کد خبر: 5913 | تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲:۰۲ - سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۱ نظر | |

«ف» مثل «فیس بوک»

فیس بوک این روز‌ها تبدیل به یکی از اصلی‌ترین شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده مردم شده است. اگر سال‌ها پیش چت روم‌های یاهو برای قشر جوان جذابیت داشت این روز‌ها فیس بوک توانسته است از پایین‌ترین سنین تا بالا‌ترین سنین را به خود جذب کرده و به بیان دیگر در همه رده‌های سنی طرفدار داشته باشد. طرفدارانی که به گفته مسئولان این روز‌ها به شدت در حال افزایش است و به طرف اولین‌ها در سطح جهان پیش می‌رود. اما این شبکه اجتماعی، ممنوع بودن یا ممنوع نبودن عضویت در آن و آسیب‌ها و فوایدش مدت هاست محور اظهارنظر برخی از مسئولان است.

شبکه اجتماعی با ۸۰۰میلیون کاربر فعال

طبق آخرین آمار در حال حاضر بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان از فیس بوک استفاده می‌کنند و این در حالی است که جمعیت جهان به تازگی از مرز هفت میلیارد نفر گذشته است و این نشان می‌دهد که به طور تقریبی ۱۱ درصد از جمعیت جهان در شبکه اجتماعی فیس بوک عضو هستند.

نایب رئیس مجلس: دو میلیون ایرانی عضو فیس بوک هستند

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در همایش «وبلاگ‌نویسان آزاده» گفت: مهم‌ترین شاخص توسعه فرهنگی جوامع بشری، میزان استفاده بهینه مردم آن از فضای مجازی است. ما امروزه در این زمینه با فضای جدیدی روبه‌رو هستیم و اگر بخواهیم از نگاه آینده پژوهی به بررسی و کنکاش این فضای مجازی بپردازیم باید بگوییم که این حوزه (فضای مجازی) آینده جهان را بدون شک رقم خواهد زد. اما نایب رئیس مجلس آمار جدیدی از ایرانیان عضو شده در فیس بوک داده و گفته است که متاسفانه نزدیک به دو میلیون ایرانی عضو شبکه اجتماعی فیس بوک هستند که توسط دشمنان قسم خورده انقلاب، مدیریت و کنترل می‌شود.

وقتی فیس بوک رتبه ایرانیان در فضای مجازی را ارتقا می‌دهد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش رتبه ایرانیان در استفاده از فضای مجازی نیز گفت: پیش از اینکه فیس بوک در فضای مجازی و اینترنت خود را مطرح کند جایگاه و رتبه ایران در زمینه استفاده از فضای مجازی در میان کشورهای دنیا رتبه‌ای مابین ۱۰ الی ۱۵ بود و امروز هم می‌توان گفت که مردم ایران در زمینه میزان استفاده از فضای مجازی و حتی عضویت در فیس بوک به نوعی رتبه اول را در میان مردم کشورهای دنیا دارند. محمد حسن ابوترابی فرد یادآور شد: بر اساس آمار موجود بیش از یک میلیون نفر در تهران و در حدود ۲۰۰ هزار نفر هم در شهرهایی از جمله شیراز و رشت عضو شبکه اجتماعی فیس بوک هستند که این آمار را اگر بر اساس میزان جمعیت کشور در برابر کشورهایی چون چین و هند و آمریکا یا کشورهای توسعه یافته درنظر بگیریم می‌توانیم نتیجه بگیریم که تعداد مردمی که در ایران عضو فیس بوک هستند حتی از این کشور‌ها هم بیشتر است. البته متاسفانه می‌بینیم که چنین فضایی در دست دشمنان ما قرار دارد و توسط آن‌ها هم مدیریت می‌شود و آن‌ها هستند که از همه ظرفیت این قبیل شبکه‌های اجتماعی برای آسیب زدن به ما استفاده می‌کنند.

آمارهای متناقض در مورد ایرانیان عضو فیس بوک

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حالی جمعیت ایرانیان عضو فیس بوک را دو میلیون نفر اعلام کرده است که آمارهای قبلی در این مورد متفاوت است. تناقضاتی که نشان می‌دهد هنوز آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد. بر اساس یک نظر سنجی صورت گرفته از میان یک نمونه شامل ۲۳۰۰ نفر از افراد ساکن ایران، ۵۸ درصد از افراد فیس‌بوک، ۳۷ درصد گوگل پلاس و ۱۴ درصد کلوب (شبکه اجتماعی داخلی در ایران)، ۱۲ درصد توییتر و ۱۲ درصد نیز Linkedin را انتخاب کرده‌اند. آماری که نشان می‌دهد تعداد ایرانیان عضو این شبکه اجتماعی بیشتر از این حرف‌هاست.

شبکه اجتماعی که عضویت در آن جرم نیست

با توجه به اینکه فیس بوک جز سایت‌های فیلتر شده در کشور است زمزمه‌های مختلفی در مورد جرم بودن عضویت در آن منتشر شد. واکنش‌ها نیز در ابتدای امر متفاوت بود اما در ‌‌نهایت سال گذشته معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا درباره عضویت در سایت فیس بوک اظهارکرد: براساس قانون جرایم رایانه‌ای موضوعی به اسم مجازات افراد به دلیل عضویت در فیس‌بوک وجود ندارد و حتی اگر افراد از طریق فیس‌بوک اطلاعاتشان مورد سوء استفاده قرار گیرد و به دادسرای جرایم یارانه‌ای مراجعه کنند، شکایت آنان مورد پیگیری قرار می‌گیرد اما هیچ‌گاه با این افراد به عنوان متهم برخورد نمی‌شود و بر این اساس عضویت در فیس‌بوک جرم نیست مگر آنکه افراد بخواهند از این فضا سوءاستفاده کنند. سرهنگ تورج کاظمی یادآور شد: هر اقدامی که موجب هتک حرمت و حیثیت افراد در فضای فیس‌بوک شود جرم محسوب می‌شود و افراد اگر در فیس‌بوک اقدام به توهین و افترا به مقامات دولتی یا افراد خاص کنند یا هر شخصی که خسارت و توهینی به فرد دیگر وارد کرده باشد، مرتکب جرم شده است.

عضویت سایت رهبری در فیس بوک

اواخر آذرماه بود که خبر عضویت سایت دفتر مقام معظم رهبری در این شبکه اجتماعی نیز به یکی از اخبار مهم رسانه‌ها تبدیل شد. خبری که دفتر مقام معظم رهبری نه آن را تایید کرد و نه تکذیب. با این حال این صفحه در فیس بوک همچنان مشغول به کار است. از سوی دیگر اردیبهشت ماه امسال بود که فتوایی از رهبری در مورد فیس بوک منتشر شد. آیت ا… خامنه‌ای در این فتوا در جواب اینکه «با توجه به اینکه وب‌سایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است، آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟» بیان کرده بودند «به‌طور کلی [ورود به سایت فیس بوک]، اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده یا خوف ارتکاب گناه باشد یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعى ندارد.»

شبکه اجتماعی که آرام آرام جای خود را باز می‌کند

هر چقدر هم که در مورد این شبکه اجتماعی موضع گیری منفی صورت بگیرد و آن را از دلایل طلاق و فساد بدانند اما این روز‌ها این شبکه اجتماعی آرام آرام در حال ریشه دواندن در میان مردم از سنین پایین گرفته تا بالا است. اما شاید خلأ تفریح گاه برای مردم،هزینه بر بودن آن و خلأ یک شبکه اجتماعی داخلی قوی در کشور موجب شده است که ایرانیان تا این اندازه از چنین شبکه اجتماعی استقبال کنند. شاید باید به جای واکنش به تعداد کاربران این شبکه اجتماعی به این مسئله توجه کرد که چرا ایرانیان تا این اندازه به عضویت در چنین شبکه‌ای تمایل نشان داده‌اند؟

منبع سوشیال نیوز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " «ف» مثل «فیس بوک» " ارسال شده است.

  1. مهسا :

    مطلب جالبی بود …

    ولی من خودم شخصا از اف بی متنفرم ، حس خیلی بدی دارم نسبت به اف بی …

ارسال نظر


آخرین موضوعات