کد خبر: 1888 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۵۸ - دوشنبه ۱ اسف ۱۳۹۰ | ۱۰ نظر | |

مهریه بالا افتخار نیست -دکتر مصطفی اقلیما

مرد در زمان ازدواج باید بتواند علاوه بر خرج خودش خرج یک نفر دیگر را نیز بدهد، ولی الان اکثر پسرها متکی به پدر و مادرشان هستند و خانواده‌ها تا مدت‌ها بعد از ازدواج خرجی زندگی پسرشان را می‌دهند اما این کار هم مقطعی است و پسر باید بتواند گلیم زندگی‌اش را از آب بیرون بکشد. وضعیت اقتصادی کشورمان الان به گونه‌ای است که یک جوان پایه حقوقی معادل 380 هزار تومان دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند با این مقدار در آمد خرج خورد و خوراک، ایاب و ذهاب، کرایه مسکن و دیگر خرج‌های زندگی مشترک را تامین کند. پس مشکل زوج‌های جوان از همین جا شروع می‌شود. اگر جوان شغل واستقلال مالی داشته باشد می‌تواند ازدواج کند.

مهریه هیچ تضمینی برای ادامه زندگی مشترک نیست. موضوع مهریه‌های سنگین رابطه مستقیمی‌ با سواد، درآمد و فرهنگ افراد دارد. افراد کم سواد و کم‌درآمد به‌دلیل مشکلات اقتصادی‌ای که دارند مهریه بالا را تعیین می‌کنند و افرادی هم‌سطح خودشان نیز این مهریه‌ها را قبول می‌کنند. افرادی که تحصیلکرده و دارای فرهنگ بالایی هستند یا مهریه تعیین نمی‌کنند یا مهریه پایینی دارند و کمتر طلاق می‌گیرند.

مهریه در اسلام بر اساس توافق طرفین و شرط و شروط است و قانون نمی‌تواند در آن دخالت کند چون زن و مرد طبق توافقی که با هم کرده‌اند می‌خواهند با هم زندگی کنند.

براساس آمار در 6 ماه اول امسال میزان ازدواج 5/5 درصد کاهش و طلاق 4 درصد رشد داشته است. مقدار تورم نیز به نسبت سال قبل افزایش قابل توجهی داشته به گونه‌ای که درآمد اشخاص نسبت به مخارج آنها 60 درصد کاهش پیدا کرده و مردم به نسبت سال قبل 10درصد فقیر‌تر شده‌اند. اگر بخواهیم طلاق در جامعه کم شود باید اشتغال،‌امید به آینده و هدف داشتن را برای جوانان تعریف کنیم تا بتوانیم از رشد تصاعدی طلاق در کشور جلوگیری کنیم.

وجود زندان برای مردانی که حاضر به دادن مهریه نیستند ضروری است. افرادی که به دلیل نپرداختن مهریه در زندان هستند به دلیل لجبازی نمی‌خواهند مهریه را بدهند وگرنه هر مردی می‌داند زمانی که می‌خواهد همسرش را طلاق دهد باید بتواند مهریه را نقدا پرداخت کند. بعضی از افرادی که برای مهریه در زندان هستند متمولند اما به دلیل لجبازی خانه و زندگی و اموالشان را به نام افراد دیگری می‌کنند تا زن در دادگاه نتواند ثابت کند که شوهرش مال و اموالی دارد و نتواند مهریه‌اش را بگیرد. این افراد بعد از این که به زندان رفتند تقاضای اعسار می‌دهند و بعد به حکم دادگاه 5 تا 10 درصد مهریه را پرداخت می‌کنند و مابقی را تقسیط می‌کنند اما عده‌ای از آقایان همین مقدار تقسیط شده را هم نمی‌دهند و زن را اینقدر در دادگاه می‌دوانند تا خسته شده و از خیر مابقی مهریه‌اش بگذرد. با این حال، کلید حل مشکل در اصلاح این فرهنگ غلط است؛ مهریه بالا هیچ افتخاری ندارد.

دکتر اقلیما- رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران

مطالب مرتبط:

پاهای آهنین با مهریه های نجومی

۴۰ درصد ازطلاق ها با مددکاری اجتماعی به سازش ختم می شود

طلاق عاطفی ۲ برابر طلاق رسمی

چگونه برای ازدواجمان چرتکه بیندازیم؟

طلاق عاطفی، سایه‌ای از یک زندگی

شرایط قانونی فسخ نکاح

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۰ دیدگاه مطلب براي " مهریه بالا افتخار نیست -دکتر مصطفی اقلیما " ارسال شده است.

 1. فتحی :

  با عرض سلام
  صحبتهای عالمانه شما را درباره کودک آزاری و همسر آزاری خواندم به خیلی از علتها اشاره شد ه بود.
  از شهر کرمان مزاحم شدم کرمان را به شوخی بعضی افغانستان جدید می گویند زیرا که هزاران افغانی حدود سی یا چهل سال است که امده اند و خیال رفتن هم ندارند؟!! متاسفانه جنایتی نیست که مرتکب نشده اند و به قول فرمانده انتظامی کرمان افغانی ها د رهمه جرائم خشن دست دارند در این سالها تعداد زیادی از کودکان جوانان زنان و دختران توسط افاغنه مورد تجاوز و قطع رسیده اند!! تجاوزهایی که منجر به قتل شده و در سراسر کشور اگر آمار گرفته شود رقم بسیاربالایی خواهد بود…
  دستمریزاد خواهشمند است که این مسائل مطرح فرمائید شاید که گوش شنوایی پیدا شود !! انشاء الله
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  در مورد کودک آزاری چند مسئله حائز اهمیت است:
  ۱- یک مشکلات معیشتی و اقتصادی و کمبودهای زندگی
  ۲- اعتیاد – اعتیاد والدین و کسانی که با کودک زندگی می کنند اعم از نامادری ،‌ناپدری ، عمه و عمو و مادربزرگ و پدربزرگ…
  ۳- افراد سادیستی و روانی و آزار دهنده و افاغنه
  ۴- ضعف حمایتهای قانونی و مراکز خاص برای برخورد و ساماندهی به این مسائل و اجرای را ه حلهای مناسب و قاطع در تمام زمینه ها اعم از پیشگیری و نجات کودکان آسیب دیده و عدم برگشت و یا تکرار این مصائب برای آ‌نها
  از جمله اینها میتوان به تاسیس خانه ها و مراکز امن برای کودکان اشاره کرد
  مسئله مهم و قابل ذکر عدم برگشت کودک به جایی است که کودک در آنجا دچار آزار و آسیب شده است حتی والدین اصلیش ؟!!
  فتحی – کرمان

 2. مدیر سایت :

  با سلام خدمت شما دوست گرامی.قسمتی از مقاله شما به دلیل جهت گیریهای قومی، ویرایش و حذف شد.با تشکر از نظرتان

 3. یاسر :

  با سلام خدمت آقای دکتر اقلیما،

  آقای دکتر اشاره کردند به ضروری بودن زندان برای مردانی که مهریه نمیدهد. با توجه به اینکه چندین سال است بنده با مسأله مهریه سنگین گرفتار هستم ذکر چند نکته را ضروری می دانم تا در نظر گرفته شود.
  اول: اینکه در دادگاه‌های ما ملاک عمل بر یسار محکوم علیه به پرداخت مهریه است و محکوم باید بتواند اعسار خود را در پرداخت مهریه ثابت کند. به همین دلیل است که مرد به راحتی به زندان می افتد. گرچه از نظر فقهی این خلاف شرع است و باید یسار ثابت شود و اگر لجاجت در پرداخت بود منجر به حبس شود.
  دوم: فرض محال که مهریه پشتوانه ای برای زن در ایام بعد از طلاق باشد، این پشتوانه مالی به چه میزان باید باشد؟ و چرا مرد در حد توانایی متوسط برای اداره یک خانواده باید تا آخر عمر مهریه نجومی همسر قبلی خود را پرداخت کند؟ با این کار یه خانواده که قبلاً از بین رفته و یک خانواده دیگر یا شکل نمی گیرد یا از بین خواهد رفت. مشکلات و طبعات این معضل هم که بر شما پوشیده نیست.
  سوم: مسأله سوم باز می گردد به عدم میل باطنی در پرداخت و دریافت مهریه در هنگام عقد و عدم ایجاد آگاهی در زوجین از شرایط تحمیل شده ی قانونی. مستحضر هستید که تا روزی که زوجین پا به دادگاه نگذاشته اند از انواع و اقسام قوانین ریز و درشت مهریه، طلاق، نفقه، نحله، تمکین و غیره با خبر نیستند و بسیاری از این آتش ها توسط وکلا به دامان خانواده ها ریخته می شود تا از این نمد برای خود کلاه (هایی!!) بسازند.
  چهارم: به نظر بنده قوانینی و تفکراتی (مثل مهریه بالا) که برای حمایت از زن ساخته و پرداخته شده اند، به هیچ عنوان نه تنها نقش حمایتی برای زن ندارد که بدتر تیشه به ریشه امنیت زن می زند. حمایت کردن زن با مهریه فرار حاکمیت از حمایت قانونی و انداختن آن به گردن مردها می باشد. حتی اگر مرد باید به ضرورت شما به مادام العمر به زندان بیافتد، چه گره ای از کار فرو بسته زن باز می کند.
  پنجم: در مواردی که زن دچار اختلال شخصیت زن (مثل پارانوئید) می باشد و اثبات آن به سادگی میسر نبوده و این طرح این ادعا در دادگاه گره ای دیگر بر مشکلات موجود می باشد. آیا ضرورتاً مرد باید برای فرار از زندگی جهنمی راه زندان را پیش بگیرد؟ یا تمام اموال خود را که بخش کوچکی از مهریه ی بانو است ببخشد و تا آخر عمر هم زندگی خویش را بر بادرفته ببیند؟ این شقّ قضیه را هم در مسأله مهریه در نظر بگیرید.
  مهریه ی بالا افتخار نیست اما معضلی بر سر راه زندگی سعادتمندانه است.
  جناب آقای دکتر اقلیما با تشکر از مطرح کردن دغدغه های جامعه ی امروز امیدوارم هستم معضلاتی که امروز گریبان گیر خانواده ها شده به مدد تدبیر و دلسوزی شما عزیزان بر طرف شده و شادی و خوشی بر خانواده های ایرانی روز به روز بیشتر گردد.
  با تشکر

 4. 1 :

  آدرس ایمیل دکتر اقلیمارو لطفا برام بفرستید.ممنون

 5. سیما :

  درس ایمیل دکتر اقلیمارو لطفا برام بفرستید.ممنون

 6. مدیر سایت :

  با سلام
  ایمیل دکتر اقلیما را نداریم.کاربران محترم اگر دارند به این دوستمان کمک کنند.

 7. سلام، از شما خواهشی داشتم
  ایمیل دکتر مصطفی اقلیما را در صورت امکان در اختیارم قرار دهید .
  بسیار ممنونم

 8. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام
  متاسفانه ایمیل ایشان را در اختیار نداریم

 9. امید :

  سلام، از شما خواهشی داشتم
  ایمیل دکتر مصطفی اقلیما را در صورت امکان در اختیارم قرار دهید .
  بسیار ممنونم خیلی ضروریه

 10. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام-متاسفانه ایمیل ایشان در پروفایل این سایت موجود نیست می توانید به گروه مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی مراجعه فرمایید.باتشکر

ارسال نظر


آخرین موضوعات