کد خبر: 5424 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۵۲ - جمعه ۳ آذر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مددکاری از ضروری‌ترین مشاغل برای جامعه در حال تغییر ایران

شایسته کرم‌خانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به اینکه دفتر توانمندسازی زنان و خانواده اداره‌کل بهزیستی استان کرمانشاه اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی ویژه مددکاران بخش‌های دولتی و غیردولتی این اداره‌کل کرده است، گفت: حرفه مددکاری یکی از ضروری‌ترین مشاغل برای جامعه در حال تغییر ایران است. مشکلات و مسائل عدیده و پیچیده که گریبان‌گیر افراد، خانواده‌ها و گروه‌های مختلف در جوامع بزرگ و کوچک می‌شود، نیازمند یک مددکار است.

کرم‌خانی ادامه داد: مددکاری اجتماعی حرفه‌ای است مبتنی بر دانش، اصول، مهارت و روش‌ها که هدف از آن کمک به افراد، گروه‌ها و جامعه است تا بتوانند با تکیه بر توانایی‌ها و امکانات موجود برای حل مشکل و یا رفع نیاز خود اقدام کنند و به استقلال نسبی و رضایت خاطر فردی دست یابند.

وی تصریح کرد: گزارش‌نویسی در مددکاری اجتماعی به معنای ثبت اطلاعات و وقایع به‌طور دقیق به‌منظور استفاده در کمک به مددجو و قابل درک بودن آن برای دیگران است. گزارش‌نویسی می‌تواند هدف‌های مختلفی داشته باشد و به‌منظور انتقال اطلاعات به دیگران و سایر افراد حرفه‌ای و یادگیری مددکار و نظم دادن به خدمات مددکاری باشد.

مدرس این دوره و استاد دانشگاه با بیان اینکه گزارش‌نویسی در مددکاری اجتماعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، افزود: انعکاس بیشتر گزارش‌نویسی در مددکاری فردی است و انعکاس بیشتر گزارش‌نویسی برای دانشجویان مددکاری اجتماعی لازم می‌دانیم.

کرم‌خانی گزارش مددکار اجتماعی را حاوی اطلاعاتی دانست که مددجو را معرفی می‌کند و در ادامه گفت: گزارش‌نویسی در مددکاری فردی وسیله‌ای است برای انتقال اطلاعات از یک مددکار یا موسسه، به مددکار یا موسسه خدمات اجتماعی دیگری که مددجو برای پی‌گیری امور به آنجا ارجاع داده می‌شود، پس گزارش مددکار اجتماعی حاوی اطلاعاتی است که مددجو را معرفی می‌کند.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: گزارش‌نویسی در مددکاری فردی دارای مراحلی است که باید رعایت شود و اگر مددکاری این مراحل را رعایت نکند، گزارش مددکار غیرقابل بهره‌برداری و خسته‌کننده می‌شود.

وی تهیه گزارش و شرح حال برای مددجویان را از نخستین اقداماتی عنوان کرد که مددکار اجتماعی حرفه‌ای انجام می‌دهد.

کرم‌خانی افزود: یک مددکار حرفه‌ای صرفا به مصاحبه مبنی بر علائم کنونی و سیر مشکل اکتفا نمی‌کند، بلکه به مطالعه تاریخچه مشکل مددجو می‌پردازد و وضع مددجو را از زمان قبل از مشکل فعلی مشخص می‌کند، باید مشخص شود که چرا این مددجو برخلاف سایر افراد خانواده یا همکاران خود که در شرایط مساوی با آنها زندگی کرده گرفتار این مشکل کنونی است.

وی ادامه داد: برای این منظور باید تحقیق شود که آیا عوامل ارثی بوده، یا آنکه حالت ناتوان کننده روانی یا جسمی و یا محیطی در این امر دخالت داشته است.

این مدرس دانشگاه گفت: گاهی لازم است با بستگان و دوستان نزدیک مددجو مصاحبه کاملی به‌عمل آید و تاریخچه زندگی به‌طور دقیق و با تفصیل هر چه بیشتر جمع‌آوری شود.

وی هدف از این اقدام را ارزیابی نکات مثبت و منفی شخصیت مددجو و نیز نیروی سازگاری او در مقابل مشکلات معمولی زندگی عنوان کرد.

کرم‌خانی تصریح کرد: علاوه بر این باید درباره وجود و یا عدم عوامل ارثی، روانی، جسمی و یا محیطی که ممکن است مشکلاتی را برای مددجو فراهم کرده و یا به‌طور غیرعادی وی را نسبت به آنها حساس کرده باشد، تحقیقاتی انجام شود و سهم هر یک از عوامل سبب شناختی “اتیولوژیک” کاملا روشن شود.

وی گفت: برای سهولت در تهیه گزارش و نوشتن شرح حال بیمار باید توجه کرد که طرز گرفتن شرح حال از مددجویی تا مددجوی دیگر تفاوت دارد.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: مددکاران حرفه‌ای بر کسب اطلاعات لازم و درک شرایط مددجو به وضعیت خاص روانی و شرایط محیطی او توجه می‌کنند، به‌طور مثال اگر مددجو در مقابل موضوعی حساسیت خاصی داشته باشد مددکار صحبت درباره آن‌را رها می‌کند و بررسی آن‌را به‌زمان دیگری موکول می‌کند.

کرم‌خانی گفت: این موضوع حائز اهمیت است زیرا باید توجه داشت که مددجویان غالبا نسبت به نخستین برخورد و نخستین عقیده‌ای که از مددکار پیدا می‌کنند، فوق‌العاده حساس هستند و به همین دلیل نخستین مصاحبه به همان اندازه که از لحاظ تشخیص با ارزش است از نظر دستیابی به شیوه حل مشکل و نحوه درمان نیز حائز اهمیت است.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات