کد خبر: 9827 | تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰:۴۸ - دوشنبه ۲۷ مرد ۱۳۹۳ | بدون نظر | |

همسرآزاری در ایران از چه جنسی است؟

یک جامعه‌شناس معتقد است، خشونت وارد خانواده‌های ما نشده و همسرآزاری در ایران بیشتر از نوع کلامی است.

ایسنا : دکتر حسین امیری ، با بیان اینکه فشارهای جسمی، روانی و فکری باعث بروز همسرآزاری در جامعه ‌می‌شود، اظهار کرد: همسرآزاری یک پدیده اجتماعی است که شیوع آن نظام و بنیان خانواده را متزلزل می‌کند.12

وی، ریشه همسرآزاری را در جامعه می‌توان در کم‌رنگ شدن اعتقادات دینی، عدم ارائه آموزش‌های لازم در زمان ازدواج، مشکلات اقتصادی، احساس قیوم‌مآبانه مرد نسبت به زن، تفاوت در طبقات اجتماعی و اعتیاد دانست.

امیری با اشاره به اینکه آمار رسمی در زمینه بروز همسرآزاری در جامعه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: بحث همسرآزاری در تمام دنیا وجود دارد اما به دلیل کم‌رنگ بودن مسائل دینی این امر در غرب متداول‌تر است؛ احتمال وقوع همسرآزاری در افرادی که دین‌دار هستند، کمتر است.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه همسرآزاری جنبه‌های مختلف فیزیکی و روحی و روانی دارد، تصریح کرد: همسرآزاری در حالت روانی بیشتر به صورت کلامی اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه همسرآزاری در مورد مردان هم رخ می‌دهد، افزود: در کشور ما همسرآزاری در مورد زنان بیشتر از جنبه فیزیکی و در مورد مردان بیشتر به لحاظ روحی و روانی است.

امیری، تقویت باورهای دینی در افراد، ارائه آموزش‌های لازم به جوانان قبل از ازدواج و انتخاب آگاهانه همسر را از راهکارهای کاهش وقوع همسرآزاری در جامعه برشمرد و افزود: جامعه باید متولی داشته باشد، آیا متولیان جامعه همسرآزاری را به عنوان یک پدیده اجتماعی در نظر می‌گیرند؟

این جامعه‌شناس با تاکید بر اینکه باید در زمینه همسرآزاری مطالعات دقیقی انجام شود، گفت: باید راهکارهای مقابله با آن ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه وقوع همسرآزاری در جامعه در حال ترویج است، عنوان کرد: باید هشدارهای لازم در این زمینه، ارائه و حساس‌سازی شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات