کد خبر: 4610 | تاریخ انتشار: ۰:۴۴:۱۵ - دوشنبه ۱۶ مرد ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

۱۳۰ مرکز کاهش طلاق در کشور فعالیت می کنند

رئیس سازمان بهزیستی کشور از کاهش ۳۰ درصدی طلاق در شهرهایی که مراکز کاهش طلاق راه اندازی شده است، خبر داد.

در همین حال بنا به گفته مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی نیز ۱۳۰ مرکز کاهش طلاق در کشور فعالیت می کنند.

دکتر همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلام خبر کاهش ۳۰ درصدی طلاق در شهرهایی که مراکز کاهش طلاق در آن ها راه اندازی شده است به ایرنا گفت: در این مراکز یک روان شناس، مددکار اجتماعی و مشاور حقوقی مستقر شده که با مداخلات موثر این افراد، آمار طلاق تا ۳۰ درصد در این نقاط کاهش یافته است.

هاشمی با بیان این که خط قرمز بهزیستی در بخش سلامت و بهداشت روان جامعه متمرکز شده است، گفت: قوه قضاییه نیز با نظر موافق و مثبت، راه اندازی مراکز کاهش طلاق را با نظارت بهزیستی تایید کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی درباره مراکز مشاوره قبل از ازدواج نیز گفت: این مراکز با رویکرد اسلامی و دینی در کشور از سوی بهزیستی راه اندازی شده است.

به گفته هاشمی، زوج های جوان قبل از ازدواج و زوج هایی که زندگی خود را در معرض خطر می بینند، می توانند با مراجعه به این مراکز از مشاوره های تخصصی بهره مند شوند.

راه اندازی مراکز کاهش طلاق از سال ۷۸ آغاز شد

سیدحسن موسوی چلک مدیرکل امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در گفت وگو با خراسان ضمن اشاره به فعالیت مراکز کاهش طلاق در کشور از سال ۷۸ تاکنون اظهار داشت: در ابتدای کار مراکز کاهش طلاق در کشور به تعداد ۱۰ مرکز و در ۱۰ مرکز استان راه اندازی شد که در حال حاضر تعداد این مراکز به ۱۳۰ مرکز در کل کشور افزایش یافته است و علاوه بر تمامی استان های کشور بسیاری از شهرستان ها نیز از وجود این مراکز بهره مند شده اند.وی درباره نحوه فعالیت و محل استقرار مراکز کاهش طلاق در کشور نیز گفت: مراکز کاهش طلاق با استقرار دردادسراها، مراکز مداخله در بحران (اورژانس اجتماعی) و یا به شکل مستقل ساماندهی شده اند.

کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصد طلاق در شهرهای دارای مراکز کاهش طلاق

موسوی چلک با تاکید بر عملکرد خوب مراکز کاهش طلاق در کشور، کاهش ۳۰تا ۴۰ درصدی طلاق در استان ها و شهرستان هایی که مراکز کاهش طلاق در آن ها استقرار یافته اند را از نتایج ایجاد این مراکز در کشور دانست.وی البته تصریح کرد: در بسیاری از موارد که زوجین اصرار به جدایی داشته باشند نیز آموزش ها و مداخلات کارشناسان این مراکز می تواند آن ها را با پیامدهای شخصی، خانوادگی و اجتماعی طلاق آشنا کند و افراد را برای زندگی پس از طلاق آماده کند.

ایجاد مراکز کاهش طلاق در دادگاه های خانواده؛ برنامه سازمان بهزیستی

وی از برنامه بلندمدت سازمان بهزیستی برای توسعه مراکز کاهش طلاق در تمامی دادگاه های خانواده خبر داد و گفت: طبق تفاهم نامه سازمان بهزیستی با دفتر حمایت از زنان و کودکان قوه قضاییه باید مراکز کاهش طلاق در تمامی دادگاه های خانواده گسترش یابد.این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گسترش مراکز کاهش طلاق در تمامی شهرستان های کشور به ویژه در دادگاه های خانواده را مستلزم تامین منابع مالی و نیروی انسانی متخصص شامل مددکار اجتماعی، روانشناس و مشاور حقوقی خبره دانست وگفت: با تصویب موافقتنامه توسعه مراکز کاهش طلاق در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بودجه لازم برای توسعه مراکز کاهش طلاق مشخص و به سازمان بهزیستی کشور برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

روزنامه خراسان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات