کد خبر: 9767 | تاریخ انتشار: ۹:۵۳:۱۲ - پنجشنبه ۱۶ مرد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

رهبر: انصار حزب‌الله قصد کتک‌کاری ندارد

درخواست انصار حزب‌الله برای برخورد با بدحجابی و واکنش صریح وزارت کشور با این درخواست و غیرقانونی خواندن این کار موجب شد که رویارویی در این میان صورت بگیرد که گویا هیچ کدام قصد کوتاه آمدن از مواضع خود را ندارند.

اعتماد با محمدتقی رهبر، امام جمعه موقت اصفهان که گه‌گداری به جلسات انصار حزب‌الله هم می‌رود گفت‌وگویی کرده تا روشن شود هدف انصار حزب‌الله از درخواست جدیدش چیست؟ چگونه می‌خواهد نهی از منکر کند و آیا این نهی از منکر بالاخره نیاز به مجوز قانونی دارد یا خیر؟ محمدتقی رهبر تاکید می‌کند که انصار حزب‌الله هدفی جز دادن تذکر لسانی مودبانه به مردم ندارد، قصد کتک‌کاری و توهین به زنان را ندارد و تنها می‌خواهد شعار اسلام را سر دهد. با وجود آنکه بارها تاکید می‌کند که چنین کاری باید با مجوز و موافقت دولت صورت بگیرد اما باز هم تاکید می‌کند که همان‌طور که برای نماز و روزه نیازی به اجازه دولت نیست برای امر به معروف و نهی از منکر هم چنین اجازه‌ای نیاز نیست.406477_397

شما یکی از افرادی هستید که برای سخنرانی به نشست‌های هفتگی انصار حزب‌الله می‌روید. از طرح جدید آنان برای مقابله با بدحجابی که اخیرا محل اختلاف با وزارت کشور هم شده است چقدر باخبر هستید؟

اتفاقا من دو هفته پیش در نشست انصار حزب‌الله سخنرانی داشتم. این خواسته آنان برای امر به معروف و نهی از منکر آنجا نیز مطرح شد و من هم پاسخ دادم که نهی از منکر وظیفه هر مسلمانی است که اگر یک منکر در جامعه می‌بیند، تذکر بدهد و نهی کند اما آنچه که اهمیت ویژه‌ای دارد «نوع برخورد» است. برخی‌شان از من پرسیدند که چه مقدار باید برخورد کرد که هم گفتم تذکر لسانی بهترین روش است که به صورت مودبانه، مشفقانه و ناصحانه باید صورت بگیرد. البته اینکه عده‌ای بخواهند برای نشان دادن مخالفت‌شان با بی‌بندو باری‌های جامعه حرکتی صورت بدهند باید با هماهنگی باشد و موافقت مسوولان کسب شده باشد تا اگر لازم شد از سوی دولت هم از کار آنان دفاع شود.

یعنی شما با درخواست آنان موافق هستید؟

من با اصل موضوع مخالف نیستم چراکه در جامعه ما بی‌بند و باری بسیار زیاد شده است و عده‌ای خاص عروسک و مانکن خیابان‌ها شده و احساسات مردم را جریحه‌دار می‌کنند. قبلا نیروی انتظامی حرکتی در مبارزه با این وضعیت داشت اما حالا حرکت محسوسی نمی‌بینیم. با این وجود اگر سایرین هم می‌خواهند حرکتی بکنند باید در چارچوب قانون باشد. روش‌شان نیز باید تذکر لسانی باشد که رهبری نیز در مورد آن تاکید بسیاری داشته‌اند و به صورت مودبانه و ناصحانه عمل کنند.

با وجود تاکیدی که شما به لزوم هماهنگی این تحرکات با دولت دارید اما دو روز پیش آنان خطاب به وزارت کشور اعلام کردند که برای انجام وظیفه شرعی خود هیچ نیازی به مجوز دولتی ندارند.

البته نمی‌دانم در چنین شرایطی باید چه کرد؟ به هر حال وزارت کشور خود مکلف به این تکلیف شده است. زمانی که بحث عفاف شد دولت یازدهم اقدام در این مورد را به وزیر کشور محول کرد و حتی مجلس نیز به همین خاطر که پاسخ مناسبی داده نشده بود به وزارت کشور کارت زرد دادند. به هر حال افکار عمومی انتظار دارد که از سوی وزارت کشور در این مورد حرکتی صورت بگیرد. بهتر است که اگر قرار است جوان‌ها کاری بکنند موافقت شود. البته امر به معروف و نهی از منکر اجازه‌ای نمی‌خواهد اما بهتر است که با اجازه و هماهنگی مقامات دولتی باشد.

خب فکر می‌کنید انصار حزب‌الله برای مقابله با بدحجابی چه می‌تواند بکند؟

اقدامات آنان باید به طوری برنامه‌ریزی شده باشد که بازتاب نامناسبی نداشته باشد. عده‌ای برادر دلسوز می‌خواهند با بدحجابی مقابله کنند همین.

ببینید بحث بر سر این است که برادران انصار حزب‌الله در سال‌های گذشته چنین درخواستی نداشته‌اند و اینکه حالا و درسال اول فعالیت دولت یازدهم چنین تقاضایی را مطرح کرده‌اند این شبهه به وجود می‌آید که سکوت سال‌های گذشته آنان معنی‌دار بوده است.

انصار حزب‌الله به دنبال معارضه با دولت نیست. به هر حال ما در سال‌های اخیر هم در مبارزه با بدحجابی حرکت‌های مردمی داشته‌ایم.

اما مشخصا انصار حزب‌الله چنین فعالیت‌هایی در سال‌های اخیر نداشته است.

حالا شما اسمش را بگذارید انصار حزب‌الله یا هر چیز دیگری. به هر حال ما حرکت مردمی داشته‌ایم. هرچند که دولت احمدی‌نژاد و سایر دولت‌ها هم در این مورد کاری نکرده‌اند و واقعا ما با کم کاری در این حوزه مواجه بوده‌ایم.

در نهایت باید در این مورد چه رفتاری کرد؟

من در عین حال که احترام به قانون را لازم می‌دانم ولی امر به معروف و نهی از منکر هم اگر به روش صحیح صورت بگیرد باید قانون هم موافقش باشد. مگر ما برای نماز، روزه یا حج از دولت اجازه می‌گیریم که حالا برای امر به معروف و نهی از منکر بخواهیم از دولت اجازه بگیریم؟ به هر حال این موضوع یک تکلیف است و رسانه‌ها هم نباید با آن رویارویی کنند. البته باز هم تاکید می‌کنم باید صرفا تذکر لسانی بدهند و در برخوردهای آنان تنشی نباشد تا مردم ببینند که این افراد واقعا دلسوز هستند.

شما اشاره کردید که در مورد نوع برخورد به انصار حزب‌الله توصیه‌هایی داشتید. آنان چه پاسخی دادند؟

آنها هم همین نظر را داشتند و نمی‌خواهند با کسی کتک کاری کنند تنها می‌خواهند در شهر حرکت کنند و شعار اسلامی سر بدهند و اصلا خبری از توهین به افراد نیست. من هم باز تاکید کردم که باید در حد تذکر لسانی باشد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات