کد خبر: 3123 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۵۵ - یکشنبه ۲۷ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مددکاران باید مجهز به قانون باشند

دبیرمنطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی ایران از بخش های مختلف زندان مرکزی ارومیه بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وحید کاظم‌زاده در این بازدید که مراد فتحی رییس زندان مرکزی ارومیه و بحرینی مسئول حفاظت و اطلاعات این زندان وی را همراهی می کردند، از ۱۸ بند این زندان، آشپزخانه، قسمت اداری، بند نسوان و کانون اصلاح و تربیت شهرستان ارومیه بازدید کرد و پس از شنیدن اظهارات برخی از مددجویان، نسبت به رعایت حقوق زندانیان از آنان و مدیران زندان سوالاتی پرسید.

وی با بیان اینکه شایسته است از مدیران اداره کل امور زندان‌های آذربایجان غربی به دلیل ساخت ندامتگاه نسوان و کانون اصلاح و تربیت ارومیه تجلیل شود، تصریح کرد: لازم است با همت استاندار آذربایجان غربی سایر بندها نیز همچون ندامتگاه نسوان ارومیه ساخته شود.

دبیرمنطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی با بیان اینکه گنجاندن 3500 نفر در یک زندان 700 نفری فاجعه است، افزود: امیدوارم دولتمردان نسبت به احداث زندان‌های جدید اهتمام ورزند و مسئولان قوه قضاییه نیز تمام تلاش خود را معطوف به حبس‌زدایی کنند.

مراد فتحی ـ رییس زندان ارومیه ـ نیز در این بازدید با بیان اینکه مدیریت زندان با بهره‌گیری از نیروهای متعهد و انقلابی و با بهره‌گیری مناسب از مدیریت نوین و روز زندانبانی دنیا به نحو خطیری ماموریت‌های اصلی خود را در چارچوب نظام زندانبانی اسلامی و آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور انجام می‌دهد، تصریح کرد: در قالب برنامه کاهش آسیب رفتارهای پرخطر، کمیته‌های تخصصی مختلفی از جمله اشتغال و حرفه‌آموزی، فرهنگی و تربیتی و ورزشی، اطلاع‌رسانی و بهداشت و درمان و … تشکیل شده است که در جهت کاهش آسیب‌هایی نظیر استعمال مواد مخدر، خود زنی، دگر زنی، خود آزاری، دیگر آزاری و … و همچنین اصلاح و تربیت و استقلال مادی و معنوی مددجویان و بازگشت شرافتمندانه زندانیان به آغوش اجتماع اقدامات مناسبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه جهت اجرایی کردن طرح ساماندهی و تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان، نیازمند بسترسازی و توسعه فضاهای نگهداری زندانیان بودیم که در این ارتباط زندان جدید نسوان به بهره‌برداری رسیده است، افزود: در زندان مرکزی ارومیه توانستیم زندانیان را بر اساس سن، نوع جرم، جنس، شخصیت و … طبقه‌بندی و جداسازی کنیم.

فتحی در ادامه به پروژه ساخت کانون اصلاح و تربیت به مساحت 2250 متر مربع و بهره‌برداری از آن اشاره کرد و یادآور شد: در مدت سه سال گذشته می‌توان به ساخت زندان زنان ارومیه با مساحت 2005 متر مربع و نوسازی قسمت اداری و سالن ملاقات و بند پذیرش زندان مرکزی ارومیه و بند نظامی و روان‌درمانی و … اشاره کرد.

رییس زندان ارومیه بر ضرورت رعایت حقوق شهروندی و کرامت انسانی زندانیان تاکید کرد و گفت: در این راستا اقدامات بسیار موثری از جمله آموزش پرسنل، تهیه و توزیع کتابچه حقوق شهروندی زندانیان، نصب صندوق‌های حقوق شهروندی، تشکیل کمیته شهروندی در ستاد اداره کل و … صورت گرفته است که رفتار انسانی و اسلامی با زندانیان را در سرلوحه امور قرار داده‌اند.

وی همچنین به جایگاه مددکار در جامعه اشاره کرد و گفت: مددکاران باید مجهز به قانون باشند تا در صدد دفاع از حقوق افراد جامعه به ویژه زندانیان برآیند و این افراد باید با جدیت در صدد ارائه راهکارهای بهینه جهت رفع مشکلات زندانیان باشند.

فتحی با انتقاد از اینکه هنوز جایگاه مددکار در زندان‌ها برای قضات تثبیت نشده است، تصریح کرد: ماهیت کار مددکار دفاع از حق زندانی در چارچوب قانون است و لازم است که طوری فرهنگ‌سازی شود که این شغل در سیستم قضایی نهادینه شود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات