های مرتبط برگزار گردید و اظهار علاقه آنها بر تداوم این مهم، به نظر می رسد برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در سال 1393 با رویکرد “تحلیل و تعیین جایگاه امور اجتماعی و مددکاری اجتماعی در برنامه ششم توسعه کشور” ضروری است.

در این راستا ملاقات حضوری برکزارکنندگان کنفرانس و مسئولین شهرستان (ریاست محترم دانشگاه ، فرماندار محترم شهرستان و نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی ) با معاونت محترم رفاه وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ، ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور، ریاست محترم سازمان زندانها و اقدامات تأمینی کشور ، ریاست محترم کمیته امداد امام خمینی (ره) ، قائم مقام محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، معاونت محترم برنامه ریزی شهرداری تهران و ریاست محترم سازمان رفاه شهرداری تهران نتایج مطلوبی را در پی داشته و مسئولین مذکور از برگزاری کنفرانس استقبال نموده اند. محورهای کنفرانس به شرح ذیل تنظیم شده اند:

الف: سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه در حوزه اجتماعی

ب: احکام برنامه ششم توسعه در حوزه های:

ارتقاء سلامت اجتماعی

افزایش سرمایه اجتماعی

کنترل و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

توسعه خدمات اجتماعی در مناطق شهری

ارتقاء سطح رفاه و تامین اجتماعی

ارتقاء سطح کیفی و کمی آموزش در حوزه های رسمی و غیر رسمی

ارتقاء کیفیت خدمات رسانه های جمعی

پیشگیری از مهاجرت های بی رویه و تلاش در جهت ایجاد مهاجرت معکوس

رسیدگی به وضعیت سکونتگاههای غیر رسمی

مواجهه با فضای مجازی و کنترل آسیبهای ناشی از آن

مواجهه با تهدیدات جمعیتی

افزایش سطح اشتغال ، بویژه در خانواده های کم درآمد و آسیب پذیر

گسترش نشاط اجتماعی در آحاد مختلف جامعه

انضمام پیوستهای اجتماعی به فعالیتهای سایر حوزه ها

توجه به اقشار آسیب پذیر از جمله خانواده های نیازمند ،سالمندان ،کودکان،زنان، خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، خانواده های زندانیان ، بازماندگان سوانح و حوادث طبیعی ، مبتلایان به بیماریهای خاص و اچ. آی. وی.

تنظیم یک بسته پیشنهادی نسبتاً جامع برای برنامه ششم توسعه، گستردگی محورهای آن را ایجاب می نماید ، از سوی دیگر نیل به این هدف فقط از طریق مشارکت وسیع محافل علمی و سازمان های اجرایی ذیربط میسر خواهد بود.

لذا برگزارکنندگان همایش برآن شدند که در قالب یک اقدام پژوهشی کارگروههایی مرکب از اساتید دانشگاه و مدیران پژوهشی سازمانهای مرتبط، تشکیل و مکاتبات با تمامی استانهای کشور را از طریق کارگروههای مذکور صورت دهند .اقذام مذکور شامل دو مرحله خواهد بود.

نخست – تحلیل وضعیت موجود : در این راستا بمنظور جمع آوری مشکلات مرتبط با جامعه هدف از طریق کارگروههای تشکیل شده در هر یک از سازمانهای مشارکت کننده، مکاتباتی با مدیران اجرایی آن سازمان صورت گرفته و مشکلات مرتبط با جامعه هدف از تمامی استانهای کشور جمع آوری می شود. سپس کارگروه پژوهشی مربوطه با دسته بندی مشکلات اقدام به طبقه بندی آنها در سطوح خرد و کلان می نماید.

کارگروههای پیش بینی شده عبارتند از: 1- آسیبهای اجتماعی که خود به چند کمیته تقسیم خواهد شد. 2- زنان 3- معلولین 4- کودکان 5 – اشتغال (با تمرکز بر خانواده های کم درآمد) 6- فضای مجازی 7- سالمندان 8- سکونتگاههای غیر رسمی 9- سلامت، سرمایه و نشاط اجتماعی 10- آموزش 11- رفاه و تاًمین اجتماعی 12- جمعیت 13- آسیب دیدگان حوادث و بلایای طبیعی و نهایتاً کارگروههای 14- تلفیق و 15- سیاستگذاری با ادبیات مناسب و یکسان اقدام به تنظیم و ارائه خروجی های منسجم و هدفمند می نمایند.

دوم – شناسایی راهکارهای مشکلات به منظور نیل به سیاستها و احکام برنامه ششم با در نظر داشتن چشم انداز 1404 : در این مرحله نیز پس از جمع آوری راهکارهای پیشنهادی مدیران استانی در هر یک از سازمانهای مشارکت کننده نشست های علمی متعددی توسط کارگروه پژوهشی آن سازمان تشکیل و بسته های پیشنهادی برای هر سازمان ارائه می گردد، سپس با ادغام این بسته ها ، یک بسته پیشنهادی کلی برای برنامه ششم قابل حصول خواهد بود . ارسال بسته پیشنهادی نهایی برای صاحب نظران مطرح کشور با تخصص های مختلف (در حوزه های جامعه شناسی ،روان شناسی ،اقتصاد،مدیریت ،حقوق ، آموزش و پرورش و حوزه های علیمه ) و لحاظ نمودن نقدها و توصیه های اساتید مذکور در اصلاح نهایی بسته پیشنهادی نیز تکمیل کنندۀ بحث خواهد بود. بدیهی است،

در این راستا با بسیاری از اساتید برجسته و صاحبنظران مطرح کشور در دانشگاههای علامه طباطبایی، علوم بهزیستی و علوم وتحقیقات تهران هماهنگی های لازم صورت گرفته است، ولی اقدام نهایی منوط به میزان برخورداری مجریان از حمایت مسئولین و مقامات کشوری است.
منبع- پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات