کد خبر: 9978 | تاریخ انتشار: ۸:۵۴:۲۲ - پنجشنبه ۲۰ شهر ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

آمار خودکشی در مترو تهران

به نظر می رسد روزگار کتمان حقایق و پرده پوشی از واقعیتها گذشته است. این روزها آمارهایی از سوی مسئولین ارگانهای مختلف بیان می شود که تا یکی دوسال پیش خطوط قرمز ناگفته و نانوشته حوزه اجتماعی بودند. عدم اعلام آمارهای واقعی و حتی پرهیز از اظهار ارقام و آمار برآوردی از پدیده های اجتماعی ضمن اینکه اعتماد مردم را از آمارهای دولتی از بین برده بود بلکه باعث رونق اطلاعات پراکنده و شایعات مختلف در سطح کشور شده بود. اگر چه هنوز هم ظاهرا به دلایل امنیتی و راهبردی یا عدم اطلاع ازاعداد و ارقام دقیق، وضعیت موجود برخی مسائل و پدیده های اجتماعی مانند اعتیاد، خشونت، تجاوز، قاچاق و … به طور کامل و آشکار بیان نمی شوند اما اذعان به وجود بعضی از پدیده های اجتماعی همچون کودک آزاری، خودکشی و بیماری های عفونی مراقبتی را می توان به فال نیک گرفت. صراحت گفته ها و اظهاراتی از این دست از قول مسئولین عالی یا میانی کشور نوید آن را میدهد که وجود مسائل و آسیب های اجتماعی از سوی مدیران، پذیرفته شده و همین می تواند اعتماد را در جامعه تقویت کند.

در همین راستا احمددنیامالی معاون سابق شهردار تهران و عضو فعلی شورای اسلامی پایتخت، با اشاره به خودکشی خانمی در یکی از ایستگاه های مترو که هفته گذشته رخ داد آماری را از میزان خودکشی در متروی پایتخت اعلام نمود. آماری که به دلیل وجود دوربین های مدار بسته در سراسر شبکه مترو همواره یکی از در دسترس ترین و دقیقترین آمارهای موجود در کشور بوده اما تا کنون به دلایل نامعلوم هیچگاه به طور رسمی از سوی هیچ مسئولی اعلام نشد.

دنیامالی در این رابطه در گفتگو با خبرگزاری پانا بیان داشت که: متاسفانه این خانم که در ابتدا پای خود را از دست داد پس از مراجعه به بیمارستان به دلیل خونریزی بالا جان خود را نیز از دست می دهد.

وی با بیان اینکه ماهانه بیش از یک نفر در ایستگاه های مترو خودکشی می کند گفت: بر اساس آماری که شرکت بهره برداری مترو در اختیار ما گذاشته سالانه 17 تا 18 نفر در ایستگاه های مترو خودکشی می کنند که در حال حاضر این رقم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در فصل پاییز آمار خودکشی در مترو بالا می رود گفت: رونق اقتصادی در میزان کاهش خودکشی تاثیر مستقیم دارد و همچنین این آمار بر رونق ازدواج و طلاق نیز تاثیرگذار است بر اساس اطلاعاتی که ما به دست آوردیم این خانم قبل از مراجعه به مترو در دادگاه خانواده بوده است.

دنیامالی برای کاهش آمار خودکشی در مترو پیشنهاد ایجاد دیوار های شیشه ای حائل میان ایستگاه و ریل قطار را می دهد و می گوید: ما از لحاظ بودجه و دانش مهندسی مشکلی در این زمینه نداریم و به طور جد اجرایی شدن آن را پیگیری می کنیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات