کد خبر: 12025 | تاریخ انتشار: ۱۸:۴۳:۲۳ - پنجشنبه ۱۵ مرد ۱۳۹۴ | ۵ نظر | |

خبر مایوس کننده برای متقاضیان آزمون دکترای مددکاری اجتماعی

منابع امتحانی آزمون دکتری تخصصی ۱۳۹۵ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد. بر اساس این گزارش سازمان سنجش با انتشار اطلاعیه ای منابع آزمون دکتری ۹۵ را در رشته های مختلف منتشر کرد.

آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز ۱۳۹۵ در ۷۲ رشته برگزار می گردد و مواد امتحانی هر رشته شامل زبان عمومی با ضریب ۱ ، استعداد تحصیلی با ضریب ۱ و دروس پایه با ضریب ۴ است.

حذف-دکتری-تخصصی-95

نکته جالب توجه این است که رشته های تحصیلی برای آزمون دکترا ،در قالب کدهایی تجمیع ، و برای کلیه دروس هر کد امتحانی ، منابع یکسانی تعریف شده است. به عنوان مثال در کد امتحانی علوم اجتماعی ، که رشته مددکاری اجتماعی به همراه نه رشته امتحانی دیگر در این کد امتحانی تجمیع شده است، داوطلبان بایستی دروس و منابع امتحانی یکسانی را مطالعه کرده و امتحان بدهند.  این کد شامل دروس امتحانی مبانی جامعه شناسی، مبانی مردم شناسی و مبانی تاریخ اجتماعی ایران است، که داوطلبان رشته مددکاری اجتماعی و سایر رشته ها به جای مطالعه منابع تخصصی  رشته تحصیلی خود ، بایستی مسلط به مردم شناسی ، تاریخ اجتماعی و جامعه شناسی باشند!.

این سوال پیش می آید که  مددکاری اجتماعی چه ربطی به مردم شناسی و تاریخ دارد، که بجای به محک کشیدن دروس و منابع تخصصی خویش ، بایستی مطالب غیر مرتبط مطالعه نماید!

New Picture (5)

قطعا این روش جدید راه را برای ورود دارندگان مدرک تحصیلی مددکاری اجتماعی را به دوره دکترا مسدود خواهد کرد و عملا کسانی صاحب کرسی های دوره دکترا خواهند شد که یا مردم شناس هستند و یا تخصصشان تاریخ اجتماعی است. همان اتفاقی که چند سال پیش افتاد! و این یک زنگ خطری دیگر برای آینده حرفه مددکاری اجتماعی خواهد بود تا در سالهای آینده عملا نوک هرم مدیریتی مددکاری اجتماعی بدست کسانی بیفتد که مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد غیر مرتبط دارند.
گروه تحلیلی وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۵ دیدگاه مطلب براي " خبر مایوس کننده برای متقاضیان آزمون دکترای مددکاری اجتماعی " ارسال شده است.

 1. عیسی نیک بخت :

  سلام . الان من نزدیک ۶ ماه برای دکترای مددکاری اجتماعی میخونم و الان کاملا اماده ام برای این ازمون . تکلیف ماها چی میشه یعنی خوندن این همه کتاب مددکاری اجتماعی از مبانی تا نظریه .توان بخشی . مسائل و اسیب های اجتماعی . روش تحقیق در مددکاری که بیش از ۸۰ کتاب میشه همش یجا به باد رفت و با نظر بزرگان کشور که بدون برنامه کارشناسی شده ما زندگی و تکلیفون بهم ریخت ؟
  لطفا در این زمینه راهنمایی فرمائید چون واقعا دچار استرس شدم .

 2. داوطلب :

  سلام
  ببخشید ضرایب به چه شکل میشه ؟

  یعنی ضرایب همه یک هستش؟!!!

 3. داوطلب :

  ببخشید الان دیدم . مرسی

 4. باران :

  سلام آقای نیک بخت . روزشمابخیر ببخشیدمن میخوام مددکاری بخونم اما هیچ جا نتونستم درست جواب سوالاتموبگیرم ازتون سوالاتی راجع به ارشدرشته ی مددکاری دارم لطفا بامن تماس بگیرین خیلی ازتون ممنونم.

 5. باران :

  ایمیل من baranpazhohesh@gmail.com منتظرشماهستم.

ارسال نظر


آخرین موضوعات