کد خبر: 7616 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۱ - دوشنبه ۱۱ شهر ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

شهرداری به مثابه نهادی اجتماعی است

1 – آنچه در این سال‌ها تقدیر عام و خاص را به خاطر فعالیت‌های شهرداری تهران برانگیخته است، ساخت پل، تونل و بزرگراه نیست. ورود مدیریت شهری تهران به موضوع فرهنگ و اجتماع و همچنین حرکت به سمت ارتقای سهم و نقش شهروندان در رسیدن به کلانشهری آرمانی است که در کنار تمام فعالیت‌های عمرانی زبان هر منتقد، کارشناس و شهروندی را به تقدیر گشوده است. شهرداری تهران در سال‌های اخیر قدم در راهی گذاشته است که بدون اعتماد وتکیه بر خواست شهروندان موفقیت در آن غیر ممکن بود. جلب مشارکت شهروندان از طریق ایجاد انگیزه برای مشارکت اجتماعی در آنها مهم‌ترین دستاورد فرهنگی مدیریت شهری در دوره اخیر به شمار می رود. مذهب،انقلاب اسلامی، فرهنگ و هنر و اجتماع محور و ستون سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان مدیریت فرهنگی شهر را تشکیل داده است. ارائه آموزش‌های شهروندی، خدمات سلامت، توسعه فناوری اطلاعات و افزایش سرانه فرهنگی و ورزشی در تمام نقاط پایتخت به ویژه مناطق جنوبی راهبردی است که شهرداری تهران در این سال‌ها دنبال کرده و به موازات افزایش حضور اجتماعی شهروندان دامنه اقدامات خود را گسترش داده است. برگزاری سه دوره متوالی جشنواره شمسه به عنوان اولین رخداد فرهنگی کلانشهر تهران و با حضور بیش از نیم میلیون نفر و درگیر کردن یک میلیون خانواده پایتخت نشین تنها نقطه آغازی است که در ادامه راه خود با اجرای جشنواره‌های شکوفا، مشکات، سلامت محله، تسنیم، حامی و پویا می‌پیماید تا سرای محله و 14 خانه زیر مجموعه این نهاد نوپا مهد و مامن استعدادها و پتانسیل‌های شهروندان در گمنام‌ترین کوچه‌ها و بن‌بست های محله‌های نه چندان نام آشنای کلانشهر هشت میلیونی تهران باشد. اختصاص 3 درصد از بودجه هر معاونت، سازمان و شرکت وابسته به شهرداری تهران به مباحث اجتماعی و فرهنگی نشان از اهتمام ویژه این نهاد به مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد.ImageThumb

توسعه مساجد، ساخت سراهای محله، مجتمع‌های ورزشی، خانه‌های سلامت، مراکز مهارت آموزی کوثر، پردیس‌های سینمایی، موزه و باغ‌موزه‌ها حضور فعال و گسترده در تمام مناسبت‌ها و حمایت از اکثر فعالیت‌های فرهنگی و هنری پایتخت تا مرکز توسعه هنر و ارج نهادن به هنرمند مگر آوایی غیر از توسعه فرهنگی در پایتخت را به گوش شهروندان می‌رساند؟! شهروندان و مردمی که روز خودرا در جای‌جای شهر تهران سپری می‌کنند و در اوقات فراغت با طی کمترین مسافت از محل زندگیشان به مکان‌های گردشگری، تفریحی، علمی و ورزشی می رسند، بهترین قضاوت را از فعالیت های شهرداری تهران ارائه می دهد و یا گردشگری که در ایام نوروز و تابستان مهمان تهران است به راحتی تفاوت توسعه فرهنگ و فضاهای فرهنگی را در شهری که فقط در چند ماه گذشته میزبان او بوده است را حس می‌کند؛ قاضی بس عادلی است.

2 – یکی از افتخارات8 سال اخیر مدیریت شهر تهران، تغییر رویکرد مدیریتی پایتخت از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی بود. چرا که این تغییر رویکردی باعث شد تا در هشت سال فعالیت شوراهای دوم و سوم شهرداری تهران موفق به تشکیل بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی در پایتخت شد. اولین گام تشکیل این شبکه منسجم اجتماعی در تهران، راه‌اندازی پارلمان‌های محلی در 374 محله شهر تهران بود که اعضای این پارلمان‌های محلی را شورایاری‌ها و فرهیختگان محلی تشکیل می دادند. در طول این سال‌ها پارلمان‌های محلی در تهران به خوبی توانستند جایگاه اصلی خود را پیدا کنند .انتخاب مدیر محله توسط هیات امنای محله‌ها و تشکیل کارگروه‌های شش گانه به مانند راه‌اندازی 14 خانه سلامت، پژوهش، IT، قران و عترت، فرهنگ و هنر، علم و زندگی، کتاب، کودک، تسنیم، ورزش، مددکاری، دوام و خانه ایمنی شهروندان از دیگر دستاوردهایی بود که با سپردن مدیریت شهر به دست شهروندان حاصل شد. در واقع با تشکیل این کارگروه‌ها این اتفاق روی داد که شهروندان مطابق با علاقه‌مندی‌‌ای که دارند جذب سرای محلات شده و این مسئله زمینه فعالیت آنها را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در قالب کانون‌های عکس، فیلم، کاریکاتور، دیابت، سالمندان و … فراهم کرد. باید به این مسائل توجه داشت که تمامی این موفقیت‌ها تنها در راستای تبدیل شهرداری تهران از یک سازمان خدماتی صرف به یک نهاد اجتماعی نبود بلکه توسعه فضا‌های کالبدی در حوزه فرهنگ و هنر نیز زمینه ساز ایجاد این تحول بنیادی در مدیریت شهری تهران آن هم به دست شهروندان بود.

دلیل این ادعا را می‌توان در سال‌های اخیر ساخت پردیس‌های سینمایی‌ای چون پردیس سینما آزادی، ملت، زندگی، تماشا و مراکز نمایشی‌ای همچون تماشاخانه ایرانشهر، پردیس تئاتر خاوران، مرکز نمایش‌های آیینی دانست البته در این میان نباید ساخت و بهره‌برداری مراکز فرهنگی و هنری‌ای همچون باغ‌موزه‌های دفاع‌مقدس‌ و قصر از یک سو واز سوی دیگر توسعه مراکز تفرج‌گاهی همچون دریاچه شهدای خلیج‌فارس، ساماندهی رود دره‌ها را فراموش کرد. البته توسعه فضاهای ورزشی در طول سال‌های اخیر نیز از دیگر فعالیت‌های تاثیرگذاری بود که شهرداری تهران با توجه به نیاز شهروندان انجام داد.ساخت 500 زمین چمن مصنوعی و بهره‌برداری از بیش از یکصد سالن چند منظوره ورزشی از جمله اقدامات دیگر مدیریت شهری در سا‌ل‌های اخیر بوده است.در کنار توسعه کالبدی فضاهای فرهنگی و هنری، برگزاری جشنواره‌هایی چون فیلم شهر،‌تئاتر شهر، جشنواره شمسه، شکوفا، تسنیم، مشکات، پویا و جشنواره سلامت شهری نشان‌دهنده اهتمام مدیریت شهری به مشارکت مردم در مسائل فرهنگی، هنری و اجتماعی است. به جرات می توان این ادعا را مطرح کرد که مجموعه این فعالیت‌ها باعث شده سالانه بالغ بر 700 هزار شهروند تهرانی در این جشنواره‌ها شرکت کنند که این خود مهر تاییدی بر اقدامات شهرداری تهران در این حوزه است. باز نیز به این مسئله اشاره می کنم که توسعه فرهنگی در کلان‌شهر تهران تنها محدود به این اقدامات نبوده و نیست. بلکه موضوعاتی از قبیل ماتریس فرهنگ شهروندی که خود توجه به موضوعات فرهنگ شهروندی مانند فرهنگ ترافیک، فرهنگ آپارتمان‌نشینی و … دارد،از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار حوزه فرهنگی شهرداری تهران بوده است.

3 – باید گفت که در این دوره مهم‌ترین رویکرد مدیریت شهری تهران که همانا تبدیل شهرداری تهران از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی است،تنها با مشارکت مردم محقق شده و امیدواریم در شورای چهارم ضمن تداوم این رویکرد، این فعالیت‌ها همچنان توسعه یابد. البته باید به این مسئله نیز اشاره کرد در حالی مدیریت شهری تهران توانست به جلب مشارکت شهروندان در اداره شهر و شرکت در برنامه‌های فرهنگی و هنری دست پیدا کند که بسیاری از دستگاه‌ها وظایف و رسالت‌های فرهنگی خود را به نحو مطلوب دنبال نمی‌‌کردند این در حالی است که در طول این سال‌ها خلأ حضور آنها در حوزه‌‌های مختلف توسط شهرداری تهران پر شده است. نمونه عینی این مسئله را هفته گذشته در صحبت‌های هنرمندان عرصه موسیقی در زمان افتتاح استودیو ضبط صدای موزه موسیقی شاهد بودیم.

دکتر سیدمحمدهادی ایازی

سخنگوی شهردار تهران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات