کد خبر: 9744 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۰۸ - سه شنبه ۲۱ مرد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

تشکیل تیمهای مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از تشکیل تیمهای ۲۶ نفره مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا در ۳۱ استان کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر وحید قبادی دانا در جلسه کمیته آموزشی تیمهای مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث اظهار داشت: اعضای این تیم ها، اعضای سازمان جوانان هلال احمر هستند که در رشته هایی همچون روان شناسی، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی تحصیل کرده اند.

وی گفت: ایده آل این است که در بحرانها روان پزشک، روان شناس یا یک فرد دارای دکتری مددکاری وارد شود اما عملا چنین کاری امکان ندارد بنابراین باید از بازوهای ترویجی استفاده کنیم و حداقل افت علمی را در پروسه انتقال شاهد باشیم.IMG12363846

قبادی دانا افزود: اعضای تیمهای مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث باید آموزشهای مداوم ببیند و سابقه حضور در حوادث و بلایا را داشته باشند.

وی ادامه داد: حتی می توان برای این تیمها در حاشیه شهرها که افراد آسیب دیده کم نیستند، مانورهایی را در طول سال برگزار کرد.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر گفت: در نهایت باید در زمان بحران ۳۱ تیم ۲۶ نفره از سراسر کشور را در مدت زمان ۴۸ ساعت راهی مناطق حادثه دیده کنیم.

قبادی دانا افزود: در وهله نخست، راه اندازی یک تیم در هر استان مد نظر قرار گرفته است که این تعداد می تواند در سالهای آینده افزایش یابد و یک استان چند تیم مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث داشته باشد و با تعداد دانشگاه های موجود و دانشجویان علاقمند در رشته های یاد شده، این کار شدنی است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه پشتوانه علمی خوبی شامل سازمان نظام روان شناسی، مرکز تحقیقات روان پزشکی دانشگاه تهران، انجمن علمی مددکاری اجتماعی و انجمن های روانشناسی برای آموزش این تیم ها در نظر گرفته شده است و فقط نیازمند یک برنامه ریزی مناسب و منسجم هستیم.

قبادی دانا گفت: یک مرکز مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا نیز در فدراسیون وجود دارد که با آنها نیز ارتباط خواهیم داشت و اگر آمادگی تیم ها حفظ شود می توان در حوادث طبیعی و غیر طبیعی در سطح بین المللی نیز وارد شد.

وی یادآور شد: در گذشته کارهای خوبی در خصوص ایجاد تیمهای مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا در سازمان جوانان انجام شده که این اقدامات باید ارتقا یابد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: البته ما قصد نداریم با تشکیل این تیمها تمامی مشکلات روان شناختی کشور را حل کنیم زیرا در حیطه اختیارات جمعیت هلال احمر نیست که تمام حمایت های روانی کشور را ساماندهی کند ولی بحث حمایتهای اولیه روانی و اجتماعی را می توان انجام داد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات